Конспекти уроків - Математика 2 клас - Частина 2 до підручника С. О. Скворцової - Т. М. Бондар 2020

Урок 90. Досліджуємо задачі на збільшення або зменшення числа на кілька одиниць, сформульовані в непрямій формі
Розділ 4. Додаємо і віднімаємо числа з переходом через розряд у межах 100

Мета: актуалізувати вміння розв'язувати прості задачі на збільшення або зменшення числа на кілька одиниць; дослідити характер трактування різницевого відношення та показати непряму форму формулювання різницевого відношення; закріпити вміння порозрядного додавання й віднімання двоцифрових чисел без переходу через розряд; формувати вміння обчислювати суми кількох доданків зручним способом; розвивати логічне мислення; поповнювати словниковий запас учнів; стимулювати інтерес до вивчення математики.

Обладнання: ілюстративний та роздавальний матеріал.

Тип уроку: комбінований урок.

Освітні галузі: математична.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

2. Перевірка домашнього завдання

3. Усні обчислення

4. Каліграфічна хвилинка. Написання числа 20

— Яке кругле число додавали? Напишіть його каліграфічно.

5. Математичний диктант

· Запишіть число, що складається з 3 дес. 5 од.;7 дес. 1 од.; 6 дес. 4 од.

· Запишіть число, яке є наступним числа 39.

· Скільки дециметрів в 5 см?

· Збільште 7 дес. на 3 дес.

· Запишіть найбільше двоцифрове число.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Актуалізація знань про поняття «менше» або «більше» на кілька одиниць

— Що означає на 1 (2, 3...) більше? Якою арифметичною дією дізнаємося про число, яке на кілька одиниць більше за подане?

— Що означає на 1 (2, 3...) менше? Якою арифметичною дією дізнаємося про число, яке на кілька одиниць менше за подане?

2. Розв'язування задач на збільшення (зменшення) числа на кілька одиниць, сформульованими в непрямій формі (с. 92, № 1)

— Прочитайте першу задачу. Скільки днів читав Максим книгу? (2.) Скільки сторінок хлопчик прочитав першого дня? (34 сторінки.) Що відомо про другий день? (Максим прочитав на 11 сторінок більше.) Що запитується в задачі? Якою арифметичною дією розв'яжемо цю задачу? (Додаванням.) Запишіть умову та розв'язання задачі.

— Прочитайте другу задачу. Скільки сторінок прочитав Максим за перший день канікул? (34.) Що сказано ще за перший день? (Це на 11 сторінок менше, ніж він прочитав за другий день.) Що запитується в задачі?

— Якщо у перший день Максим прочитав на 11 сторінок менше, отже, наступного дня він прочитав на 11 більше. Для розв'язання цієї задачі застосуємо додавання.

— Умова цієї задачі сформульована у непрямій формі відносно першої задачі. Якщо в умові є вислів «це на ... менше», отже, ми скористаємося дією додавання. Якщо в умові сказано, що «це на ... більше», виконаємо дію віднімання.

3. Закріплення вміння знаходити число, яке на кілька одиниць більше або менше за подане число, у разі, коли це відношення сформульовано в непрямій формі (с. 92, № 2)

— Визначте, яке число «сховалося» за яблучком.

4. Удосконалення вміння виконувати порозрядне додавання й віднімання двоцифрових чисел (с. 92, № 3)

5. Формування вмінь обчислювати зручним способом за допомогою підказки (с. 92, № 4)

6. Робота з геометричним матеріалом

— Порахуйте трикутники. Відповідь запишіть у квадрат.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Пояснення домашнього завдання (с. 92, № 4)

2. Підсумок уроку. Рефлексія. Вправа «Мікрофон»

— Над чим новим сьогодні працювали? Які завдання було легко виконати? Над чим ще потрібно попрацювати?