Математика 4 клас Частина 2 - Розробки уроків до підручника Н. П. Листопад - Т. М. Бондар, О. В. Компаній 2021
Урок 117. Формули на знаходження швидкості, відстані, часу для розв'язування задач на рух. Розв'язування задач на рух. Розв'язування рівнянь
Розділ 4. Множення і ділення багатоцифрових чисел
Мета: закріпити знання правил та формул на знаходження швидкості, відстані, часу; вдосконалювати вміння розв’язувати задачі та рівняння; розвивати математичне мовлення, увагу, логічне мислення учнів шляхом формування прийомів розумових дій: аналізу, синтезу, порівняння; виховувати старанність, товариськість.
Обладнання: ілюстративний та роздавальний матеріал.
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: математична.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу.
І сувора, й солов’їна
Математики країна.
Праця тут іде завзята,
Вмій лиш спритно працювати.
Вмій кмітливо все збагнути
Першим у відповіді бути.
Вирушаємо у путь —
Нас цікаві речі ждуть!
2. Перевірка домашнього завдання (с. 60, № 287, 288)
— Поясніть розв’язання задачі.
— Які значення виразів отримали?
3. Усне опитування
— Що таке швидкість?
— За допомогою якої дії ми знаходимо швидкість?
— Від яких величин залежить швидкість?
— Якими літерами в математиці прийнято позначати швидкість, відстань і час? (v — швидкість, s — відстань, t — час.)
4. Вправа «Розминка»
— Назвіть об’єкти від найповільнішого до найшвидшого.

— Хто з тваринок дожене чарівника, якщо його швидкість 20 км/год?

5. Математичний диктант
— Обчисліть швидкість кожної тваринки.
|
Тварини |
Відстань |
Час |
Швидкість |
|
Лось |
210 км |
3 год |
|
|
Жираф |
80 км |
2 год |
|
|
Зебра |
240 км |
4 год |
|
|
Гепард |
330 км |
3 год |
|
|
Лев |
320 км |
4 год |
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Удосконалення знань щодо формул знаходження швидкості, часу та відстані
— Запишіть формулу знаходження швидкості.
— Запишіть формулу знаходження часу.
— Запишіть формулу знаходження відстані.

2. Удосконалення вмінь знаходити швидкість, час та відстань — Обчисліть невідому одиницю вимірювання.
|
Швидкість |
Час |
Відстань |
|
9 км/год |
? |
45 км |
|
5 км/хв |
4 хв |
? |
|
? |
4 год |
12 м |
|
8 см/с |
? |
72 см |
|
? |
3 хв |
300 м |
|
100 м/с |
5 с |
? |
3. Розвиток умінь розв’язувати задачі
✵ Потяг за 4 год проїхав 240 км. Скільки кілометрів він проїде за 8 год, якщо їхатиме з тією самою швидкістю?
✵ Відстань між містами Хмельницький і Львів — 240 км. За який час можна подолати:
— цю відстань автомобілем, що рухається зі швидкістю 60 км/год?
— одну четверту відстані на велосипеді зі швидкістю 10 км/год?
Фізкультхвилинка
Всі ми звикли до порядку,
Дружно робимо зарядку.
Ми на радість цьому дому
Проганяєм сон і втому.
І направо, і наліво,
Щоб нічого не боліло.
Один і два, три і чотири —
Набираємося сили.
Нахилились, повернулись,
До товариша всміхнулись.
4. Самостійна робота
Варіант 1
1. Щоб знайти швидкість, потрібно ________
2. Запиши, що позначають букви у задачах на рух.
v — ________ s — ________ t — ________
3. Як знайти подоланий шлях? ________
4. Запиши формулу знаходження часу руху.
![]()
5. Заповни таблицю.
|
Швидкість |
Час |
Шлях |
Розв’язання |
|
|
Лижник |
13 км/год |
5 год |
||
|
Скутер |
3 год |
180 км |
||
|
Катер |
60 км/год |
240 км |
||
|
Літак |
210 км/год |
4 год |
Варіант 2
1. Запиши, що позначають букви у задачах на рух.
v — ________ s — ________ t — ________
2. Щоб знайти подоланий шлях, потрібно ________
3. Запиши формулу знаходження швидкості.
![]()
4. Як знайти час руху? ________
5. Заповни таблицю.
|
Швидкість |
Час |
Шлях |
Розв’язання |
|
|
Літак |
120 км/год |
8 год |
||
|
Турист |
5 км/год |
45 км |
||
|
Гідроцикл |
4 год |
280 км |
||
|
Потяг |
60 км/год |
240 км |
Варіант 3
1. Щоб знайти час руху, потрібно ________
2. Як знайти швидкість? ________
3. Запиши, що позначають букви у задачах на рух.
v — ________ s — ________ t — ________
4. Запиши формулу знаходження подоланого шляху.
![]()
5. Заповни таблицю.
|
Швидкість |
Час |
Шлях |
Розв’язання |
|
|
Велосипедист |
6 год |
42 км |
||
|
Автомобіль |
4 год |
280 км |
||
|
Літак |
150 км/год |
8 год |
||
|
Потяг |
80 км/год |
240 км |
5. Розв’язування рівнянь
(1445 - 118) - х = 594
х - 173 • 8 = 735 + 265
810 • 4 - х = 2704
6. Робота з геометричним матеріалом

✵ Скількома відрізками поділено прямокутник ABCD на 4 фігури? Які фігури є на рисунку? Чи можна «на око» визначити фігуру з найменшою площею? Назвіть її.
✵ Яка довжина відрізка MN, якщо діаметр кожної кулі 113 мм?

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Пояснення домашнього завдання (на індивідуальних картках)
2. Підсумок уроку. Рефлексія
— Наклейте стікер на відповідне віконце.
