Українська мова 1 клас - Розробки уроків ІІ семестр - Н. Кравцова 2019

Урок 37. Апостроф. Читання слів з вивченими літерами
Букварний період (читання) (уроки 22-38)

Мета. Навчальна: Ознайомити учнів з апострофом. Вчити читати слова з апострофом. Виробляти вміння складати звукові моделі таких слів. Розвивальна: розвивати спостережливість; мовленнєві й пізнавальні уміння учнів. Виховна: любов до рідної мови, бажання правильно розмовляти.

Засоби навчання. Цеглинки LEGO, сонечко, промінчики очікування, предметні картки, картки із підписами.

Інтеграція. Соціальна, математична галузі.

Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.

Перебіг уроку

І. Вступна частина.

1. Організація класу.

— Станьте, діти, рівненько, вільно, заплющте оченята, простягніть ліву долоньку, відкрийте її чашечкою і уявіть... що в цій чашечці поселилося добро, а тепер і правою долонькою підтримайте його, бо воно таке беззахисне. На що воно схоже? На маленького, ніжного сонячного зайчика. Хоч він і маленький, та світить дуже яскраво, бо добра і тепла у кожному з вас повинно бути стільки, щоб зігрівати не тільки вас, а й оточуючих. А зараз розкрийте оченята. Я бачу, що вони світяться радістю. Адже у серденьку кожного з вас поселився сонячний зайчик, поселилось добро, яке оберігатиме вас від негарних слів і вчинків.

2. Вправа «Очікування».

Учні оголошують свої очікування починаючи фразою «Я очікую» і прикріплюють на сонечко промінчики очікування.

3. Вправи на розвиток швидкості читання.

Робота з таблицею Шульте.

За вказаний час потрібно прочитати числа в послідовності від 1 до 25, не переміщуючи зір за межі центральної клітинки.

9

2

18

13

4

22

15

10

5

7

6

24

1

14

25

16

19

23

17

11

12

8

21

20

3

4. Повторення вивченого матеріалу.

Читання тексту, спроектованого на екран.

У лісі джерело. З джерела тече вода. Вона холодна, чиста, прозора. Прийшов хлопчик по воду. Набрав у глечик.

— Як ви гадаєте, кому хлопчик набрав води? Про що ви прочитали текст? Який заголовок можна дібрати до нього?

ІІ. Основна частина.

1. Мотивація навчальної діяльності.

— Як ви гадаєте, щоб правильно писати слова, потрібні лише букви? Сьогодні ми про це дізнаємося.

2. Оголошення теми та завдань уроку.

3. Підготовчі вправи до вивчення апострофа.

·    Артикуляційно-слухові вправи.

Відгадування загадки.

Хоч буваю часто битий,

Але зовсім не сердитий,

Я стрибаю, веселюся!      

Чи вгадаєте, як звуся? (М'яч)

Джерело: https://web.archive.org/web/20190131132734/http://www.rozvyvayko.in.ua/zagadky_review.php?a=491&b=141

Послідовне називання ланцюжка звуків у слові м'яч.

Аналіз кожного звука. Викладання моделі слова за допомогою цеглинок LEGO.

·    Розгляд надрукованого слова «м'яч».

Учитель звертає увагу школярів на те, що в цьому слові є маленький значок — апостроф — після букви «ем». Цей значок показує, що наступна буква «я» позначає два звуки [йа], тобто слово вимовляється наче роздільно.

4. Робота з підручником (с. 52).

·    Розгляд у підручнику апострофа.

Викладання з цеглинок LEGO слів п'ять, дев'ять.

— Яким одним словом ми можемо назвати слова п'ять, Дев'ять. Які ще цифри ви знаєте? Як ви гадаєте, на які питання відповідають ці слова?

·    Спостереження за звуковим значенням букв я, ю, є, ї, перед якими ставиться апостроф.

Вправа «Прочитай швидко».

— Згадайте слова, в яких перший склад такий, як ви прочитали.

Гра «Склади слово» (м'ята, п'ята, пір'я).

— Що ви знаєте про м'яту? У кого є пір'я?

·    Мовне дослідження.

— Поставте наголос у слові п'ята на перший склад. Що воно означає? Поставте наголос у слові п'ята на другий склад. Що воно означає? Який висновок ми можемо зробити?

·    Розгадування ребуса.

Учні називають слово-відгадку (сім'я). З'ясовують що сім'ю ще називають по-іншому родиною. Складають речення зі словами сім'я, родина.

Складання та читання слів, поданих у променевидних таблицях.

5. Розвиток читацьких навичок.

Читання слів з апострофом

в'яз в'юн м'ята п'ятка

під'їзд солов'ї п'ятниця голуб'я здоров'я

Гра «Я — письменник / письменниця».

Складання речень із якомога більшою кількістю слів із апострофом.

Відгадування загадок.

Ми пішли до гаю вдвох —

Я й сестра Даринка.

А в гаю тім тьох та тьох,

Та іще ж так дзвінко...

Що за співанки? Чиї?

То співають ...

(солов'ї).

Мій улюблений дружок

Круглий, наче колобок.

По доріжці швидко скаче,

Називається він ...

(м'ячик).

Цвіт рожевий і дрібний,

Запах сильний і різкий.

В кого розболівся шлунок,

Ця травиця — порятунок.

Біля берега крислата

Розцвіла духмяна.

(м'ята).

Кілобайти, гігабайти,

Папки, файли, блоги, сайти...

Знань чимало різних має,

Цілий світ про нього знає.

(Комп'ютер)

Джерела: https://web.archive.org/save/http://teacher.at.ua/publ/zagadki_pro_ptakhiv/19-1-0-18774https://vseosvita.ua/https://web.archive.org/web/20190131133005/http://www.rozvyvayko.in.ua/zagadky_review.php?a=517&b=151 https://dovidka.biz.ua/zagadki-pro-komp-yuter-ukrayinskoyu/

— Що спільного у словах-відгадках?

·    Робота з LEGO- цеглинками. Робота в парах.

Кожна пара будує модель істоти, у назві якої є апостроф (учитель вказує час). Після того як збудували модель істоти, діти викладають модель назви істоти.

— Кого або що ви побудували? Де можна його/її зустріти? Про що він/вона могла б мріяти?

·    Гра «Підпиши малюнок». Робота у групах.

У дітей зображення хом'яка, хлопчика, дівчинки, сім'ї та картки з надписами слів. Під кожний малюнок потрібно покласти відповідний підпис та обвести апостроф.

ІІІ. Заключна частина.

1. Підсумок вправи «Очікування».

— Чи справдилися ваші очікування?

2. Вправа «Продовж речення».

Ø Найбільше мені сподобалося виконувати ...

Ø Сьогодні на уроці я дізнався/дізналася ...

Ø Ці знання мені потрібні для того, щоб

Ø Свою роботу на уроці оцінюю ...