Розробки уроків до підручника М. Козак, О. Корчевської «Математика. 4 клас» - Мирослава Козак, Ольга Корчевська 2021
Урок 25. Визначення загальної кількості одиниць даного розряду
Багатоцифрові числа
Мета.
Дидактична. Узагальнити спосіб визначення загальної кількості одиниць кожного розряду в багатоцифровому числі. Поглибити знання учнів з нумерації багатоцифрових чисел.
Розвивальна. Розвивати прийоми розумових дій узагальнення і конкретизації.
Виховна. Виховувати уважність у роботі з багатоцифровими числами.
Засоби навчання. Підручник, таблиця для усних обчислень, світлофорики.
Перебіг уроку
I. Повторення та закріплення вивченого матеріалу.
Усні обчислення.
1. Гра «Ніч і день» за вправою 245.
На слово «Ніч!» учні кладуть голови на парти і слухають завдання, на слово «День!», підводять голови, піднімають руку і дають відповідь.
2. Усне складання рівностей за таблицею.
|
Ділене |
51 |
36 |
54 |
72 |
69 |
48 |
75 |
45 |
78 |
42 |
81 |
87 |
84 |
|
Дільник |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
|
Частка |
Завдання для опитування.
Вправа 244. Один учень виконує її біля дошки.
·Назвіть суми одним числом: 300 000 + 6000 + 60; 70 000 + 1000 + 20 + 5; 100000 + 1000 + 10.
·Розкладіть числа 36 802; 103 079; 500 100; 60 004 на розрядні доданки.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
Підготовча робота.
Коментоване виконання вправ 239 і 240, читання інформації на плашці.
Пояснення нового матеріалу.
1. Бесіда за вправою 241. Учитель звертає увагу дітей, що сотні в числі 5300 є не тільки в розряді сотень, а й у розряді тисяч, адже кожна тисяча — це 10 сотень. Тому в числі 5000 є 50 сотень, а в числі 5300 — 53 сотні. Учні читають інформацію на плашці та вказують, що в розряді сотень числа 5300 є 3 сотні, а всього сотень у цьому числі — 53.
2. Вправа 242. Учні уважно розглядають таблицю, дають пояснення, чому саме так записане число. Наприклад, у числі 5378 усього 537 десятків, бо в 5 тисячах — 500 десятків, у 3 сотнях — 30 десятків, та ще 7 десятків у розряді десятків, а разом — 500 + 30 + 7 = 537 десятків. Учні порівнюють дані 1 і 5, 2 і 6, 3 і 7, 4 і 8 стовпчиків і з'ясовують, що тільки для найвищого розряду числа — розряду тисяч — покази обох стовпчиків збігаються, бо в числі 5378 є всього 5 тисяч, і в розряді тисяч — 5 тисяч. Також з'ясовують, що всього одиниць стільки, скільки показує число, бо будь-яке число складається зі своїх одиниць. Далі вчитель звертає увагу дітей, що загальна кількість одиниць даного розряду є числом, що закінчуються цим розрядом, бо всі одиниці нижчих розрядів менші за одиниці даного розряду. Так, у числі 5378 всього 53 сотні, бо 78 одиниць менші за сотню. Учні читають правило на плашці.
Закріплення нового матеріалу.
Коментоване виконання вправи 243. Учні записують, скільки всього десятків у кожному числі, а на решту запитань дають усні відповіді.
ІІІ. Розвиток математичних знань і вмінь.
1. Самостійна робота за вправою 246. Під час перевірки учні користуються світлофориками.
2. Задача 247. Учні коментують кожну дію. Після того як 15 000 поділили на 100, з'ясовують, що тим самим вони відповіли на запитання, скільки всього сотень у числі 15 000.
3. Задача 248. Учитель з'ясовує з учнями, що до фінішу ближче та дівчинка, якій залишилося пробігти меншу відстань. А яка частина менша: 1/4 чи 1/5? Учні пригадують, що чим на більшу кількість рівних частин ділиться ціле, тим меншою є одна така частина. Далі вони переконуються в цьому, знайшовши 1/4 і 1/5 від 100 м. Повторюють: щоб знайти частину від числа, треба це число поділити на знаменник дробу. Третю дію виконують самостійно.
IV. Підсумок уроку.
Скільки всього одиниць у числі 57 160? Скільки всього у ньому десятків? Сотень? Тисяч? Десятків тисяч?