Розробки уроків - Українська мова та читання 2 клас Частина 1 - Абрамюк Т. Л., Аралова Е. О., Оніщенко І. В. 2019
Урок 43. Написання з великої букви імен, по батькові і прізвищ людей. Поширення поданих речень
Досліджую іменники
Українська мова
Мета: ознайомити учнів з правилами вживання великої букви; удосконалювати вміння поширювати подані речення; розвивати зв'язне мовлення учнів, зорову пам'ять, логічне мислення; формувати компетентність спілкування рідною мовою, соціальну, громадянську компетентності; виховувати шанобливе ставлення до своєї сім'ї.
Обладнання: загадки, заготовки для слів-відгадок, слово «сім'я» на плакаті, сигнальні фішки, картки з приказками, заготовки для вправи «Моя сім'я», пазли, контури дітей для рефлексії.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров'язбережувальна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Емоційне налаштування
Доброго ранку!
Доброго дня!
Хай плещуть долоньки,
Тупають ніжки,
Працюють голівки
Та сяють усмішки.
Доброго ранку!
Доброго дня! Бажаєте ви, бажаю вам я!
2. Робота в групах. Вправа «Відгадай загадку»
1) Об'єднання в 6 груп.
2) Отримання завдання.
3) Виконання завдання.
Учні отримують конверт із загадками. За відведений час необхідно відгадати загадки та записати відгадки на окремих аркушах.
Група 1
Ніжна, лагідна і мила,
На цей світ нас народила.
Я до неї пригорнуся,
Це ріднесенька... (матуся).
Група 2
Хто усіх нас захищає,
Матінці допомагає?
З ним нічого не боюсь,
Здогадались? Це... (татусь).
Група 3
Ще рідня у мене є!
Всім питання задає,
І вертлява, й невеличка,
Моя люба це... (сестричка)!
Група 4
З ним ніколи не сварюся,
Іграшками поділюся.
Буду з ним дружити, грати.
Познайомтесь, це мій... (братик).
Група 5
Ще голубонька рідненька —
Добра, мила і старенька.
Я ніколи не журюся,
Бо у мене є... (бабуся).
Група 6
Сивий, мудрий і поважний.
Заклопотаний, відважний.
Всього я в житті навчусь,
Бо зі мною мій... (дідусь)
4) Презентація робіт учнів.
За сигналом учителя представники груп виходять до дошки з картками-словами, озвучують їх та розміщують по колу.

5) Бесіда.
— Яким словом можна об'єднати всі ваші відгадки? (Сім'я.)
— Як ще можна сказати? (Родина.)
— Як слід ставитися до своєї сім'ї? Чому?
— Чи можна визначити, хто в сім'ї найважливіший? Чому?
— Чим ви можете бути корисним своїй сім'ї?
3. Каліграфічна хвилинка
Сс сі ім м'я сім'я
Без сім'ї нема щастя на землі.
4. Вправа «Бумеранг»
— Про сім'ю складено багато приказок. Пропоную вам пограти в гру «Бумеранг».
— Послухайте початок приказки та прочитайте з картки її кінцівку.
|
Матеріал для вчителя |
Картка для учнів |
|
Найдорожчий клад, ... |
... як у родині лад. |
|
Які мама й татко, ... |
... таке й дитятко. |
|
Людина без сім'ї — |
... що дерево без плодів. |
|
Батька з матір'ю поважати — ... |
... горя не знати. |
|
Дерево тримається корінням, а ... |
... людина сім'єю. |
Учні записують під диктування останню приказку, підкреслюють іменники, добирають до них питання.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Робота за підручником (с. 60-61)
1) Виконання вправи 1. Читання «ланцюжком».
— Доберіть заголовок до тексту.
2) Виконання вправи 2. Вибіркове списування.
— Випишіть з тексту виділені слова.
3) Вправа «Дослідники».
— Що називають виписані слова?
— З якої букви вони написані?
— Чому, на вашу думку, ці слова написані з великої букви?
4) Робота над правилом. Прийом «Навчаючи — вчуся» (с. 60).
Учні в малих групах розповідають правило, що запам'ятали.
Фізкультхвилинка
Плів павутинку павучок —
І заболів йому бочок.
Встанем разом на хвилинку
Й проведем фізкультхвилинку.
Руки вгору, руки вниз.
Вліво, вправо повернись.
Сіли — встали, сіли — встали,
Кошенята заплигали.
У долоньки заплескали
І за парти посідали.
2. Словникова робота
— Капітан назвав свою команду сім'єю.
— Дізнаймося зі словничка, що означає це слово.
— Чому, на вашу думку, він так уважає?
3. Продовження роботи за підручником
Виконання вправи 4. Гра «Інтерв'ю». Робота в малих групах
— Поспілкуйтеся в групі, розкажіть одне одному, яка у вас сім'я.
4. Вправа «Моя сім'я»
— Друзі, Читалочка пропонує вам записати інформацію про себе й свою родину, розфарбувати та розмістити її у нашому класі, щоб ми могли більше дізнатися одне про одного.
Мене звуть...
Моє прізвище...
Мою маму звати...
А тата — ...
У мене є дідусь... і бабуся...
А ще брат... і сестра...
Наша сім'я...
5. Вправа «Збери пазл». Робота в парах
Завдання: зібрати пазл, прочитати текст, доповнивши його. Ім'я найкращого друга учні називають одне одному по черзі.

— А чи можете ви назвати свій клас сім'єю? Чому?
6. Продовження роботи за підручником
1) Виконання вправи 8. Списування. Самостійна робота
— Спишіть виділені в тексті речення, вставляючи ім'я і по батькові своєї вчительки та ім'я найкращого друга або подружки.
Вправа для очей
Очима швидко обертаймо,
Та головою не хитаймо.
Ліворуч — раз, два, три, чотири.
Праворуч — стільки ж повторили.
По колу очі обертаймо,
І все навколо розглядаймо.
Раз коло, два і три, чотири.
Щільніше очі ми закрили.
На п'ять і шість їх потримали,
По колу знов пообертали.
2) Виконання вправи 10. Гра «Мовна загадка».
— Діти, допоможіть Щебетунчику розібратися у завданні.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Вправа «Ледачий диктант»
Учитель демонструє картку з написаними словами або словосполученнями. Якщо запис правильний — учні мають підняти зелену фішку, якщо з помилкою — червону.

2. Бесіда
— Про що ми говорили сьогодні на уроці? (Про сім'ю.)
— Які слова ми пишемо з великої літери?
— Як називається група людей, що складається з близьких родичів, які живуть разом?
3. Рефлексія «Домалюй настрій»
Слід домалювати фігурці настрій, який учень (учениця) має наприкінці уроку, та прикріпити на дошці.

4. Домашнє завдання
С. 60, повторити правило; с. 61, впр. 9.