Конспекти уроків - Математика 3 клас - Частина 2 до підручника Н. П. Листопад - Т. М. Бондар 2020
Урок 110. Закріплення письмового додавання та віднімання трицифрових чисел з переходом через розряд. Складання виразів за твердженням. Обчислення значення виразу зі змінною. Робота з таблицею відстаней між містами України. Розв'язування задач
Письмове додавання і віднімання
Додавання і віднімання в межах 1000
Мета: удосконалювати вміння виконувати письмовим способом додавання та віднімання трицифрових чисел із переходом через розряд; закріпити вміння складати вирази за твердженням; розвивати вміння обчислювати значення виразу зі змінною, працювати з таблицею відстаней між містами, розв'язувати задачі; розвивати логічне мислення, увагу; виховувати товариськість, охайність.
Обладнання: ілюстративний та роздавальний матеріал.
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: математична.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Друзі, посміхнемось разом,
Навкруги все стане лагідним, приємним,
Дружно до роботи візьмемось —
І урок наш буде милим, гарним, теплим.
2. Перевірка домашнього завдання (с. 44, № 239, 240)
— Зачитайте відповіді, які ви отримали обчислюючи вирази. Чим схожі та відрізняються перший та другий приклад?
— Яку решту отримав тато? Поясніть розв'язання задачі.
3. Групова робота. Усні обчислення
|
І група |
ІІІ група |
||
|
24 : 4 |
46 - 19 |
90 + 30 |
6 • 8 |
|
+ 10 |
: 3 |
- 20 |
+ 52 |
|
+ 0 |
+ 7 |
+ 0 |
- 7 |
|
• 1 |
• 0 |
• 1 |
• 0 |
|
ІІ група |
IV група |
||
|
16 : 1 |
8 • 6 |
10 • 3 |
80 : 10 |
|
- 4 |
: 1 |
• 1 |
• 9 |
|
+ 18 |
- 16 |
- 15 |
• 0 |
|
: 10 |
• 0 |
: 5 |
+ 38 |
4. Каліграфічна хвилинка
— Знайдіть круглі числа.
— Знайдіть «зайве» число. Напишіть його каліграфічно.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Актуалізація знань нумерації чисел у межах 1000 (с. 44, № 241)
— На скільки наступне число більше за попереднє? Продовжте кожний ряд чисел ще п'ятьма числами.
2. Розвиток обчислювальних навичок (с. 44, № 242)
— Як обчислюємо значення виразу на дві дії, якщо немає дужок і дій множення-ділення? (Послідовно.)
— Як зручніше додавати — письмово чи усно?
— Обчисліть вирази письмовим способом.
— Назвіть вираз з найменшим значенням. Які вирази мали однакове значення?
3. Удосконалення вміння складати рівняння за твердженнями та розв'язувати їх
1) Виконання завдання № 243 (с. 44).
— Невідоме число будемо позначати латинською буквою а.
— Якщо від невідомого числа відняти число 356, то буде 528: а - 356 = 528. Як обчислити зменшуване? Розв'яжіть рівняння.
— Якщо невідоме число збільшити на число 725, то буде 912: а + 725 = 912. Обчисліть невідомий доданок.
— Якщо число 278 додати до невідомого числа, то буде 545: 278 + а = 545. Обчисліть невідомий доданок.
2) Виконання завдання № 244 (с. 44).
— Обчисліть значення виразу 635 - с + 513, якщо с = 587, с = 440, с = 209.
— При якому значенні с відповідь була найбільшою?
Фізкультхвилинка для очей
4. Формування вмінь працювати з таблицею відстаней між містами України
1) Повторення про горизонтальні та вертикальні лінії.
Запам’ятай! Це горизонтальна лінія, а це | — вертикальна лінія.
— Наведіть горизонтальну і вертикальну лінію.

2) Робота з таблицею (с. 45, № 245).
— Розгляньте таблицю відстаней між містами України.
— Знайдіть по горизонталі Київ, по вертикалі — Харків. Яка відстань між ними? (487 км.) Знайдіть по вертикалі Харків, по горизонталі — Вінницю. Яка відстань між цими містами? (720 км.) На скільки кілометрів більша? (720 - 487 = 233.)
— Знайдіть по вертикалі Київ, по горизонталі — Вінницю. Яка відстань між цими містами? (266 км.) Знайдіть по вертикалі Харків, по горизонталі — Запоріжжя. Яка відстань між ними? (303 км.) На скільки кілометрів більша? (303 - 266 = 37 км.)
— Яка відстань між Запоріжжям і Вінницею? (637 км.) Яка відстань між Києвом і Запоріжжям? (568 км.) На скільки кілометрів менша? (637 - 568 = 69 км.)
5. Удосконалення вмінь працювати з годинником (с. 45, № 246)
— Визначте, який час показує кожний годинник.
— Якщо в Пекіні 10 ранку, то в Парижі — 15 година. На скільки годин більше в Пекіні, ніж у Парижі? Пригадайте: коли ми порівнюємо, виконуємо дію віднімання.
— У Києві 4 година ранку, а в Пекіні вже 10 годин. На скільки годин менше в Києві, ніж у Пекіні?
— Котра година буде в Парижі, якщо в Пекіні буде 12 год? (5 год.)
— Котра година буде в Києві, якщо в Пекіні буде 12 год? (6 год.)
— Котра година буде в Києві, якщо в Парижі буде 4 година? (5 год.)
6. Закріплення вмінь розв'язувати задачі
1) Задача № 247 (с. 46).
— Яка маса трьох тварин? (705 кг.) Скільки важать зебра і кінь разом? (448 кг.) Яка сама коня і антилопи? (375 кг.) Яке запитання можна поставити до задачі? (Яка маса кожної тварини?)
— Якщо від загальної маси відняти масу зебри і коня, масу якої тваринки ми дізнаємося? (Антилопи.)
1) 705 - 448 = 257 (кг).
— Якщо від загальної маси відняти масу коня й антилопи, масу якої тваринки ми дізнаємося? (Зебри.)
2) 705 - 375 = 330 (кг).
— Масу якої тваринки необхідно дізнатися? (Коня.) Її можна обчислити двома способами.
Спосіб 1: від маси зебри і коня відняти масу зебри.
Спосіб 2: від маси коня і антилопи відняти масу антилопи.
3) 448 - 330 або 375 - 257 = 118 (кг).
Перевірка: 257 + 330 + 118 = 705.
2) Задача № 248 (с. 46).
— Що купили в магазині? Що позначають цифри 187 і 158? Скільки заплатили за всю покупку? (676 грн.) Що слід дізнатися в задачі? (Вартість мишки.) Чи зможемо ми зразу відповісти на запитання задачі? Чому? (Потрібно знати загальну вартість флешпам'яті та дисків.) Як це зробити? (Додати обидві вартості.) Чи можемо дати відповідь на головне запитання задачі? Якою дією скористаємося? (Віднімання.)
7. Логічна задача
Є три квадрати: довжина сторони першого 6 м, другого — 3 м, третього — теж 3 м. Чи можна із цих квадратів скласти прямокутник?
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Пояснення домашнього завдання (с. 46, № 249, 250)
2. Рефлексія. Підсумок уроку
— Чи все на уроці було зрозумілим? Коли припускалися помилок?
— Оцініть свою роботу на уроці: розфарбуйте кульку зеленим кольором, якщо все на уроці вдавалося легко, синім — якщо виникали утруднення, жовтим — якщо потрібна була допомога.