Конспекти уроків - Математика 2 клас - Частина 2 - Т. М. Бондар 2019

Урок 99. Таблиця множення на 4. Обчислення значень виразів. Робота над задачами
Розділ 4. Множення

Мета : актуалізувати знання таблиць множення та ділення чисел 2-3; формувати вміння користуватися переставним законом множення та розуміння конкретного змісту множення; удосконалювати обчислювальні навички; формувати вміння розв'язувати задачі; розвивати естетичний смак; розвивати логічне мислення учнів шляхом формування прийомів розумових дій: аналізу, синтезу, порівняння; виховувати дбайливе ставлення до природи.

Обладнання : картки для парної та групової роботи, телевізор чи ноутбук, відеозаписи, цеглинки LEGO, ілюстративний та роздавальний матеріал.

Тип уроку : комбінований урок.

Освітні галузі : математична, природнича.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Пролунав дзвінок.

Починаємо урок.

Працюватимемо старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім другім класі

Діти - просто молодці.

2. Перевірка домашнього завдання (с. 117, № 709, 710)

Перевірка правильності розв'язання прикладів. Вправа «Кольорова доріжка»

Шифр

Зелений

Жовтий

Синій

Оранжевий

Червоний

Блакитний

98

84

60

48

16

4

Виконане завдання

Червоний

Жовтий

Зелений

Оранжевий

16

84

98

48

- Поясніть розв'язання задачі. Про що дізнавалися в кожній дії?

3. Мотивація навчальної діяльності

- Заплющте очі, діти, та прислухайтеся до звуків.

Слухання уривка аудіозапису «Звуки природи» ( https://muzofond.fm/collections/top/3Byku%020 природы).

- Які звуки ви почули?

- Світ навколо нас наповнений звуками. Це і шум вітру, і шелест листя, і спів птахів, і гуркіт грому. Сьогодні на уроці поговоримо про звуки природи, будемо вправлятися у розв'язуванні задач та обчисленні значень виразів.

4. Каліграфічна хвилинка. Написання цифри 4

- Скільки звуків у слові «звук»? А букв? Запишіть цю кількість.

- Пригадайте написання цифри 4. З яких елементів вона складається?

- Дайте характеристику числу 4. Назвіть двоцифрові числа, що містять число 4. (Це можуть бути числа з кількістю десятків або одиниць, наприклад: 40, 44, 48, 24, 94 ...)

- Назвіть приклади на множення чи ділення з відповіддю 4.

5. Усні обчислення. Гра «Математичний м'яч» із використанням алфавіту

Учитель кидає дитині м'яч і промовляє звук. Учень називає букву, що йому відповідає, шукає число-шифр та добирає приклад на множення чи ділення з цим значенням. Наприклад, учитель називає звук [б]. Учень відповідає: «Буква “бе”», число 2. Приклад 6 : 3 = 2.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Уточнення конкретного змісту множення (с. 117, № 711)

- Чим схожі приклади і чим вони різняться? Обчисліть. Чи можна ці приклади замінити прикладами на множення?

- Учені дослідили, що деякі звуки природи заспокоюють людину, сприяють міцному сну. Які це звуки, дізнаєтеся за складеними виразами.

23 • 4

шум дощу

4 • 7

завивання вовків

15 • 4

дзюрчання струмочка

4 • 23

стукіт гілки

7 • 4

тріщання багаття

4 • 15

кумкання жаб

2. Ознайомлення з таблицею множення на 4 (с. 117, № 712). Робота з коментуванням

- Пішов дощик. Великі краплі скачуть по листях дерев. А ми, наче з краплинок, зберемо таблицю множення на число 4.

3. Удосконалення вміння використовувати переставний закон множення для швидкого обчислення прикладів (с. 117, № 714). Робота в парах

- Чи знаєте ви, що таке луна? Це звук, який до нас повертається; відбитий звук.

Вправа «Луна»

Один учень каже приклад і відповідь, інший користуючись переставним законом множення, складає інший приклад і розв'язує його.

4. Удосконалення обчислювальних навичок (с. 117, № 715). Робота в групах

- Розв'яжіть приклади та за відповідями дізнайтеся цікавинки про звуки природи.

Приклад

Відповідь - кодове слово

Додаткова інформація

72 - 4 • 9

36 - ім'я

Дельфіни мають імена, що являють собою ряд унікальних звуків

8 • 4 + 29

61 - крила

Цвіркуни не вміють співати. Мелодію, яку ми чуємо, вони утворюють, потираючи крила і надкрила

(98 - 90) • 2

16 - імітатор

Деякі птахи вміють повторювати різні звуки та спів інших птахів. Один із найкращих імітаторів - птах пересмішник

(18 + 6) : 3

8 - чотири

Голосовий апарат птахів улаштований таким чином, що вони одночасно можуть видавати 4 різні звуки

Фізкультхвилинка

Рухливі вправи за піснею «Черепаха-аха-аха» ( https://youtu.be/Q-SAeLwMg18 ).

Або : танцювальні рухи під музику «Хор кур» ( https://muzofond.fm/collections ).

5. Формування вміння розв'язувати задачі. Робота в парах

Цікавинка

Кожна пісня солов'я складається з 12 елементів, що повторюються, які ще називають колінами. У них - низький звук «фіуіть-трр» поєднується з характерним клацанням і свистом. Солов'ї часто додають у свої мелодії також звуки інших птахів.

- Розв'яжіть задачу.

Пісня солов'я складалася з 12 елементів (колін) та декількох звуків інших птахів, яких було втричі менше. Скільки звуків інших птахів було в пісні солов'я?

Цікавинка

Можливо, ви чули про таке поняття, як звукотерапія, і про те, яким неймовірним чином звуки можуть впливати на людину? За їхньою допомогою можна впливати на настрій, розумову діяльність і навіть зцілювати хвороби. Слухаючи шум дощу, дзюрчання струмка, спів птахів або муркотіння кошеняти, людина відволікається від обтяжливих думок, заспокоюється і заряджається позитивною енергією.

- Розв'яжіть задачу.

Для позбавлення втоми Марійка слухала запис шуму дощу 4 дні по 9 хвилин і один раз умикала звуки лісу на 55 хвилин. Скільки всього часу Марійка насолоджувалася звуками природи? Перетворіть отриманий час на години.

6. Удосконалення обчислювальних навичок. Вправа «Припущення». Робота в парах

Цікавинка

- А чи знаєте ви, якщо в приміщенні, у якому мешкають павуки, заграти на скрипці, вони почнуть виповзати. Як ви вважаєте, чому?

- Розв'язаний «ланцюжок» прикладів підкаже вам відповіді.

43 - 16

звук



27 : 3

коливання




6 • 4

здобич




9 • 2

павутини



18 : 3

сигнал

Відповідь:

Цікавинка (продовження)

Ні, павучки не є цінителями прекрасної музики. Справа в тому, що звук примушує нитки павутиння коливатися. А для павуків - це сигнал про здобич, яка потрапила у павутиння. Ось вони і вилазять.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Пояснення домашнього завдання (с. 118, № 718, 719)

2. Підсумок уроку. Вправа «Мікрофон»

- Що нового дізналися на уроці?

- З чим ви впоралися легко?

- Над якими завданнями довелося більше помізкувати?

- Що вас здивувало?

- Якою новою інформацією ви поділитеся з батьками?

3. Рефлексія. Шумова вправа «Злива»

- Оцініть свою роботу на уроці.

Постукайте пальчиками по парті - «крапельки дощу», - якщо вам все було зрозуміло на уроці.

Плесніть у долоні - «блискавка», - якщо ви помилялися і були невпевнені.

Тупніть ногою - «грім», - якщо вам було складно, ви щось не зрозуміли.