Конспекти уроків - Математика 2 клас - Частина 1 до підручника Н. П. Листопад - Т. М. Бондар 2020
Урок 39. Додавання виду 34 + 20, 30 + 15. Складання та розв'язування задач різного типу
Розділ 3. Додавання і віднімання двоцифрових чисел
Мета: актуалізувати знання учнями десяткового складу двоцифрових чисел; формувати вміння учнів виконувати додавання круглого числа до двоцифрового виду 34 + 20, 30 + 15; удосконалювати вміння розв'язувати задачі двома способами (по діях та виразом); розвивати логічне мислення учнів; кмітливість і винахідливість, тренувати асоціативне мислення та спостережливість; виховувати старанність, товариськість.
Обладнання: картки для групової роботи, конструктор, ілюстративний та роздавальний матеріал.
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: математична.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Пролунав уже дзвінок,
Час почати наш урок!
Дружно будем працювати —
Математику вивчати!
2. Перевірка домашнього завдання (с. 50, № 291, 292)
1) № 291. Перевірка з використанням цеглинок конструктора.
— Складіть за відповідями кольорову доріжку з цеглинок.
Шифр
|
Зелений |
Блакитний |
Синій |
Жовтий |
Оранжевий |
Червоний |
|
70 |
56 |
47 |
14 |
31 |
62 |
Відповідь: 47 — синій, 62 — червоний, 31 — оранжевий, 70 — зелений.
2) № 292.
— Яка перша дія в задачі? Що дізналися в першій дії? Яка друга дія? Про що дізналися в другій дії?
— Розкажіть, як розв'язати задачу виразом.
2. Каліграфічна хвилинка. Логічна вправа
— Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені.
2; 4; 5; 7; 20; 40; __; __. (50, 70)
— Як називають утворені числа? Чому?
3. Усні обчислення
1) Вправа «Потяг».
— Пронумеруйте вагони круглими числами. Нумерація починається з голови потяга.

2) Вправа «Влуч у ціль».
— Складіть та обчисліть приклади.

3) Обчислення ланцюжка прикладів по колу (с. 50, № 293)
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Практична робота. Ознайомлення з додаванням та відніманням одноцифрового числа
— Викладіть 1 десяток і 4 одиниці. Яке число виклали? (14.) Покладіть поряд 1 десяток. Яку арифметичну дію ми виконали? (Додавання.) З яким розрядом працювали? (З десятками.) Чи змінювалася кількість одиниць? Чому?
Висновок. При додаванні круглого числа до двоцифрового працюємо з десятками. Десятки додають до десятків. Кількість одиниць не змінюється.
2. Формування вміння виконувати додавання виду 34 + 20, 30 + 15 (с. 51, № 294)
• 34 + 20. Обчислюємо значення суми 34 і 20: 34 + 20 = 54. Перший доданок 34 подаємо у вигляді суми розрядних доданків 30 і 4; до суми 30 + 4 будемо додавати число 20; до 30 додаємо 20, бо десятки додаємо до десятків, буде 50; кількість одиниць не змінюється, до числа 4 додаємо результат додавання десятків — число 50, одержимо 54...
• 30 + 15. Обчислюємо значення суми 30 і 15: 30 + 15 = 45. Другий доданок 15 подаємо у вигляді суми розрядних доданків 10 і 5; до числа 30 будемо додавати суму 10 + 5; до 30 додаємо 10, бо десятки додаємо до десятків, буде 40; кількість одиниць не змінюється, до числа 5 додаємо результат додавання десятків — число 40, одержимо 45...
3. Первинне закріплення (с. 451, № 295). Розв'язування прикладів (усно) з коментуванням
— Що спільного було в прикладах? Яку закономірність побачили?
Фізкультхвилинка
Всі піднесли руки — раз,
І навшпиньки став весь клас.
Два — присіли, руки вниз.
На сусіда не дивись.
Будем дружно ми вставати,
Щоб ногам роботу дати.
Хто старався присідати
Може вже відпочивати.
Нахились уперед,
Нахились назад.
І направо, і наліво,
Щоб нічого не боліло.
4. Удосконалення вміння розв'язувати задачі
1) Творча робота.
а) За малюнком складіть задачу. Поясніть її розв'язання (с. 51, № 296).
б) Складіть за малюнком задачу та поясніть її розв'язання.

В одній коробці було 24 печива, а в іншій — на 4 штуки менше. Скільки печива в іншій коробці?
в) Об'єднайте перші дві задачі в одну.
В одній коробці було 24 печива, а в іншій — на 4 штуки менше. Скільки печива в обох коробках разом?
— Скільки дій в задачі? Про що дізнаємося в кожній дії? Складіть вираз з дужками для розв'язання утвореної задачі.
2) Самостійне розв'язування задачі № 297 (с. 51).

Розв'язання
1) 30 + 25 = 55 (кв.) — кваРтиР у дРугому будинку;
2) 30 + 55 = 85 (кв.) — всього кваРтиР у двох будинках.
Відповідь: усього 85 кваРтиР у двох будинках.
3) Творча робота в парах. (с. 51, № 298). Складання подібної задачі та її розв'язування двома способами (діями та виразом).
5. Удосконалення обчислювальних навичок. Вправа «Кольорова піраміда». Робота в групах з використанням конструктора
Гpупам потpібно pозв'язати пpиклади та за шифpом побудувати кольоpову піpаміду.
1-ша група
|
Синій |
Блакитний |
Жовтий |
Чеpвоний |
Оpанжевий |
Зелений |
|
62 |
83 |
57 |
34 |
94 |
36 |

2-га група
|
Синій |
Блакитний |
Жовтий |
Червоний |
Оранжевий |
Зелений |
|
85 |
32 |
44 |
83 |
91 |
57 |

3-тя група
|
Синій |
Блакитний |
Жовтий |
Червоний |
Оранжевий |
Зелений |
|
87 |
94 |
93 |
38 |
34 |
23 |

4-та група
|
Синій |
Блакитний |
Жовтий |
Червоний |
Оранжевий |
Зелений |
|
82 |
65 |
56 |
51 |
44 |
91 |

6. Логічна гра «Здогадайся якнайшвидше»
Один з учасників загадує слово, а решта намагаються відгадати його. Для цього вони ставлять різні запитання, такі, щоб відповіддю на них були лише «так» або «ні». Наприкінці гри вчитель загадує слово — назву геометричного тіла — «піраміда» (про те, що це назва геометричного тіла обов'язково повідомляється), решта ставлять йому орієнтовно такі запитання й отримують відповіді.
— Це кругле тіло?
— Ні.
— Це куб?
— Ні.
— Чи всі його грані мають однакову форму?
— Ні.
— Чи є серед його граней трикутники?
— Так.
— Це тіло — піраміда?
— Так.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Пояснення домашнього завдання (с. 51-52, № 299, 300)
2. Підсумок уроку. Рефлексія
Вправа «Незакінчене речення»
· Було цікаво...
· Було складно...
· Я дізнався(лася)...
· Мені сподобалось...
· Я хотів(ла) би...