Розробки уроків - Українська мова та читання 2 клас Частина 2 до підручників М. С. Вашуленка та О. В. Вашуленко - Придаток О. Д. 2020

Урок 95. Чи варто ризикувати? «День народження» (за Оксаною Радушинською) (продовження)
Мого дитинства сонячна країна
Читання

Мета: продовжити розширювати знання учнів про святкування дня народження; удосконалювати навички виразного читання тексту, вміння інтонувати речення, аналізувати прочитане, давати характеристику головним героям; учити розповідати про враження зі свого досвіду; формувати пізнавальні інтереси учнів; виховувати дружелюбність, культуру спілкування.

Обладнання: м'яч, цеглинки LEGO.

Тип уроку: комбінований урок.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

Організація класу. Вправа «Дарунок»

Діти дарують особливі дарунки — те, від чого людина стає радіснішою, щасливішою.

— Я хочу подарувати тобі щастя.

— Прийми від мене у подарунок гарний настрій.

— Мій подарунок для тебе — кольорова веселка у небі.

— Я хочу подарувати тобі натхнення.

— Усі весняні квіти — це мій подарунок для тебе.

— Я дарую тобі міцне здоров'я.

— Я хочу подарувати тобі красу.

— Прийми в подарунок від мене посмішку.

— Я дарую тобі щиру ласку.

— Прийми в подарунок від мене повагу.

— Я хочу подарувати тобі чарівну казку.

— Я дарую тобі велику радість.

— Прийми в подарунок від мене щедрість.

— Я дарую тобі чудеса.

— Мій подарунок для тебе — дружба, вірна й міцна.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Актуалізація опорних знань

1) Гра «Подарунки поруч».

Діти швидко ходять класом і шукають приховані сюрпризи — записки, приклеєні на різнокольорових цеглинках, де висловлено побажання для кожного учня. За командою вчителя стають парами та обмінюються побажаннями. Потім із цих цеглинок будують один великий подарунок для всіх.

2) Вправа «Чарівний м'ячик».

— У мене в руках чарівний м'ячик. Ми будемо його передавати по колу і розповідати, який подарунок для вас був найкращим і найприємнішим. (Діти передають м'ячик і коротко розповідають про свої подарунки.)

2. Мотивація навчальної діяльності

Вправа «Квест-цікавинка»

А чим пригощають на день народження в різних країнах світу?

У Китаї на день народження прийнято їсти довгу локшину, що символізує довголіття. Локшину необхідно жувати якомога довше.

Найголовніше частування на корейському дні народження — рисові пиріжки. Уважають: що чим більшій кількості людей роздадуть пиріжки, тим довше життя чекає дитину.

У Непалі на день народження дитині кладуть на чоло суміш рисового йогурту, яка знаменує удачу.

В Україні, починаючи з XVII століття, святкували іменини. Лише у ХХ столітті почали відзначати день народження. Цікаво, що святкування цієї події не можна переносити навіть на день раніше чи пізніше. Уважалось, що саме на день народження прилітають душі померлих родичів, які допомагають здійснюватися гарним побажанням, знешкоджуючи злі. Головним атрибутом є торт.

Сьогодні в нашій країні день народження — свято з подарунками та сюрпризами.

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Сьогодні ми продовжимо працювати над оповіданням за Оксаною Радушинською «День народження». Удосконалимо навички читання речень з різною інтонацією, дізнаємося про святкування такого дня.

4. Перевірка домашнього завдання

Переказування оповідання за Оксаною Радушинською «День народження» учнями «ланцюжком».

5. Вивчення нового матеріалу

1) Продовження роботи над текстом за Оксаною Радушинською «День народження» (с. 119-120).

· Робота зі словами (с. 119).

· Вправа «Передбачення».

Учні передбачають за опрацьованою минулого уроку частиною.

— Як, на вашу думку, будуть розгортатися події у творі?

· Комбіноване читання.

Спочатку текст читає учитель. Після цього запитує:

— Чи справдилися ваші передбачення? Чому ви так вважаєте?

Продовження читання тексту дітьми.

· Використання стратегії «Методика взаємних запитань». Робота в парах.

— А зараз об'єднайтеся в пари.

— Проведімо вправу зі «Щоденні 5» — читання з другом. Читайте по черзі текст і ставте одне одному запитання.

Учитель проходить між парами і контролює виконання вправи. Важливо, щоб учні ставили не лише буквальні запитання (Що? Де? Коли?), але й запитання, які стосуються ідей, що не лежать на поверхні (Чому? Що буде далі? Що дає підстави так уважати? Що вас здивувало?).

Фізкультхвилинка

Встало вранці ясне сонце,

Зазирнуло у віконце.

Ми до нього потяглися,

За промінчики взялися.

Будем дружно присідати,

Сонечко розвеселяти.

Сіли, встали, встали, сіли,

Бачте, як розвеселили.

Стало сонце танцювати,

Нас до танцю припрошати.

Нумо, разом, нумо, всі

Потанцюймо по росі!

2) Робота над усвідомленням прочитаного.

· Вибіркове читання.

— Хто з дійових осіб сказав: «Нізащо не погоджуйся!.. ти ж добре знаєш, як це небезпечно!»?

— З якою метою герой твору сказав ці слова?

— Прочитайте, як гурт дітей поводилися після слів Славка.

— Який у них був настрій у цей момент?

— Чи змінився їхній настрій пізніше?

— Як? Що цьому сприяло?

— Хто з героїв твору вам сподобався? Чому?

— Що ви схвалюєте у поведінці персонажів твору?

— А що засуджуєте?

— Визначте головну думку твору.

Завдання за вибором:

— Дати характеристику Славкові.

— Дати характеристику Дмитрикові.

— Дати характеристику Маринці.

· Читання за особами.

· Вправа «Продовж речення».

Ти знаєш, що після такого «бабаху» рука може... залишитися без пальців.

Маринка від страху аж очі... плющила.

Уявляєш: ти не можеш тримати ні... ручки, ні ложки, ні шапки.

· Вправа «Біном фантазій».

Завдання за вибором:

— Коли ви найбільше переживали під час читання?

— Коли ви найбільше раділи під час читання?

6. Закріплення вивченого матеріалу

День народження у Нати.

Що б таке подарувати?

Дім яскравий цей ляльковий?

А чи посуд іграшковий?

Ляльку, потяг, коліщатко...

Може, скейт? Чи ведмежатко?

Кожна іграшка цікава,

Обирати — марна справа.

Але все! Здається, знаю —

Книгу справно загортаю.

Музика гучна лунає,

Іменинниця чекає:

«Не барися вже, вітай!

Й подаруночок давай!».

Вмить обгортка геть злетіла,

Та Натуся не зраділа.

Книгу, навіть, не гортає:

«Я одну таку вже маю».

Світлана Волкова

— Чому змінився настрій в іменинниці?

— А чи змінився настрій у того, хто дарував подарунок?

— Хто з нас не любить отримувати подарунки? А чи любите ви їх робити?

— А як ви вважаєте, чи нам потрібні правила, як дарувати подарунки?

— Що потрібно було дізнатися дарувальнику, ідучи на день народження?

— Яких правил дотримуєте ви, коли отримуєте подарунок?

Гра «Я дарую тобі...»

Учитель називає подарунок, який гість збирається подарувати своєму другові. Якщо його можна дарувати, то діти говорять: «Так», якщо подарунок не відповідає правилам, то говорять: «Ні».

Подарунки: букет квітів, книжка, альбом, музичний диск, крем для взуття, зубна щітка, футбольний м'яч, шахи, гра «Зоряні війни», шпилька, кнопки, бадмінтон,...

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Зворотний зв'язок

Вправа «Скринька вражень»

— Коли ви відчували радість?

— Коли ви відчували сум?

— Яким успіхом ви хочете похвалитися?

Скринька радості Скринька подиву Скринька суму

2. Домашнє завдання

Виразне читання та переказування тексту «День народження» за Оксаною Радушинською (с. 119-120).