Українська мова та читання 3 клас - Розробки уроків до підручника Г. Сапун - Сапун Галина 2020

Урок 8. Розвиток мовлення. Робота з деформованими реченнями та текстом. Іванна Блажкевич «Осінь, осінь...»
Шкільний дзвінок нас кличе до навчання
Звуки і букви. Алфавіт. Наголос

Мета. Повторити та узагальнити знання учнів про речення, текст; вчити віднаходити правильні межі речень, складати речення з розсипаних слів, об'єднувати речення у зв'язний текст. Розширювати і збагачувати словниковий запас учнів, розвивати мовлення, вчити бачити і розуміти прекрасне. Виховувати почуття любові до природи.

Перебіг уроку

I. Вступна частина. Емоційне налаштування.

II. Основна частина.

1. Перевірка домашнього завдання.

— Скількома способами можна перенести з рядка в рядок слово листячко? (Чотирма.)

— Із чим автор порівняв кленовий листок? (Із гусячою лапкою.)

— У які ще кольори осінь розфарбовує клени?

2. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.

— Прочитайте ще раз вірш Грицька Бойка. Який настрій він вам навіває?

— Ще зовсім недавно ви купалися в річці, гралися на зеленій травичці. А сьогодні під ногами шарудить опале листя, птахи співають свої прощальні пісні. Проте осінь — золота пора. Вона принесла нові яскраві барви, нові звуки. Цій порі року присвячено чимало віршів, художніх полотен, музичних творів. От і українська поетеса Іванна Блажкевич поділилася своїм баченням осені. На уроці ми ознайомимося з віршем «Осінь, осінь.». А ще пригадаємо вивчене про речення, текст.

3. Робота над віршем Іванни Блажкевич «Осінь, осінь...» (с. 15-16).

✵ «Щоденні 5». Читаю для себе.

✵ Використання стратегії «Ромашка Блума». Робота в групах.

Орієнтовні запитання:

Просте. Про яку пору року йдеться у вірші?

Уточнююче. Я можу помилитися, але, здається, поетеса згадує листочки берези?

Пояснююче. Чи можемо назвати осінь художницею?

Творче. Якою ви уявляєте закладинку з листочків?

Оціночне. Чи правильно роблять діти, що плетуть вінки з листочків?

Практичне. Що ви могли б зробити з листочків?

✵ Вправа 30.

Колективно визначають, що вірш треба читати спочатку сумно (два рядки), далі — веселіше, у помірному темпі.

✵ Вправа 31.

Робота в парах. Учні усно називають ознаки до поданих слів.

✵ Вправа 32 (1).

✵ Вправа 32 (2).

— Прочитайте слова кожного рядка. Складіть з них речення.

— Чи утворюють ці речення текст?

— Який заголовок ви можете дібрати до тексту?

✵ Виконання завдання на вибір.

o Поділити на склади для переносу з рядка в рядок всі слова четвертого речення.

o Скласти і записати речення про осіннє дерево.

III. Заключна частина.

1. Рефлексія.

— Прочитайте запис на екрані. Запишіть речення в такому порядку, щоб розповісти про клен восени: (3) Біля клена килим золотий лежить. (1) Облітає листя з клена. (2) Клен від холоду дрижить.

2. Домашнє завдання.

Вправа 33 (с. 16). Інструктаж щодо виконання вправи.