Конспекти уроків - Математика 3 клас - Частина 1 до підручника Н. П. Листопад - Т. М. Бондар 2021
Урок 61. Співвідношення одиниць маси. Перетворення одиниць маси. Дії з іменованими числами. Розв'язування задач
Розділ 3. Нумерація трицифрових чисел
Мета: актуалізувати знання про одиниці маси, проаналізувати їх співвідношення; формувати вміння перетворювати іменовані числа та виконувати з ними різні арифметичні дії; удосконалювати вміння розв'язувати задачі; розвивати логічне мислення учнів шляхом формування прийомів розумових дій: аналізу, синтезу, порівняння; виховувати дбайливе ставлення до природи; стимулювати цікавість до навколишнього світу.
Обладнання: картки для парної роботи, телевізор чи ноутбук, відеозаписи, кольорові цеглинки, ілюстративний та роздавальний матеріал.
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: математична, природнича.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
У цей ранковий, добрий час
Я рада, діти, бачить вас.
Треба всім нам привітатись:
Вліво — вправо поверніться,
Одне одному всміхніться.
Чи готові до уроку? Молодці!
Тож сідайте, працювати починайте.
2. Перевірка домашнього завдання (с. 98, № 546, 547)
· Перевірка розв'язання задачі № 546.
— Поясніть розв'язання задачі. Скільки склянок з гарячими напоями потрібно було приготувати для трьох спортсменів, щоб вони на кожній станції змогли перекусити?
· Перевірка завдання № 547. Вправа «Кольорова вежа». Робота в парах.
— Розташуйте відповіді-цеглинки у порядку спадання.
Шифр
|
Червоний |
Оранжевий |
Жовтий |
Зелений |
Блакитний |
Синій |
|
5 м 15 см |
2 м 37 см, 7 м 07 см |
7 м 70 см |
3 м 33 см |
9 м 05 см |
3 м 05 см |
Відповідь
|
Блакитний |
9 м 05 см |
|
Жовтий |
7 м 70 см |
|
Оранжевий |
7 м 07 см |
|
Червоний |
5 м 15 см |
|
Зелений |
3 м 33 см |
|
Синій |
3 м 05 см |
|
Оранжевий |
2 м 37 см |
3. Каліграфічна хвилинка
— Яку цифру нагадує вам ця тваринка? (7.)
— Запишіть каліграфічно трицифрове число, використовуючи тільки цю цифру. (Число 777.)
— Розкажіть, як утворили це число з попереднього? Як отримати наступне число?

4. Усна лічба
— Назви найбільше число серед 707, 700 та 770.
— Які числа отримаємо, якщо збільшимо їх на 1: 209, 299, 490, 409?
— Які числа отримаємо, якщо зменшимо їх на 1: 590, 500, 367, 360, 556?
— Назвіть кількість сотень у числах: 450, 390, 710, 660.
— Назвіть число, подане у вигляді суми розрядних доданків: 500 + 40 + 9; 100 + 80 + 3; 900 + 70 + 7.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Гра «Визнач «зайве»»
— Визначте «зайву» одиницю вимірювання. Поясніть свій вибір.
КГ Ц КМ Г
2. Повторення одиниць вимірювання маси, аналіз їхнього співвідношення (с. 98-99, №548)
— Які міри маси зручніше використати для зважування одного яблука, ящика яблук, вантажівки з яблуками?
— Наведіть власні приклади використання різних одиниць маси.
— Поверніться до попереднього завдання та визначте, яку одиницю маси не зазначено? (Тонну.)
— Назвіть за таблицею співвідношення одиниць маси. Спробуйте визначити співвідношення 1 ц та кілограмів. Перевірте себе за матеріалом, розміщеним на форзаці підручника. (1 ц = 100 кг.)
3. Уточнення поняття «тварини». Читання одиниць маси. Цікавинки про тварин (на основі № 549-550, с. 99). Робота в парах
— Назвіть об'єкти природи, зображені на малюнках. (Півень, щука, ведмідь, змія, бджола.) Дайте узагальнювальну назву. До якої частини природи вони належать? Доведіть.
— Пропоную вам більше дізнатися про деяких тварин.
— Щоб прочитати цікавинку про тварину, потрібно розв'язати приклад.
· Найважча тварина на Землі — синій кит. Його маса становить понад ... 149 + 1 (150) т. Чи зможете ви назвати масу синього кита в центнерах? (1500 ц.)
· Найважча тварина на Землі, яка мешкає на суходолі, — африканський слон. Його маса може сягати ... 48 : 6 (восьми) тонн.
· Найменша пташка на Землі — колібрі-бджілка. Її маса становить близько ... 4 : 2 : 1 (двох) грамів. y Найбільший птах на Землі — страус. Його маса — 7 : 7 (1) ц 7 • 7 + 1 (50) кг.
— Назвіть масу страуса в кілограмах. (150 кг.)
Розв'язування задачі № 550 (усно).
Фізкультхвилинка
Ось ведмедиця іде,
Ведмежат купать веде:
1-2 — нахилились,
Зі струмочка гарно вмились,
3-4 — походили,
Лапки у воді помили,
Похитали головою
Ще й притупнули ногою.
На 5 — відпочили
І за парти дружно сіли.
4. Перетворення іменованих чисел
· Запишіть у кілограмах кожну масу. Міркуйте так: 5 ц 30 кг. В 1 ц — 100 кг, 5 ц — це 500 кг, 5 ц і 30 кг — це 500 кг і 30 кг, або 530 кг.
· Запишіть у центнерах і кілограмах кожну масу. Міркуйте так: 570 кг. В 1 ц — 100 кг. Отже, маса 570 кг містить стільки центнер, скільки сотень у числі 570, тобто 5. 570 кг = 5 ц 70 кг.
5. Формування вміння виконувати дії з іменованими числами (с. 99, № 553). Робота в групах
Перевірка. Назвіть приклад, у якому отримали найбільшу/найменшу одиницю маси. У яких прикладах результатом є неіменоване число? Чому?
6. Удосконалення вмінь розв'язувати задачі (с. 100, № 554, 555)
1) Аналіз та розв'язування задачі № 554.
— Пригадайте складові курячого яйця. Чи відома нам їхня маса? Що означає фраза «Це становить десяту частину маси всього яйця»? Яку арифметичну дію потрібно використати для розв'язування цієї задачі?
Розв'язання
6 • 10 = 60 (г)
Відповідь: маса курячого яйця — 60 г.
Додаткове питання. Який результат покажуть шалькові терези, якщо покласти на різні чаші 2 яйця та 1 яблуко вагою 200 г? (Яблуко переважить, тому що воно важче за 2 яйця, маса яких становитиме 120 г.)
2) Аналіз та розв'язування задачі № 555.
— Що відомо в задачі? Назвіть, що позначають кожне з відомих чисел. Як дізнатися, скільки рейсів потрібно зробити вантажівці? Поясніть свій вибір арифметичної дії.
Додаткове завдання. Назвіть вагу, яку перевозить одна вантажівка у центнерах, кілограмах.
— Скількох страусів зможе перевезти така вантажівка? (2 страуси.)
7. Логічна задача
Скільки білих носорогів потрібно, щоб урівноважити терези, на яких стоїть африканський слон? (Вага одного слона дорівнює вазі двох білих носорогів.) Що покажуть ваги, якщо зважують африканського слона та білого носорога з трьома носорогами? (Вага буде однаковою.)
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Пояснення домашнього завдання (с. 100, № 556, 557)
2. Підсумок уроку. Рефлексія. Вправа «Мікрофон»
— Що цікавого дізналися на уроці?
— Назвіть найбільшу/найменшу одиницю ваги.
— Яка одиниця ваги дорівнює 1000 кг, 100 кг?
— При співвідношенні яких одиниць маси використовуємо число 1000? (1 кг = 1000 г, 1 т = 1000 кг.)
— Які завдання було легко виконувати? Коли сумнівалися? Над чим ще потрібно попрацювати?