Розробки уроків до підручника А. Заїки, С. Тарнавської «Математика. 3 клас» - Антоніна Заїка, Світлана Тарнавська 2021
Урок № 51. Співвідношення між розрядними одиницями. Розрядний склад числа
І семестр
(Мільйон. Залежність (співвідношення) між лічильними (розрядними) одиницями. Сума розрядних доданків багатоцифрових чисел. Ускладнені задачі на подвійне зведення до одиниці)
(с. підручника 106-109; с. зошита 59)
Мета. Класифікує багатоцифрові числа за кількістю цифр у їх записі. Записує багатоцифрові числа у вигляді суми розрядних доданків. Описує зв'язок між сусідніми членами послідовності або між членом і його номером.
Ключові поняття, терміни, математичні компетентності. Мільйон. Співвідношення між розрядними одиницями. Розрядний склад числа. Запис числа у вигляді суми розрядних доданків. Складання числа з розрядних доданків.
Повторення, закріплення та поглиблення вивченого. Розрядні одиниці; утворення та запис багатоцифрового числа; розрядні доданки. Розпізнавання задач за способом розв'язування (на подвійне зведення до одиниці)
Обладнання, засоби навчання. Картки для усного обчислення. Нумераційна схема - таблиця.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
а) Створення позитивного та ділового настрою учнів.
б) Розминка, ранкова зустріч.
в) Утворення пар, груп учнів для колективної роботи.
II. Перевірка домашнього завдання.
1. С. 106. № 563.
2. С. 106. № 564.
Додатково.
ІІІ. Актуалізація і корекція опорних знань та чуттєвого досвіду учнів. Повторення вивченого матеріалу.
1. Усні обчислення.
2. С. 106. № 566. Робота в групах. Узагальнення знань про лічильні одиниці. Почергова лічба.
3. С. 106. № 567. Робота в групах. Робота за нумераційною таблицею. Систематизація інформації про лічильні / розрядні одиниці.
Примітка - порада. Уточніть з учнями назву «розрядні одиниці». Це числа, якими проводимо лічбу в певному розряді. Найменший — найнижчий розряд — це одиниці (окремі одиниці). Другий розряд — це десятки. Ми теж можемо проводити лічбу десятками. Оскільки система числення, тобто система про знань про числа, якою ми користуємося, є десятковою, то кожна одиниця наступного розряду складається з десяти одиниць попереднього, це означає, що нова, більша одиниця лічби в 10 разів більша від попередньої. Вона є основною в розряді. Отже, вона є разрядною.
4. Робота в зошиті. № 1. С. 59. Фронтальна робота. Повторення правил множення і ділення на 10, 100 (на розрядні одиниці другого і третього розрядів).
Додаткові запитання і завдання.
ІV. Руханка.
V. Повідомлення теми, формулювання мети і завдань уроку
(Визначення основної мети і завдань відповідно до теми уроку вчителем/учителькою із залученням учнів)
VІ. Ознайомлення, дослідження, вивчення та опрацювання нового навчального матеріалу.
1. С. 107. № 568. Робота в групах. Повторення назв лічильних одиниць кожного розряду (див. попередню нумераційну таблицю). Записування одиниць і їх співвідношень.
Примітка - порада. Записування є Досить об'ємним, проте корисним. Учні свідомо і з розумінням запам'ятають цю залежність, яка буде основою в подальшому здобутті інформацій, математичних знань.
Відповідь. Із зменшенням розряду число нулів біля назви одиниці зростає.
2. С. 108. № 569. Робота в групах. Розгляд та аналіз умовних позначень відповідних чисел — лічильних одиниць. Окрема точка — це позначення одиниці, трикутник з 10 точок — десяток, десять трикутників — це взято 10 разів по 10, тобто 100, прямокутний паралелепіпед має 10 • 10 • 10 = 1000 однакових частинок, 4 паралелепіпеди позначають 4 тисячі.
3. С. 108. № 570. Робота в групах. Утворення і записування числа з розрядних доданків.
4. С. 108. № 571. Робота в групах. Обґрунтування способу запису числа у вигляді розрядних доданків.
VII. Руханка.
VIII. Повторення і закріплення навчального матеріалу. Формування та розвиток математичних і ключових компетентностей.
1. С. 108. № 572. Індивідуальна робота (під керівництвом учителя / учительки).
2. С. 109. № 574. Робота в парах. Формування вмінь і навичок розв'язувати задачі на подвійне зведення до одиниці.
3. Робота в зошиті. № 4. С. 59. Індивідуальна робота. Закріплення навичок розв'язувати задачі на подвійне зведення до одиниці.
4. Робота в зошиті. № 3. С. 59. Фронтальна (письмова) робота з коментуванням. Обчислення значень виразів зі змінними.
Самоперевірка і самооцінювання (зразок обчислення проілюструйте на екрані дошки). Творча робота. Додаткові завдання.
ІХ. Вивчення, повторення і закріплення геометричного матеріалу.
Робота в зошиті. № 5. С. 59. Робота в парах. Дослідження трикутників на складеному рисунку. Виділення їх елементів. Виділення тих трикутників, які мають спільну сторону, тобто утворення пар трикутників. BCD і ABD? ABD і ADE?
Х. Резерв.
Завдання № 573 на с. 109 підручника.
ХІ. Підсумок уроку.
Рефлексія навчально-пізнавальної діяльності.
Коротке повторення суті / змісту здобутих математичних знань.
ь Робота в зошиті. № 2. С. 59.
Самооцінювання і взаємооцінювання результатів навчальної діяльності учнів на уроці.
Оцінні судження вчителя/вчительки щодо процесу навчання та досягнень учнів / учениць на уроці.
ХІІ. Домашнє завдання.
С. 109. № 575.
С. 109. № 576. За взірець візьміть таблицю з № 567.
Інструктаж.