Розробки уроків - Українська мова та читання 2 клас Частина 2 до підручників М. С. Вашуленка та О. В. Вашуленко - Придаток О. Д. 2020
Урок 58. Веселий таночок танцює снігопад. «Дивовижний снігопад» (за Анною Рибалкою)
Кришталева зимонька у срібнім кожушку
Читання
Мета: удосконалювати навички виразного читання тексту, інтонування речень, аналізу прочитаного; вчити розповідати про свої враження від прослуханого твору; розвивати критичне мислення, вміння висловлювати свою думку; формувати інтерес до навчання; виховувати толерантність, вихованість, увічливість; прищеплювати любов до природи.
Обладнання: кольорові долоньки, набори малюнків із зображеннями снігопаду, рамка з картини, цеглинки LEGO.
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна, природнича.
Хід уроку
1. ВСТУПНА ЧАСТИНА
Організація класу. Вправа «Кольорові долоні»
Учні хаотично пересуваються класом. Учитель тримає три «долоні» (синю, червону, жовту), вирізані з кольорового картону. За сигналом педагог піднімає «долоню» певного кольору вгору. Кожен повинен привітатися з якомога більшою кількістю однокласників.
Варіанти сигналів:
Червона долоня — потиснути руку.
Синя долоня — погладити партнера по плечу.
Жовта долоня — привітатися спинками.
Під час виконання цієї вправи діє заборона на розмови.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Перевірка домашнього завдання
· Виразне читання тексту «Дивовижний снігопад» учнями «ланцюжком».
· Вправа «Крісло автора».
Учні на стільчику коментують свій малюнок «Моє подвір'я після снігопаду».
2. Актуалізація опорних знань
Гра «Так чи ні?»
Учні сигналізують цеглинками події, що відбуваються взимку. Якщо «так», то діти піднімають зелену цеглинку, а якщо «ні» — жовту цеглинку.
· Узимку з дерев опадає листя.
· Часто бувають хурделиці, заметілі.
· Ластівки висиджують пташенят.
· Снігурі споживають горобину.
· Зайці обгризають кору дерев.
· Діти катаються на санчатах.
· Щічки пощипує сильний мороз.
· Сонечко високо піднімається над горизонтом.
· Кружляють у повітрі сніжинки.
3. Мотивація навчальної діяльності
ВЕСЕЛИЙ СНІГ
Вийшов з татом я гуляти,
Вів мене за руку тато.
Враз такий веселий сніг
Нам дорогу перебіг!
Він за комір залітав,
Щоки наші лоскотав,
Хихотів під ліхтарями,
Реготався під ногами.
Ладен був усе робити —
Тільки б нас розвеселити!
Ми й не відмагалися —
Разом з ним сміялися.
Галина Малик
4. Повідомлення теми та мети уроку
5. Поглиблене опрацювання тексту «Дивовижний снігопад» за Анною Рибалкою (с. 70-71)
1) Вибіркове читання.
— Де живе велика родина вітрів? Знайдіть у казці речення, у яких про це йдеться.
— Хто найстарший у родині Вітрів? Прочитайте опис його зовнішнього вигляду.
— Прочитайте про склад сім'ї дідуся.
— Що кожної зими робить Північний Вітер?
— Яка пригода трапилася із близнятами Вітерцями?
— Із чого все почалося?
— Чим закінчилося?
2) Вправа «Біном фантазій».
— Уявіть близнят Вітерців, які не пустують, а виконують корисну роботу.
Фізкультхвилинка. Руханка «По сніжку»
Діти йдуть по колу одне за одним, пересуваючись у різний спосіб.
1. Кроки-дріботіння.
Учні пересуваються маленькими кроками, намагаючись не відривати ступні від підлоги (зображують, як протоптують стежку по снігу).
Ми потупаємо ніжками по сніжку,
І протопчемо доріжку ми ось таку.
Чобітки школярів стараються — туп, туп, туп!
Буде гарною стежиночка тут, тут, тут!
2. Ходьба з поворотами рук і тулуба в сторони.
Рухами рук діти імітують користування мітлою.
Потім мітли узяли і я, і ти,
На подвір'ї ми почали сніжок мести.
Наші мітли працюють так — шик, шик, шик.
І в роботі, немов танцюють всі — шик, шик, шик!
3. Ходьба з високим підніманням колін. Кроки широкі, важкі — діти імітують ходу по глибокому снігу.
А у лісі сніжок глибокий вже лежить
І звірятам важко по сніжку ходить.
Та звірята весь час в хатиночках не сидять,
По сніжечку, хоч і глибокому, тупотять!
3) Тестування.
1. Казка має назву:
а) «Зимовий снігопад».
б) «Дивовижна зима».
в) «Дивовижний снігопад».
2. Найстаршим у родині Вітрів був:
а) Південний Вітер;
б) Північний Вітер;
в) Дядько Вітер.
3. У дідусевій родині були ще:
а) декілька дорослих синів та доньок та двоє онуків;
б) декілька дорослих синів та доньок;
в) двоє онуків.
4. Коли настає зима, то вітер щоранку приносить у подвір'я:
а) мішки з цукерками;
б) летючих коней;
в) мішки снігу.
5. Онуки Вітерці захотіли пограти:
а) у сніжки;
б) зліпити сніговика;
в) зліпити фортецю.
6. Замість снігу в мішку були:
а) ляльки, м'ячі, конструктори, машинки;
б) цукерки, печиво, родзинки, солодощі, яблука;
в) морозиво, соки, газована вода.
4) Використання стратегії «РАФТ». Робота в парах.
Учні складають невеличкі висловлювання від імені художника.
Зразок
Роль — синоптик. Аудиторія — люди. Формат — оголошення. Тема — снігопад.
ОГОЛОШЕННЯ!
Сьогодні вранці розпочнеться великий снігопад. Будьте всі обережними на тротуарах та дорогах. Взувайтеся зручно для пересування по снігу.
Ваш синоптик
6. Закріплення вивченого матеріалу
1) Гра «Чарівна картина».
— У мене в руках рамочка для картини. Але вона не проста, а трішки чарівна. Варто кожному з вас проявити зовсім трохи фантазії, як ми зможемо побачити на ній чудові картини — справжні витвори мистецтва! Ось я бачу на цій картині зимовий гірський пейзаж. Гори високі, їхні верхівки вкриті снігом. На схилах гір ростуть зелені ялини, сосни, смереки, буки. Річки притрушені снігом. Вони здалеку здаються тоненькими стрічками. Як гарно!
— А зараз я передаю свою картину Оленочці.
— Оленко, подивись: здається, у тебе вже ліс. Що ти бачиш на картині?
(Під час гри діти за підказаною темою складають невеликі описи і передають рамочку далі.)
Наприклад:
...Це — густий, старий ліс. Тут високі, кремезні дерева: сосни, дуби, ялини. На одному дереві сидить білочка. А під ялиночкою сидить зайчик.
...Це — місто. Тут багато високих будинків. Всі вони вкриті снігом. Ось працює снігоприбиральна машина. Незабаром дороги будуть прочищені.
...Це — наше подвір'я. Діти катаються на лижах. Вони змагаються, хто перший подолає дистанцію.
Гра триває, поки рамочка не обійде все коло.
2) Робота з цеглинками LEGO.
Завдання за вибором:
· Учні з цеглинок викладають снігове місто.
· Учні з цеглинок будують щедрі подарунки.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Зворотний зв'язок. Рефлексія. Вправа «Ялинка»
(У кожної дитини — 2 стікери коричневого та жовтого кольорів.)
Діти підходять до зображення ялинки. Спочатку згадують завдання, що їм сподобалося, і чіпляють коричневий стікер (шишку) на гілку дерева. Потім згадують завдання, яке їм не сподобалося, здалося складним, і чіпляють жовтий стікер на корінчики дерева.
2. Домашнє завдання
Виразне читання казки (с. 70-71); відповіді на запитання в кінці тексту (с. 72).