Розробки уроків - Українська мова та читання 2 клас Частина 1 - Абрамюк Т. Л., Аралова Е. О., Оніщенко І. В. 2019

Урок 45. Застосування правила вживання великої букви в іменах, по батькові і прізвищах людей. Знаходження в тексті потрібної інформації. Записування відповіді на запитання
Досліджую іменники
Українська мова

Мета: закріплювати знання правила написання імен, по батькові, прізвищ людей з великої літери; збагачувати лексичний запас учнів; розвивати увагу, логічне мислення дітей, спостережливість, пізнавальний інтерес; формувати компетентність спілкування рідною мовою, соціальну, громадянську компетентності; виховувати повагу до видатних людей України.

Обладнання: ребуси, слайдова презентація про відомих українців, картки для вправи «Чарівні перетворення», репродукція картини Аркадія Пластова «Онук малює», картки для самостійної роботи.

Тип уроку: урок закріплення вивченого матеріалу.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров'язбережувальна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу. Емоційне налаштування

Вушка, прислухайтесь!

Очки, придивляйтесь!

Носику, глибше дихай!

Ротику, посміхнись!

Спинки, розправляйтесь!

Ручки, піднімайтесь!

Нумо до роботи

Дружно всі взялись!

2. Відгадування ребусів

— Відгадайте зашифровані імена та запишіть їх.

— З якої літери ви будете писати імена? Чому?

— Побудуйте звукові моделі до цих слів.

3. Перевірка домашнього завдання

— Що ви дізналися про значення свого імені?

4. Каліграфічна хвилинка

— Розшифруйте слово, закресливши всі букви «К».

КККПКККККРККККІЗККККВИКЩККККЕКККК

Пп пр рі із зв ви ищ ще прізвище

Моє прізвище...

— Як записали своє прізвище? Чому?

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Робота за підручником (с. 63)

1) Виконання вправи 8.

— Минулого уроку від Читалочки та Щебетунчика ми дізналися про значення імен. А ось Родзинка виявилася найдопитливішою та з'ясувала, що значення мають не лише імена людей, але й прізвища.

— Прочитайте її повідомлення. (Учні читають вірш у спосіб «бджілки».)

2) Вправа «Інтерв'ю» (вправа 9).

— Які прізвища з цього вірша вам доводилося чути?

— Кому вони належать?

3) Вправа «Допиши речення» (вправа 10).

— Продовжте речення словами з вірша та запишіть їх.

— А чи відоме вам походження вашого прізвища?

2. «Зірковий» диктант

На слайді презентації учитель демонструє портрети відомих дітям людей (артистів, президента країни, директора школи, тощо). Учні мають записати їхні імена та прізвища, підкреслити велику букву в записаних словах.

Фізкультхвилинка

— Якщо я називатиму ім'я — піднесіть руки вгору, якщо почуєте по батькові — присядьте, а прізвище — підстрибніть.

Орієнтовні слова: Ковальчук, Васильович, Іван, Шевченко, Петро, Валентинівна, Власюк, Катерина, Олегівна, Володимир, Тетянка, Вікторівна, Петрович, Роман, Іванова.

3. Вправа «Чарівні перетворення». Робота в групах

1) Об'єднання в 6 груп.

2) Отримання та виконання завдань у групах.

3) Презентація результатів роботи груп.

Завдання: прочитати речення; перетворити назви квітів на імена людей.

Група 1

Листя грициків навесні додають у салати.

Група 2

Любка дволиста має дивовижний аромат.

Група 3

У народі цикорій називається Петрів батіг.

Група 4

Васильок або базилік відомий як лікарська рослина.

Група 5

Тимофіївка використовується на зелений корм, сіно.

Група 6

Квіточка маргаритки вважається символом любові, доброти і сердечності.

4. Стратегія «Входження в картину»

— Розгляньте репродукцію картини. Кого ви бачите на ній?

— Що робить хлопчик?

— Чим він малює? Чому ви так вирішили?

— Що хлопчик використовує як палітру?

— Що стоїть на столі? Чи впізнали ви ці квіти?

— У яку пору року на вашу думку відбувається ця подія?

— Який настрій у хлопчика?

— Як би ви назвали цю картину?

— Це картина «Онук малює», яку написав художник Аркадій Пластов. Насправді, цей хлопчик у дорослому житті теж став художником, як і його дід.

— Дайте ім'я хлопчикові та складіть речення за цієї картиною. Запишіть його.

Гімнастика для очей

Очі щільно ми закрили —

Це один, два, три, чотири.

Потім ширше розкриваєм,

Вдалині щось роглядаєм.

І поки ми розглядали

До шести порахували.

Щоб очі наші відпочили,

Робим це разів чотири

5. Самостійна робота

— Прочитайте речення. Дайте письмові відповіді на запитання. Підкресліть слова, написані з великої літери.

Серед українців є багато видатних та великих учених. Чи знаєш ти, що винахідником гелікоптеру є київський авіаконструктор Ігор Сікорський? А ось Сергій Корольов був одним із засновників космонавтики. Вперше накласти гіпсову пов'язку запропонував Микола Пирогов. Мало хто знає, що прообраз компакт-диска винайшов український студент В'ячеслав Петров. Українці — талановита нація. Цей перелік винаходів цьому доказ.

Запитання:

1. Хто винайшов гелікоптер?

2. Напишіть ім'я вченого, який уперше застосував гіпсову пов'язку.

3. Що винайшов В'ячеслав Петров?

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Гра «Я — тобі, ти — мені»

Учитель називає ім'я, діти — відповідне прізвище, що походить від названого імені.

Василь — Василенко, Петро — Петренко, Іван — Іваненко, Кузьма — Кузьменко, Микола — Миколаїв...

2. Бесіда

— Які іменники пишуться з великої букви?

— Чому українцям є ким пишатися?

3. Рефлексія

Вправа «Стань у позу»

— Якщо вам усе вдалося, підведіть руки вгору.

— Якщо у вас були складнощі — поставте руки в боки.

— Якщо у вас нічого не вийшло, опустіть руки.

4. Домашнє завдання

Знайти інформацію та записати 3 речення про славетних українських музикантів.