Конспекти уроків - Математика 2 клас - Частина 1 до підручника Н. П. Листопад - Т. М. Бондар 2020

Урок 42. Додавання двоцифрових чисел без переходу через розряд. Розв'язування задач. Робота з таблицею
Розділ 3. Додавання і віднімання двоцифрових чисел

Мета: актуалізувати знання учнів про числа першої сотні, суму розрядних доданків; формувати вміння виконувати додавання двоцифрових чисел без переходу через розряд; удосконалювати вміння розв'язувати задачі, працювати та складати інформаційні таблиці; розвивати логічне мислення учнів шляхом формування прийомів розумових дій: аналізу, синтезу, порівняння; виховувати старанність, товариськість.

Обладнання: набір математичних матеріалів, картки для парної та групової роботи, ілюстративний та роздавальний матеріал.

Тип уроку: комбінований урок.

Освітні галузі: математична.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Подивилися на мене,

Усміхнулися усі:

Всі готові до роботи?

Всі бадьорі? Молодці!

2. Перевірка домашнього завдання (с. 53, № 307, 308)

— Прочитайте приклади, що мали однакову відповідь.

— У якому прикладі відповідь найменша?

— Поясніть розв'язання задачі № 308.

— Чи є у вас удома кімнатні рослини? Які? Як ви за ними доглядаєте?

3. Усне опитування. Актуалізація знань про числа першої сотні

— На які дві групи можна розподілити числа до 100? (Одноцифрові, двоцифрові числа.)

— Назвіть одноцифрові. Яке найменше? Яке найбільше?

— Назвіть найменше (найбільше) двоцифрове число.

— На які дві групи можна розподілити двоцифрові числа? (Круглі, некруглі числа.)

— Назвіть круглі числа. Чим вони відрізняються від некруглих?

4. Каліграфічна хвилинка. Написання круглих чисел (10 - 90)

10 20 30 40 50 60 70 80 90

5. Математичний диктант

· Обчисліть різницю чисел 47 та 7.

· Збільшіть число 8 на 6.

· Перший доданок 37, другий доданок 50, обчисліть суму.

· Невідоме число збільшили на 7 та дістали 39. Обчисліть невідоме число.

· Суму чисел 13 та 21 збільшіть на 5.

· Від різниці чисел 45 та 5 відніміть 30.

· На скільки 55 більше, ніж 50?

· Зменшуване 38, від'ємник 5. Обчисліть різницю.

· Перший доданок 20, другий невідомий, сума чисел дорівнює 26. Обчисліть невідомий доданок.

· Від суми чисел 27 та 5 відніміть 20.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Актуалізація опорних знань

1) Повторення про суму розрядних доданків (с. 53, № 309).

2) Узагальнення про різні види додавання: круглі числа, одноцифрові з переходом та без переходу через десяток (с. 53, № 310).

2. Практична робота з математичними матеріалами

— Викладіть 2 десятки та 3 одиниці. Яке число виклали? (23.) Викладіть 4 десятки та 6 одиниць. Яке число виклали? (46.) Усі числа необхідно об'єднати. Спробуйте визначити зручний спосіб. (Десятки об'єднуємо з десятками, одиниці з одиницями.) Складіть арифметичний приклад та схему, що демонструє виконані дії. (23 + 46 = 69.)

3. Ознайомлення зі способом додавання двоцифрових чисел без переходу через розряд (с. 54, № 311)

4. Первинне закріплення

1) Складання пам'ятки.

ПАМ'ЯТКА

1

Розклади кожен доданок на десятки та одиниці

2

Виконай дію додавання з десятками

3

Виконай дію додавання з одиницями

4

Об'єднай десятки та одиниці

5

Назви число-відповідь

2) Коментування розв'язання прикладів (с. 54, № 312).

5. Удосконалення обчислювальних навичок. Гра «М'яч по колу». Робота в групах

Учні отримують картку-м'яч із записаними на ньому прикладами. Розв'язують їх по черзі, передаючи м'яч-картку по колу. Визначають групу-переможця за швидкістю виконання роботи та правильністю обчислень.

Фізкультхвилинка

Щоб ніколи не хворіти,

Треба вправи вам робити.

Із-за парт швиденько встали,

Спинки гарно розрівняли.

На носочки піднялись.

І до сонця потяглись.

Руки разом опустили

І швидесенько присіли.

Потім встали, руки в боки.

Всі красиво робим кроки.

Назад — вперед прогнулись добре.

Не будем мати ми хвороби.

6. Формування навичок розв'язування задач. Робота над задачею № 313 (с. 54)

1) Аналіз задачі.


Було

Використали

Залишилось

Огірки

12 шт.

Помідори

15 шт.

8 шт.

— Що лежало у кошику? Скільки було огірків? помідорів? Що зробили з овочами? Скільки використали на обід огірків? помідорів? Яке запитання задачі?

— Що позначає в задачі число 12? 15? 8? Які числові дані потрібно знати, аби дати відповідь на запитання задачі? (Скільки залишилося огірків і помідорів.) Що нам невідомо? (Кількість помідорів, що залишилися.) Як дізнатися?

— Якою буде перша дія? Що дізнаємося цією дією? Якою буде друга дія?

2) Самостійне розв'язування задачі.

1) 15 - 8 = 7 (п.) — залишилося помідорів;

2) 12 - 7 = 5 (ог.) — на скільки більше огірків.

Відповідь: на 5 більше залишилося огірків, ніж помідорів.

7. Формування вміння працювати з інформаційними таблицями (с. 54-55, № 314)

— Розгляньте таблицю, у якій подано інформацію про різний посуд. Дайте відповіді на запитання.

Робота в парах

— Складіть два своїх запитання за таблицею. Поставте їх другові.

Робота в групах

— Складіть інформаційну таблицю за повідомленням: «До магазину завезли 56 зошитів, 23 альбоми, 11 лінійок, 42 олівці».

Товар

Кількість

Матеріал













Виконана робота

Товар

Кількість

Матеріал

Зошит

56

папір

Альбом

23

папір

Лінійка

11

пластмаса

Олівець

42

деревина

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Пояснення домашнього завдання (с. 55, № 315, 316)

2. Підсумок уроку. Рефлексія

Вправа «Мікрофон»

· На уроці я дізнався(лася)...

· Ці знання я використаю...

· Я легко виконав(ла) завдання...

· Мені було складно виконати...