Українська мова (навчання грамоти) 1 клас - Частина 2 - Абрамюк Т. Л. 2019

Урок 188. Написання слів зі звуками [дж], [дз], [дз']. Складання і записування речень
Післябуквений період

Мета: удосконалювати навички письма; вправляти учнів у правильному вимовлянні та написанні слів з буквосполученнями дж, дз; удосконалювати вміння складати і записувати речення, списувати з друкованого тексту; розвивати вміння розгадувати ребуси; розвивати спостережливість; формувати компетентність спілкування рідною мовою, соціальну, громадянську компетентності; виховувати уважність, старанність; підтримувати інтерес до навчання.

Обладнання: малюнки до гри «Який звук»; картки для гри «Обведи малюнок»; малюнок для складання розповіді-казки; фрази на екрані (для проведення рефлексії).

Тип уроку: комбінований урок.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров'язбережувальна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Самоналаштування

— Покладіть руки на парту, заплющте очі та промовляйте:

·    Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.

·    Я — особистість творча.

·    Я бажаю однокласникам успіхів на уроці.

2. Гра «Хто більше?»

Умови гри: учні повинні назвати якомога більше слів із буквосполученням дз (дзиґа, дзвінок, ґедзь, кукурудза, дзьоб...).

— Що спільного в цих словах? (Звуки )

— Яким буквосполученням позначають ці звуки?

— Що означає слово дзвоник? (Прилад для подавання звукового сигналу; квітка, що має форму дзвіночка.)

3. Каліграфічна хвилинка

дз, дзвінок

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Робота за сторінкою посібника «Я дружу зі словом» (с. 10)

1) Гра «Який звук?».

— Ґаджик приготував Родзинці подарунки з її улюбленим звуком. Назви подарунки та улюблений звук дівчинки.

— Які подарунки отримала Родзинка?

— Який спільний звук мають ці слова?

— Чому Родзинці подобається цей звук? (Бо в її імені теж є цей звук.)

— Зробіть звуковий аналіз слів.

— Запишіть назви подарунків і додайте своє слово із буквосполученням дз.

2) Гра «Обведи малюнок».

Умови гри: обвести малюнок, у назві якого є звук

— Запишіть назви цих предметів.

— Складіть речення з кожним словом. (Перше слово в реченні пишеться з великої літери, в кінці речення ставиться крапка.)

Фізкультхвилинка

Хто вже, хто вже так стомився,

Що ліворуч нахилився?

Хто вже спить?

Треба дружно всім вам встати,

Фізкультпаузу почати.

Сонце спить, небо спить.

Навіть вітер не шумить.

Рано-вранці сонце встало

І проміння всім послало.

Руки в сторони та вгору —

На носочки піднялись.

Підніми голівку вгору —

Й на долоньки подивись.

Присідати ми почнемо,

Добре ноги розімнемо.

Раз — присіли, руки прямо.

Встали — знову все так само.

Повертаємося вправно,

Все виконуємо гарно.

Вліво — вправо повернулись

І сусіду усміхнулись.

2. Продовження роботи за посібником (с. 11)

1) Вправа за малюнком.

— Прочитайте речення.

— Замініть малюнок на слово.

— Як позначите на письмі звук (Звук на письмі позначається буквами «дз».)

— Запишіть його у робочому рядку.

2) Розгадування ребуса.

— Що ви бачите на малюнку? (Буквосполучення «дз» та вінок.)

— З'єднайте буквосполучення і слово.

— Яке слово утворилося? (Дзвінок.)

— Слово-відгадку напишіть на робочому рядку.

— Зробіть звуковий аналіз слова.

Пальчикова гімнастика «Пензлик»

Стіл, стілець, вікно і лаву

Я пофарбував на славу.

Киця лагідно муркоче —

Фарбуватись також хоче.

З'єднати всі подушечки пальців руки і рухами пальців та зап'ястка розгойдувати кисть справа наліво і навпаки. Праворуч — пальці роз'єднувати. Ліворуч — м'яко з'єднувати подушечки пальців.

3) Колективна робота. Складання казки за початком та малюнком.

— Що ви бачите на малюнку?

— Коли відбуваються події?

— Що робить гном?

— Чи подобається це дзвіночку?

— Хто радіє разом з дзвіночком?

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Бесіда

— Які буквосполучення ви вчилися писати?

— Який звук вони позначають?

— Які слова із буквосполученнями дз, дж ви запам'ятали?

2. Рефлексія

Учні висловлюються одним реченням, обираючи початок твердження з рефлексивного екрана на дошці.

·    Сьогодні я дізнався(лася)...

·    Було цікаво...

·    Було складно...

·    Я зрозумів(ла), що...

·    Тепер я зможу...

·    Я навчився(лася)...

·    У мене вийшло...

·    Я зміг(змогла)...

— Дякую за роботу!