Розробки уроків до підручника М. Козак, О. Корчевської «Математика. 4 клас» - Мирослава Козак, Ольга Корчевська 2021

Урок 36. Письмове додавання багатоцифрових чисел
Додавання і віднімання багатоцифрових чисел

Мета.

Дидактична. Ознайомити учнів із письмовим додаванням багатоцифрових чисел. Вправляти у визначенні видів кутів.

Розвивальна. Розвивати просторову уяву, логічне мислення.

Виховна. Виховувати ретельність, уважність під час обчислень.

Засоби навчання. Підручник, «ланцюжки», вирази і паперова корона для усних обчислень, за писи для опитування, світлофорики, календарики, короткий запис задач до вправи 363.

Перебіг уроку

І. Повторення та закріплення вивченого матеріалу.

Усні обчислення.

1. Гра «Хто швидше?». Четверо учнів одночасно починають обчислювати «ланцюжки», відповідь яких однакова. Хто швидше її впише у центральній кружечок, отримує паперову корону «Переможець».

2. Усне обчислення значень виразів. За вказівкою вчителя учень встає і називає значення виразу.

75 : 25

64 : 16

84 : 12

96 : 16

750 : 25

640 : 16

840 : 12

960 : 16

750 : 250

640 : 160

840 : 120

960 : 160

Завдання для опитування.

·Порівняйте іменовані числа.

47 год О 2 доби 240 с О 4 хв 36 міс. О 3 р.

·Розв'яжіть задачу усно. Маса 8 коробок мармеладу 16 кг, а 9 пакетів печива — 27 кг. Яка загальна маса 1 коробки мармеладу і 1 коробки печива? (Учитель усі числа задачі записує на дошці.)

·Запишіть на дошці вираз розв'язання задачі та дайте йому назву.

·Дайте назви виразам.

□ • □ - □ • □ (□ : □) : (□ : □) □ • □ + □ : □ □ : □ - □ : □

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

Підготовча робота.

Вправа 358. Перший і другий вирази учні коментують, а третій опрацьовують самостійно.

Пояснення нового матеріалу.

— Ми вміємо письмово додавати трицифрові числа, а зараз так само додаватимемо багатоцифрові.

Учні дають пояснення за вправою 359. Якщо є потреба, її можна виконати на дошці.

Закріплення нового матеріалу.

1. Вправа 360. Перший вираз учень коментує біля дошки, другий — з місця. Третій вираз учні класу опрацьовують самостійно, з наступною перевіркою.

2. Задача 361. Учитель з'ясовує з учнями, що це задача на додавання багатоцифрових чисел. Учні розв'язують її напівсамостійно: перший учень читає запитання плану, другий називає числа, які треба додати. Після самостійного обчислення третій учень називає результат. І т. д.

Після отримання відповіді один учень записує на дошці розв'язання виразом за схемою.

Щоб по-іншому скласти вираз, потрібно змінити план розв'язування задачі. (Скільки курчат та індичат разом вилупилися першого тижня? Другого тижня? За два тижні?)

Учні записують на дошці другий вираз і письмово його обчислюють. Відповідь одержують таку саму. Порівнюючи обидва вирази, бачать, що вони є сумами двох сум, і роблять висновок: при додаванні порядок виконання дій і порядок запису доданків не мають значення.

ІІI. Розвиток математичних знань і вмінь.

1. Самостійна робота за вправою 362. Двоє учнів виконують її на закритих частинах дошки. Окремі учні отримують від учителя індивідуальну допомогу.

2. Задача 363. Термін «швидкість» учні ще не вивчали, тому вчитель пояснює: рухатись так само означає за 1 год проїжджати стільки ж кілометрів. Можна коротко записати задачу:

2 год — 24 км

? — 60 км

Учні розв'язують самостійно способом зведення до одиниці й одержують число 5 год. Учитель з учнями пригадує, що в оберненій задачі невідоме число (5) стає відомим, а одне із відомих — наприклад, 60 — невідомим. Отже, короткий запис буде таким:

2 год — 24 км

5 год — ?

Розв'язавши обернену задачу усно, учні переконуються, що її відповіддю справді є число 60.

Далі до кінця уроку ті, хто може, працює самостійно, а решта — під керівництвом учителя.

3. Задача 364. За потреби діти користуються календариками.

4. Вправи 365, 366 усі учні виконують самостійно. Один учень назви зачитує назви знайдених кутів. Якщо потрібно, малюнок виконують на дошці.

5. Вправа 367. Підказка. Число, яке додають до попереднього, щоразу треба збільшувати на 2.

IV. Підсумок уроку.

Учитель називає учнів, які якісно працювали на уроці.