Розробки уроків - Українська мова та читання 2 клас Частина 1 - Абрамюк Т. Л., Аралова Е. О., Оніщенко І. В. 2019
Урок 44. Ознайомлення з походженням деяких жіночих і чоловічих імен та прізвищ. Поширення поданих речень
Досліджую іменники
Українська мова
Мета: ознайомити учнів з походженням деяких жіночих і чоловічих імен та прізвищ; удосконалювати вміння поширювати речення; розвивати мовлення учнів, критичне та образне мислення; формувати компетентність спілкування рідною мовою, соціальну, громадянську компетентності; виховувати шанобливе ставлення до рідної мови.
Обладнання: картки для вправ «Антивірус», «Встанови відповідність», цеглинки LEGO.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров'язбережувальна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу. Емоційне налаштування
Знову день почався, діти,
Всі зібрались на урок.
Тож пора нам поспішити —
Кличе в подорож дзвінок.
Сьогодні в нас урок звичайний,
Та вчить багато нас чому.
Хай буде він для нас повчальний!
За це подякуєм йому!
2. Вправа «Антивірус». Робота в парах
— Друзі, допоможіть, будь ласка! Я приготувала для вас цікаву історію. Але вірус у моєму комп'ютері зіпсував її. «Вилікуйте» слова, щоб можна було прочитати історію.
Це було в четвертому класі. Всі схилились над зошитами. Учитель дав задачі для самостійного розв'язування. Діти уважно працювали ...італік сидів на останній парті. Він уже закінчував розв'язувати задачу, як раптом на парту впала записка.
«Це знову, мабуть, від ...етрика, — подумав ...італік. — Знову просить ковзани. Що ж я йому повсякчас даватиму свої ковзани?»
— ...ване ...етровичу, — сказав ...італік, — мені хтось записку кинув... Хіба ж можна на уроці записки писати?
— Записки на уроці писати не можна, — сказав ...ван ...етрович. — Але якщо вже тобі хтось написав, то розповідати про неї вчителеві — недобре, ...італіку. Записка — це таємниця, яка мусить бути відома тільки тобі та твоєму товаришеві. А ти розголошуєш цю таємницю. Візьми записку, заховай, на перерві прочитаєш...
— Які букви ви вставили? Чому?
— Які іменники пишуться з великої літери?
— Як ви вважаєте, чим могла закінчитися ця історія?
— Як учинив Віталік?
— Як би ви вчинили на його місці?
3. Каліграфічна хвилинка
— Відгадайте загадку.
Де б не був, воно зі мною,
Я ношу його з собою.
Знаю, що мене гукають,
Коли його називають. (Ім'я.)
— Навіщо, на вашу думку, людям імена?
— Які імена вам подобаються?
Іі ім м'я ім'я
Моє ім'я ...
— Яка орфограма в цьому слові?
— Чи можна його перенести? Чому?
4. Вправа «Володар імені». Робота в групах
1) Об'єднання в 5 груп.
2) Виконання завдання.
Учні мають створити ім'я для своєї групи, що буде складатися з частин імен усіх учасників групи, та придумати риси характеру для володаря цього імені.
3) Презентація результатів роботи групи.
— Ви, мабуть, чули, що кожне ім'я має своє значення та накладає відбиток на риси характеру людини? Отже, пропоную вам створити ім'я своєї групи та придумати, яким є володар цього імені.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Робота за підручником (с. 62-63)
Виконання вправи 1
— А чи знаєте ви значення своїх імен?
— Прочитайте вірш від Читалочки — та дізнаєтеся про значення деяких імен дівчаток.
2. Вправа «Встанови відповідність». Робота в парах
— Поєднайте стрілочками імена дівчаток та їх значення.

— Яке ім'я в цьому вірші вас найбільше зацікавило? Чому?
3. Продовження роботи за підручником
1) Виконання вправи 3. Гра «Коректор».
— Прочитайте текст. Що вас здивувало в ньому?
— Запишіть речення, замінивши виділені слова відповідними іменами дівчаток.
— Прочитайте, що утворилося. Чи став текст більш зрозумілим? Чому?
Фізкультхвилинка
Заніміла наша спинка
І затерпли кулачки.
Знов у нас фізкультхвилинка,
Наші любі діточки.
Позгинали вправні пальці
В кулачок і з кулачка.
А тепер, немов у танці,
Затанцюєм гопачка.
І ось так поставим руки
До плечей — і розведем, Колові ми зробим рухи І на парти покладем.
2) Виконання вправи 4.
— Щебетунчик вирішив, що несправедливо буде дізнатися лише про імена дівчаток, тому знайшов інформацію про імена хлопців.
— Прочитайте вірш.
3) Вправа «Мікрофон» (вправа 5).
— Чи є серед імен, що згадуються у вірші, такі, які мають члени вашої родини?
— Кому вони належать?
4. Вправа «Правда чи ні?»
— Дізнаймося, чи запам'ятали ви значення імен хлопчиків. Запрошую пограти в гру «Так чи ні?».
Якщо я називатиму правильне значення імені, піднімайте зелену цеглинку, якщо ні — червону.
Костя — постійний. (Так.)
Кирило — мужній. (Ні.)
Сашко — господар. (Ні.)
Степан — вінок. (Так.)
Гришко — бадьорий. (Так.)
Петрик — захисник. (Ні.)
Андрій — хоробрий. (Так.)
Максим — найбільший. (Так.)
Олексій — камінь. (Ні.)
5. Продовження роботи за підручником
1) Виконання вправи 6. Самостійна робота.
— Запишіть речення, замінивши виділені слова відповідними іменами хлопців.
— Прочитайте, що утворилося. Хто дружить з Андрієм? А з ким подружився найбільший?
2) Виконання вправи 7. Гра «Поміркуй та відгадай».
— Наші друзі теж вирішили пояснити значення своїх імен. А чи зможете ви здогадатися, де чиє ім'я?
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Гра «Хто більше?». Робота в групах
1) Об'єднання в 4 групи.
2) Виконання завдання (придумати якнайбільше імен на букву «в»).
3) Презентація результатів роботи груп, підбиття підсумків.
2. Бесіда
— Про що говорили на уроці? (Про значення імен.)
— А як необхідно ставитися до свого імені? А до чужого?
— Чому не можна давати прізвиська?
3. Рефлексія
Вправа «Світлофор»
Учням пропонують обрати з трьох цеглинок та підняти вгору ту, що відповідає умові. Якщо матеріал уроку зрозумів(ла) — зелену цеглинку, залишилися питання — жовту, не зрозумів(ла) — червону.
4. Домашнє завдання
С. 63, впр. 11 (лише ім'я).