Українська мова 1 клас - Розробки уроків ІІ семестр - Н. Кравцова 2019
Урок 33. Написання великої букви Щ, складів, слів і речень з вивченими буквами. Запис відповідей на запитання
Букварний період (письмо) (уроки 22-38)
Мета. Навчальна: учити писати велику літеру Щ. Закріплювати вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів, виконувати мовні завдання. Розвивальна: розвивати логічне, критичне мислення. Виховна: виховання охайності, старанності.
Засоби навчання. Цеглинки LEGO, картки, кінетичний пісок.
Інтеграція. Соціальна галузь.
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.
Перебіг уроку
І. Вступна частина. Організація класу.
1. Вправа «Особистий момент».
Учні розміщуються по колу. Кожний учень може знайти в себе будь-яку річ, яка була б цінною, цікавою для інших, але звичною для себе. Розповісти класові від імені цього предмету, про себе (наприклад: «Я олівець Тоні, знаю її недавно, але можу розповісти про неї...»).
Джерело: http://klasnaocinka.com.ua/uk/article/vpravi-dlya-provedennya-treningu.html
2. Вправа «Кросворд». Робота на картках у групах.
— Упишіть у пусті клітинки слова так, щоб утворилися слова.

Слова для довідки: горщик, ліщина, щітка, щавель, щука.
II. Основна частина.
1. Мотивація навчальної діяльності. Гра «Чудова четвірка». Робота в групах.
У дітей картки з друкованими, рукописними (рядковими та великими) буквами: б, з, ш, ч.
Букв «ща» тільки три — немає рукописної великої. Діти доходять висновку, щоб утворилася чудова четвірка букв «ща», потрібно навчитися писати велику букву Щ.
2. Оголошення теми та завдань уроку.
3. Вправа «Пошук цікавих запитань».
Після ознайомлення учнів з темою, яку вивчатимуть на уроці, вчитель може запропонувати поставити питання, які стосуються даної теми. Потім визначають найцікавіші запитання. Саме вони стають основою вивчення нового матеріалу на уроці. Як варіант цього методу можна обрати ситуацію, коли всі запитання, що виникли в учнів, залишаються на дошці, а наприкінці уроку учні на них відповідають.
4. Презентація великої букви «ща».
Показ великої рукописної літери «Ща».
Виготовлення з кінетичного піску писаної літери «ща»
5. Пальчикова гімнастика.
6. Робота в прописах (с. 35-36).
· Письмо великої букви.
— Велика буква складається з трьох прямих похилих подовжених паличок із заокругленням і петлі. Пишемо так, як велику Ш, але останнє заокруглення робимо вужче і, не відриваючи руки, пишемо петлю. Пишемо під лічбу і-раз-і, два-і, три-і, чотири-і.
· Письмо складів з великою буквою.
· Складання відповідей на запитання. Робота в парах.
Учні розглядають наступне завдання. Читають запитання, зіставляють звукові моделі зі словами, складають відповіді на запитання. У вільних рядках записують:
У чашці чай. У каструлі борщ. У коробці щітка.
· Виконання мовно-логічного завдання (с. 36).
Записати слова, підкреслити букви, якими вони відрізняються (тітка — щітка, горщик — борщик).
Утворити і записати порівняння (Кислий, як щавель. Зубастий, як щука. Колючий, як їжак.)
7. Робота в зошитах без друкованої основи.
· Списування речення, поданого рукописним шрифтом.
Нащетинились щітки: не торкнися до щоки!
· Списування прислів'я, поданого друкованим шрифтом.
Що знаєш, що вмієш, те за плечима не носити.
· Гра «З'єднайка».
На картках рукописним шрифтом написані слова. До слів першого стовпчика учні добирають слова з другого стовпчика. Словосполучення записують у зошитах.
Щирий дощ
Щасливий друг
Дрібний день
· Гра «Підпиши малюнки».
Учні виконують завдання на картках. Учитель пропонує вибрати картку з малюнком, підписати малюнок. Можна запропонувати зображення різних щіток, щуки, ляща, ящірки, ящика тощо.
8. Робота з цеглинками LEGO. Вправа «Запам'ятайки».
Діти вчаться:
Ø утримувати інформацію у пам'яті;
Ø знаходити асоціації;
Ø описувати власні дії.
Основні завдання:
Учитель бере 2 будь-які цеглинки, до яких прикріплені картки зі словами, з'єднує їх, накриваючи штирі. Підіймає цеглинки, щоб усі діти могли побачити, прочитати слова, тримає протягом 5-10 секунд і ховає. Діти копіюють послідовність кольорів та спосіб з'єднання цеглинок. Потім серед слів-карток відбирають картки зі словами, які прочитали на зразку і прикріплюють до цеглинок.
— Порівняйте свою фігурку з моєю. Вони однакові?
— Чим вони відрізняються?
— Якщо фігурки відрізняються, що потрібно зробити, щоб вони стали однаковими?
— Прочитайте слова на моїй фігурці. Вони однакові з вашими словами на цеглинках?
— Вправу можна ускладнити, змінивши кількість цеглинок та способи їх з'єднання.
Джерело: https://naurok.com.ua/post/shist-ceglinok-igri-dlya-pershachkiv-nush
ІІІ. Заключна на частина.
Релаксація. Метод «Шість капелюхів де Боно».
— А тепер попрацюємо з нашими чарівними капелюшками.
Ø Білий (колір чистоти). Яку букву навчилися писати сьогодні на уроці?
Ø Червоний (колір життя, відчуттів). Що ти відчував/ відчувала, коли вперше напи-сав/написала правильно велику букву «ща»?
Ø Жовтий (колір сонця). Що гарного, на вашу думку сталося на уроці?
Ø Чорний (колір землі, здорового глузду). Для чого нам потрібно вчитися писати велику букву «ща»?
Ø Зелений (колір досліджень). Що ви робили для того, щоб навчитися писати велику букву «ща»?
Ø Синій (колір знань). Які зернята мудрості подарував нам урок?