Математика 4 клас Частина 2 - Розробки уроків до підручника Н. П. Листопад - Т. М. Бондар, О. В. Компаній 2021
Урок 119. Письмове ділення круглого багатоцифрового числа на кругле двоцифрове число. Знаходження значення виразу зі змінною. Складання та розв'язування задач на знаходження відстані. Робота з геометричним матеріалом
Розділ 4. Множення і ділення багатоцифрових чисел
Мета: ознайомити учнів з письмовим діленням круглого багатоцифрового числа на кругле двоцифрове число; продовжувати формувати обчислювальні навички; закріпити вміння знаходити значення виразу зі змінною, розв’язувати задачі на знаходження відстані; працювати з геометричним матеріалом; розвивати логічне мислення учнів, кмітливість і винахідливість учнів; тренувати асоціативне мислення та спостережливість; виховувати старанність, товариськість.
Обладнання: ілюстративний та роздавальний матеріал.
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: математична.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Доброго ранку!
Доброго дня!
Ми всім бажаємо
Здоров’я і добра!
2. Перевірка домашнього завдання (с. 62, № 297, 298)
— Яку величину, пов’язану з рухом, знаходили в задачі? (Відстань.) Назвіть правило або формулу, якою скористалися для розв’язання задачі.
3. Групова робота
— За схемою знайдіть х.

|
а |
0 |
6 |
8 |
16 |
18 |
20 |
|
х |
4. Вправа «Кубування»
✵ Назви сусідів числа 899.
✵ Запропонуй, що треба зробити, щоб помножити число на 100?
✵ Чому дорівнює частка чисел 7600 і 100?
✵ Що ти знаєш про круглі числа?
✵ Придумай трицифрове кругле число.
5. Математичний диктант на увагу
— Запишіть відповіді.
Ластівка живе 9 років; шпак — у 10 разів більше, ніж ластівка; полярна качка — у 3 рази більше, ніж ластівка; голуб — на 8 років більше, ніж качка; страус — на 15 років більше від голуба; беркут — на 30 років більше від страуса.
Відповідь: 9, 90, 27, 35, 50, 80.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Актуалізація знань про ділення багатоцифрових чисел
1) Виконання завдання 299 (с. 62).
— Пригадайте, як ми ділимо на 10, 10 і 1000 (прибираємо стільки нулів, скільки їх у числі 10, 100 і 1000.)
— Усно обчисліть вирази.
2) Виконання завдання 300 (с. 62).
— Поясніть способи обчислення частки.
2. Формування обчислювальних навичок (с. 62, № 301)
— Поясніть, яким способом ви ділили на кругле число.
3. Ознайомлення з усним і письмовим діленням круглого багатоцифрового числа на кругле двоцифрове число (с. 62, № 302)
✵ Усне обчислення виразу 24 780 : 30.
— Дільник 30 подаємо у вигляді добутку чисел 10 • 3. Ділимо 24 780 на 10 і 3 (24 780 : 10 : 3).
✵ Письмове обчислення виразу 24 780 : 30. Ознайомлення з поясненням підручника.
— Визначаємо кількість цифр у частці. Ділимо за відомим алгоритмом.
— Аналогічно можна пояснити ділення багатоцифрових чисел, якщо в дільнику два і більше нулів.
52 200 : 600
4. Первинне закріплення вивченого матеріалу (с. 63, № 303)
— Обчисліть вирази, коментуючи свої дії.
Фізкультхвилинка
Всі піднесли руки — раз,
І навшпиньки став весь клас.
Два — присіли, руки вниз.
На сусіда не дивись.
Будем дружно ми вставати,
Щоб ногам роботу дати.
Хто старався присідати
Може вже відпочивати.
Нахились уперед,
Нахились назад.
І направо, і наліво,
Щоб нічого не боліло.
5. Удосконалення вмінь знаходити значення виразів зі змінною (с. 63, № 304)
6. Закріплення вмінь знаходити відстань (с. 63, № 305)
✵ Олень рухався зі швидкістю 10 км/год і дійшов до місця призначення за 3 год. Яку відстань пробіг олень?
✵ Акула плаває зі швидкістю 30 км/год. Яку відстань пропливає акула за 3 год?
✵ Ластівка літає зі швидкістю 60 м/хв. Який шлях подолає пташка за 3 год?
7. Удосконалення вмінь визначати види кутів
— Які види кутів ви знаєте?
1) Гострий кут. Він може покусати гострими зубами. Рот він розкриває не широко.

2) Тупий кут. Він широко розкрив рот, але покусати не може.

3) Прямий кут.

— Позначте різнокольоровими олівцями: прямий кут — зеленим, гострий кут — червоним, тупий кут — жовтим.

— Які кути ви бачите на малюнках?

— Виконайте завдання 306 (с. 63).
Розгляньте на малюнку геометричні фігури. Знайдіть на них зазначені елементи:
✵ гострі кути, запишіть їх назви в першому рідку;
✵ прямі кути, запишіть їх назви у другому рядку;
✵ тупі кути, запишіть їх назви у третьому рядку.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Пояснення домашнього завдання (с. 64, № 307, 308)
2. Підсумок уроку. Рефлексія. Вправа «Незакінчене речення»
✵ Було цікаво...
✵ Було складно...
✵ Я дізнався(лася)....
✵ Мені сподобалось...
✵ Я хотів(ла) би...