Математика 2 клас - розробки уроків НУШ - Барна М. 2018

Урок 25. Додаємо суму до числа
Розділ ІІ. Додавання і віднімання чисел з переходом через десяток у межах 20

Мета: формувати обчислювальні навички додавання й віднімання чисел частинами з переходом через розряд у межах 20, а також вміння розв'язувати задачі.

Дидактична задача: актуалізувати зміст прийому додавання й віднімання чисел частинами і на цій основі ввести правила додавання суми до числа та віднімання суми від числа; учити застосовувати ці правила в обчисленнях; формувати вміння розв'язувати задачі на знаходження суми двох доданків, трьох доданків, на знаходження третього числа за сумою двох даних чисел, обчислювати значення виразів, що містять дужки.

Розвивальна задача: формувати прийоми розумових дій аналізу, порівняння, синтезу, класифікації під час виконання завдань (№ 2-5).

Хід уроку

I. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів

Ви вже мали можливість спостерігати, що в математиці всі дії виконуються на основі якихось законів, тверджень, правил тощо. Сьогодні на уроці ми розкриємо головний «секрет» додавання й віднімання чисел частинами. Ми познайомимось із правилами, які полегшують нам обчислення і дають можливість «обійти» правила порядку виконання дій у виразах із дужками.

II. Актуалізація опорних знань і способів дії

1. Усне опитування

Як називаються числа при додаванні? при відніманні?

Як називається вираз, якщо між числами записаний знак «+»? знак «-»?

Що треба зробити, щоб до числа додати суму або різницю чисел? щоб від числа відняти суму або різницю чисел?

У якому порядку виконують дії у виразах, що містять дужки?

Як можна знаходити суму трьох і більше доданків зручним способом? [Будь-які два доданки можна замінювати значенням їх суми.]

2. Усна лічба. (Виконується за картками, у яких учні мають записати лише результати обчислень.)

III. Формування нових знань і способів дії

Ознайомлення із правилами додавання суми до числа, віднімання суми від числа

1. Практична робота з математичними матеріалами «геометричні фігури»

Завдання № 1 виконується колективно.

Покладіть на парту ліворуч 6 маленьких червоних трикутників, праворуч — 5 великих червоних трикутників. Покажіть усі червоні трикутники. Скільки всього червоних трикутників? Проілюструйте практично процес додавання числа 5 до 6. На які дві частини (підмножини) треба розбити множину великих червоних трикутників? Чому обов'язково має бути група (підмножина) з 4 великих трикутників? У вигляді суми яких чисел ми подамо число 5? Як ми до числа 6 додамо суму чисел 4 і 1?

Покладіть на парту ліворуч 7 маленьких червоних чотирикутників (квадратів), по центру 5 маленьких синіх чотирикутників і праворуч 3 маленькі зелені чотирикутники. Треба до червоних квадратів приєднати маленькі чотирикутники — сині і зелені. Покажіть сині і зелені маленькі чотирикутники; покажіть усі чотирикутники — червоні чотирикутники (квадрати) і маленькі сині і зелені чотирикутники. Проілюструйте практично процес знаходження цієї суми. Чи зручно об'єднувати 7 червоних і 5 синіх чотирикутників? А які чотирикутники зручно об'єднати спочатку? Чому? [Зручно спочатку об'єднати 7 червоних і 3 зелених чотирикутники, тому що одержимо разом 10, а до 10 вже приєднаємо ще 5.] Запишіть рівність: 7 + (5 + 3) = (7 + 3) + 5.

2. Колективне виконання завдання № 2.

Учні коментують знаходження значення суми чисел 7 і 6. Учитель звертає увагу на те, що число 6 замінили сумою зручних доданків 3 і 3. До числа 7 додали суму чисел 3 і 3. Спочатку до числа 7 додали 3, а потім до одержаного результату додали ще 3. 7 + 3 = 10, 10 + 3 = 13.

Учні коментують знаходження значення суми чисел 9 і 5. Звертаємо увагу, що число 5 замінили сумою зручних доданків 1 і 4. До числа 9 додали суму чисел 1 і 4. Щоб до 9 додати суму чисел 1 і 4, достатньо до 9 додати спочатку один доданок, число 1, а потім до одержаного результату додати інший доданок, число 4.

Як додати суму до числа? Після коментування учнів пропонуємо їм прочитати правило у навчальному зошиті.

3. Практична робота з математичними матеріалами «геометричні фігури»

Покладіть на парту ліворуч 12 зелених кругів. З них треба вилучити 5 кругів. Проілюструйте практично процес віднімання числа 5 від 12. Назвіть десятковий склад числа 12. Покажіть, що в цьому числі 1 десяток — щільно покладіть 10 кружків. Покажіть кружки, що ілюструють окремі одиниці. Скільки ми можемо спочатку вилучити? [Можемо вилучити 2 окремі кружки-одиниці.] Отже, число 5 маємо подати у вигляді суми чисел 2 і 3. Спочатку вилучимо 2 із 12, залишиться 10, а потім з 10 вилучимо ще 3. Як ми відняли суму чисел 2 і 3 від числа 12?

4. Завдання № 2 (продовження).

Учні коментують знаходження значення різниці частинами. Звертаємо увагу на те, що від числа 14 відняли суму чисел 4 і 2. Спочатку від 14 відняли перший доданок, а потім від одержаного результату відняли другий доданок: 14 - 4 = 10, 10 - 2 = 8.

Учні коментують знаходження різниці чисел 12 і 7. Від'ємник 7 замінили сумою зручних доданків 2 і 5. Від числа 12 відняли суму чисел 2 і 5. Для цього від 12 відняли спочатку перший доданок, число 2, а потім від одержаного результату відняли другий доданок суми, число 5.

Як відняти суму від числа? Після коментування учнів пропонуємо їм прочитати правило у навчальному зошиті.

Первинне закріплення знань

5. Завдання № 3 виконується з коментарем.

6. Колективна робота над завданням.

Застосуйте правила додавання суми до числа або віднімання суми від числа в обчисленнях.

IV. Формування вмінь і навичок. Закріплення вивченого

Формування вміння розв'язувати задачі

1. Завдання № 4

Перекажіть першу задачу. Назвіть умову. Повторіть запитання. Виділіть числові дані. Скільки числових даних містить задача? Яке число є шуканим? Покажіть опорну схему задачі. Яка це задача?

Перекажіть другу задачу. Назвіть умову. Повторіть запитання. Чим задача відрізняється від попередньої? Скільки вона містить числових даних? Яке число є шуканим? Доберіть схему до задачі.

Перекажіть третю задачу. Назвіть умову. Повторіть запитання. Поясніть числові дані. Які слова-ознаки містить задача? Що це означає? Чим вона відрізняється від попередньої? Як ця відмінність буде відображена в їх опорній схемі? Покажіть її опорну схему.

Зіставте першу й третю задачі. Що в них спільне? що відмінне? Як ця відмінність відображається на опорній схемі?

Після добору опорних схем до задач пропонуємо учням на вибір або за варіантами розв'язати одну з поданих задач. Після цього здійснюється колективна перевірка. Учні з'ясовують, як відмінність між задачами впливає на їх розв'язання.

2. Колективне виконання завдання № 5.

Про кого йдеться в задачі? Скільки в задачі має бути числових даних? Розгляньте схему.

Що може означати червоний відрізок? Запишіть це числове значення в умову.

Що може означати зелений відрізок? Запишіть це числове значення в умову.

Що може означати фіолетовий відрізок? Запишіть це числове значення в умову.

Що означає відрізок на схемі, позначений знаком питання? Поставте запитання до даної умови. Покажіть опорну схему цієї задачі.

3. Доберіть схематичний рисунок та схему аналізу, які відповідають задачі.

Сашко зловив 20 окунів, 5 карасів, а щук стільки, скільки карасів і окунів разом. Скільки щук зловив Сашко?

Перекажіть умову. Назвіть запитання. Поясніть числові дані. Які слова-ознаки містяться в задачі? Яке запитання задачі? Доберіть схематичний рисунок, на якому проілюстровано відношення «стільки ж, скільки разом...». Доберіть схему аналізу. За бажання можна усно закінчити розв'язання цієї задачі.

Формування вміння обчислювати значення виразів із дужками

4. Колективне виконання завдання № 6.

[Коментар до виразу в центрі. У цьому виразі дві пари дужок. Спочатку ми маємо виконати дії в дужках. Оскільки тут два вирази взято в дужки, то визначаємо порядок їх обчислення так, як вони записані. Потім виконуємо дії за дужками у тому порядку, у якому вони записані.]

5. Завдання № 7 виконується учнями в парах з коментарем.

[Інструкція: ви маєте проставити в кружках порядок виконання дій у виразах, потім обчислити, виконуючи розгорнутий запис.]

6. Формування обчислювальних навичок додавання й віднімання чисел частинами з переходом через розряд у межах 20

V. Пояснення завдань домашньої роботи

Домашнє завдання. Зошит «Працюю самостійно»: с. 15, тема «Додаємо суми до числа. Віднімаємо суми від числа», № 56, 57. У завданні № 56 ви маєте розв'язати першу задачу, зіставити її із другою задачею, з'ясувати, що змінилося і як ця зміна вплине на розв'язання, розв'язати другу задачу. У завданні № 57 ви повинні виконати додавання чисел частинами на основі правила додавання суми до числа або віднімання числа частинами на основі правила віднімання суми від числа. Користуючись схемами, ви маєте записати розв'язання у зошит «Працюю самостійно», а значення решти виразів — у зошиті в клітинку.

VI. Рефлексія навчально-пізнавальної діяльності учнів

Про що ви дізналися на уроці? Яке правило є основою для додавання чисел частинами? Розкажіть своїми словами, як додати суму до числа.

Яке правило є основою для віднімання числа частинами? Розкажіть своїми словами, як відняти суму від числа.

Що, на вашу думку, було важливим на уроці? Які задачі ви розв'язували? Чи є якийсь зв'язок між цими задачами?

Чи задоволені ви своєю роботою? Що вам вдається краще? Над чим ще слід попрацювати?