Українська мова (навчання грамоти) 1 клас - Частина 2 - Абрамюк Т. Л. 2019

Урок 162. Написання великої букви Ї. Письмо складів, слів і речень з вивченими буквами. Списування друкованого речення. Відновлення деформованого речення
Буквений період

Мета: ознайомити учнів з великою рукописною буквою Ї; навчити писати її; формувати вміння писати слова з великою буквою Ї; удосконалювати вміння орієнтуватися в сітці зошита, писати ручкою, списувати речення, застосовувати знання про вживання великої букви, відновлювати деформовані слова, складати розповідь за малюнком; розвивати спостережливість, кмітливість; формувати компетентності спілкування державною мовою, соціальну, громадянську компетентності; виховувати інтерес до поїздок.

Обладнання: картки для роботи в парах; малюнок до гри «Склади речення»; аркуші для складання «асоціативного куща»; палички для лічби, лінійка; контейнери з манною крупою; кольорові олівці, маркери; зображення потяга для проведення рефлексії.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Форма проведення: уявна подорож.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров'язбережувальна, математична.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

2. Гра «Збери слово». Робота в парах

(Країна, стоїть, Київ.)

— Зберіть чарівні краплинки й утворіть слова.

— Використовуючи перше і третє слова, утворіть речення. (Київ — столиця нашої країни.)

— Яким транспортом діти дісталися Києва у тексті з уроку читання? (Поїздом.)

3. Звуковий аналіз слів Київ та поїзд

— Чи сподобалося вам у Києві? Пропоную ще помандрувати! Згодні?

— Поїхали!

4. Гра «Склади речення»

— Як їхав наш поїзд? (Їхав поїзд дуже швидко.)

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Робота за сторінкою зошита (с. 46)

1) Робота за малюнком.

— Розгляньте малюнок. Де відбуваються події?

— Хто зображений біля поїзда?

— Що роблять діти?

— Куди вони зібралися? (На екскурсію.)

— Хто їх супроводжує?

— Який це поїзд: сучасний чи старовинний?

2) Хвилинка-цікавинка.

Поїзд — спочатку назва походила від слова «поїздка» і позначало ряд возів, що слідували один за одним. У сучасності це склад з декількох вагонів. У нього є один або кілька локомотивів, здатних тягнути весь ланцюжок на значні відстані та з високою швидкістю. У кожного такого поїзда є «голова» і «хвіст», що відрізняються звуковими або видимими сигналами. Також у них є номери. Однак бувають і просто локомотиви без вагонів. Їх теж уважають поїздами. Для руху використовують електрику або дизпаливо.

2. Гра «Залізниця». Робота в парах

— Щоб розпочати шлях, необхідно прокласти дорогу для нашого потяга. З чого вона буде складатися? (З рейок та шпал.)

— Викладіть із паличок для лічби дорогу завдовжки 15 см.

— Чи знаєте ви правила безпеки на вокзалі та в потязі?

3. Складання «асоціативного куща» «Правила безпеки на залізниці». Робота в групах

·    Об'єднання в групи;

·    робота в групах;

·    презентація роботи учнів.

(Пішоходам дозволено переходити залізничні колії тільки у встановлених місцях; уважно слухати оповіщення, що передають по гучномовному зв'язку; у разі наближення поїзда слід зупинитись поза межами небезпечної зони, пропустити його і, впевнившись у відсутності рухомого складу, що пересувається по сусідніх коліях, почати перехід. Заборонено: ходити по залізничних коліях; переходити і перебігати через залізничні колії перед поїздом; на перегонах пролізати під вагонами і перелізати через автозчепи для переходу через колію; підніматися на дахи поїздів, локомотивів та вагонів, а також на конструкції мостів, освітлювальних вишок тощо.)

4. Ознайомлення учнів із великою буквою Ї

1) Бесіда.

— З якої букви напишуть учні слово їхали в такому реченні: «Їхали ми поїздом»?

— Сьогодні на уроці письма ви навчитеся писати велику букву Ї. Розгляньте її на плашці вгорі сторінки.

2) Аналіз елементів, з яких складається буква. Письмо елементів навколо малюнка.

3) Письмо букви Ї.

·    У повітрі;

·    у контейнері з манною крупою;

·    у робочому рядку зошита.

Фізкультхвилинка

4) Читання та запис речень, поданих у наступних рядках зошита.

— Прочитайте перше речення. (Їздили діти в Київ.)

— Куди їздили діти?

— Скільки слів у реченні?

— Скільки слів у ньому запишемо з великої букви? Чому?

— Що ставиться в кінці речення? (Крапка.)

— Запишіть це речення у зошит.

— Прочитайте друге речення. (Їхали в новенькому поїзді.)

— У якому потягу вони їхали?

— Скільки слів у цьому реченні?

— З якої букви пишеться перше слово?

— Що ставиться в кінці речення? (Крапка.)

— Запишіть речення.

— Прочитайте третє речення. (Їхати було приємно.)

— Як було дітям у поїздці?

— Як запишемо перше слово? (З великої букви.)

— Що ставиться в кінці речення? (Крапка.)

— Запишіть речення.

Пальчикова гімнастика «Паровоз з великою трубою»

Ось паровоз з великою трубою.

Повезе він нас з тобою.

(Руки стиснути в кулачки, залишаючи круглі отвори всередині.)

Дивиться вгору труба на даху


І димить, ніби дихає.

(Ставити кулачок на кулачок і рухати ними вгору — вниз не роз'єднуючи.)

Закректав паровоз: «пух-пух-пух».


ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Бесіда

— Яку букву вчилися писати на уроці?

— Навіщо потрібна велика буква? (Щоб записувати імена, прізвища, клички тварин, назви міст, сіл, перше слово в реченні.)

2. Вправа «Складіть речення»

Учні переставляють склади, утворюючи слова, складають речення. (Подорож була цікавою.)

3. Рефлексія «Потяг»

— Сьогодні ми навчилися писати велику букву Ї, помандрували потягом, пригадали, що вони бувають сучасними та старовинними.

— На якому потягу починалася наша мандрівка? (На сучасному.)

— Пропоную завершити її на старовинному, бо якби не було таких потягів, не відбувалося б їх осучаснення з роками, не їздили б сьогодні ми на таких швидких, зручних та комфортних потягах.

— Чого бракує цьому потягу? (Колес.)

— Намалюйте сірі колеса, якщо наша мандрівка вам сподобалася, у вас все вийшло.

— Якщо вам було іноді важко, намалюйте сині колеса.

— Дякую за роботу!