Розробки уроків - Українська мова та читання 2 клас Частина 2 до підручників М. С. Вашуленка та О. В. Вашуленко - Придаток О. Д. 2020
Урок 75. Пісні струмка. Леся Вознюк «Весняний струмок». Ознайомлення з поняттям «діалог». Катерина Перелісна «Весна»
Зустрічаймо весноньку!
Читання
Мета: ознайомити учнів з творами, у яких описується краса весняної природи; розширювати читацький світогляд учнів; ознайомити з поняттям «діалог» та навчати правильно інтонувати речення; учити розповідати про враження зі свого досвіду; формувати пізнавальні інтереси; розвивати уяву, вміння передавати під час читання настрій твору; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: капелюх, ілюстрації проліска, жайворонка, цеглинки LEGO.
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна, природнича.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
Організація класу. Вправа «Чарівний капелюх»
Діти пишуть свої імена та прізвища на окремих клаптиках паперу. Ці клаптики кладуть у капелюх або коробку, перемішують. Кожен по черзі витягує по одному клаптику. Учневі, чиє ім'я витягнули і назвали, озвучує своє очікування від уроку. І так — аж до останнього клаптика в капелюсі.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Перевірка домашнього завдання
1) Виразне читання тексту «Весна світла» учнями «ланцюжком».
2) Вправа «Вірю — не вірю» за текстом «Весна світла».
· «Вірю» — учні піднімають зелену цеглинку, «не вірю» — червону.
· У тексті йдеться про ранню весну.
· Сніг під ногами вже м'який.
· Уночі ще мороз, а вдень сліпуче світить сонце.
· Щодня сонечко дедалі нижче опускається над землею.
· Потемнішало небо, стало воно тепер ситнішим та сірішим.
· На полях з'явилися вже не тільки проталини, але й суцільні чорні смуги землі.
· У лісі повністю розтав уже сніг.
· Ще кілька днів — і загомонять веселі струмочки.
2. Актуалізація опорних знань
Вправа «Біном фантазій»
— Яким ти уявляєш своє подвір'я після танення снігу?
3. Мотивація навчальної діяльності
Дискусійна сітка Елвермана, або «павутинка» дискусії
|
ТАК |
ПРОБЛЕМА |
НІ |
|
Так, коли багато снігу, то після його танення з'являються струмочки. |
Чи завжди ранньої весни з'являються струмочки? |
Ні, бо буває дуже мало снігу і він просякає ґрунт. |
|
ВИСНОВОК |
||
4. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні ми продовжимо роботу над творами про весну.
5. Вивчення нового матеріалу
1) Робота над віршем Лесі Вознюк «Весняний струмок» (с. 94-95).
· Робота зі словами.
— Прочитайте правильно слова.
Струмок, весняночку, прокидайтесь, повертайтесь
— Які слова вам незрозумілі?
— Прочитайте слова, дотримуючи наголосу.
· Вправа «Передбачення» (за заголовком та ілюстрацією).
— Прочитайте заголовок вірша.
— Розгляньте ілюстрації.
— Як ви гадаєте, про що цей вірш?
· Читання вірша вчителем.
· Читання вірша учнями.
— З яким почуттям необхідно читати цей вірш?
· Робота над усвідомленням змісту.
— Чи схожий вірш на закличку?
— Звідки біг струмочок?
— Для кого він співав веснянку?
— Дайте відповідь словами вірша. До кого струмок звертався у веснянці?
— Що просив?
· «Щоденні 5». Читання для друга.
— Навчіться читати вірш із ніжністю та любов'ю.
· Вправа «Трибуна думок». Робота в малих групах.
— Придумайте власну закличку до пташок.
Фізкультхвилинка
2) Робота над віршем Катерини Перелісної «Весна» (с. 96).
· Гра «Запитую — відповідай».
— Один учень читатиме запитання, інший — відповідь. З більшою силою голосу читайте виділені слова.
— До нас завітала весна?
— До нас завітала весна.
— До нас завітала весна?
— До нас завітала весна.
— До нас завітала весна?
— До нас завітала весна.
Діалог — це розмова двох або кількох осіб.
— Вірш, який ви зараз прочитаєте, написаний у формі діалогу: один із персонажів твору запитує, а інший — відповідає.
· Вправа «Передбачення» (за заголовком та ілюстрацією).
— Прочитайте заголовок вірша.
— Розгляньте ілюстрації.
— Як ви гадаєте, про кого або про що цей вірш?
· Читання вірша вчителем.
· Читання вірша учнями (подумки).
— Навчіться читати кожне речення.
— Із більшою силою голосу читайте виділені слова.
· Робота над усвідомленням змісту.
— Про що хоче дізнатися дитина?
— Чи можна сказати, що вона допитлива?
— Хто їй відповідає?
— Скільки у вірші речень?
— Які вони за метою висловлювання?
· Читання за особами.
— Підготуйтесь і прочитайте вірш за особами.
— Чиї слова потрібно читати із питальною інтонацією?
— А чиї — спокійно, як пояснення?
· Вправа «Трибуна думок». Робота в малих групах.
— Придумайте кілька запитань, якими можна продовжити цей вірш.
· Вправа «Квест-цікавинка».
Проліски є справжньою окрасою весняного лісу. Їх ніжно-голубі квіти встеляють землю голубим килимом. У народі ці квіти ще називають «очі неба» за їх чистий синьо-блакитний колір. І звісно, в кожному краї, де ростуть ці квіти, є свої оповіді та легенди про те, звідки з'явились проліски.
ПОЛЬСЬКА ЛЕГЕНДА ПРО ПОХОДЖЕННЯ ПРОЛІСКА
Надворі стояла сувора зима.
У хатинці, що стояла в горах, жила сім'я. Батько сімейства пішов по світу в пошуках роботи, а дружина і двоє дітей залишилися його чекати. Наприкінці січня раптом занедужав хлопчик. Знахарка визначила хворобу, але для її лікування потрібні були свіжі квіти і листя.
Тоді його сестра вирушила у пошуках рослин і побачила, що все навкруги скуто льодом і покрито снігом. Кинулася вона на землю і почала гірко плакати. Ці гарячі та сердечні сльози дівчини пробили сніговий покрив, дісталися до землі та розбудили ніжні квіти — проліски.
Вони почали пробивати собі дорогу крізь товстий шар снігу і, нарешті, виповзли на поверхню. І усюди, де плакала дівчинка, піднімалися із землі ці квіти. Юна красуня нарвала їх, принесла додому, і братик був урятований.
6. Закріплення вивченого матеріалу
1) Вправа «Крісло автора» (обговорення змісту прочитаного).
Одна дитина (за бажанням) сідає в «крісло автора» і виступає в ролі автора твору (бажано, щоб у цій ролі спробували себе якомога більше дітей). Решта формулюють запитання за змістом почутого твору, а «автор твору» повинен відповісти словами, максимально наближеними до тексту.
2) Гра «Подумай і скажи».
— Узявши за початок літеру іншого кольору й «перестрибуючи» через одну, назвіть слова.

(Струмок, проліски, весна, трава.)
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Зворотний зв'язок. Рефлексія. Вправа «Рюкзак»
Кожен учень має змогу відповісти на запитання: «Які зі здобутих на уроці знань і вмінь він візьме із собою для використання на інших уроках. Про що цікаве розповість удома?». Відповіді «складають» у рюкзак (уявний чи справжній).
2. Домашнє завдання (за вибором)
· Виразне читання двох віршів (с. 95-96).
· Виразне читання одного з віршів.