Розробки уроків - Українська мова та читання 2 клас Частина 1 - Абрамюк Т. Л., Аралова Е. О., Оніщенко І. В. 2019
Урок 2. Розрізнення мовних і немовних звуків. Позначення мовних звуків буквами на письмі. Складання і записування речень за малюнками
Досліджую звуки і букви, склад, наголос
Українська мова
Мета: ознайомити учнів із мовними та немовними звуками; учити їх розрізняти; пригадати правила про звуки та букви; удосконалювати вміння будувати речення; розвивати мовлення учнів, фонематичний слух, логічне мислення; формувати компетентність спілкування рідною мовою, соціальну, громадянську компетентності; виховувати шанобливе ставлення до рідної мови.
Обладнання: цеглинки LEGO, аудіозапис звуків лісу, пазли-малюнки для роботи в групах, стікери, плакат для проведення рефлексії.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров'язбережувальна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
2. Гра «Пригадай!» (з використанням цеглинок LEGO)
— Пригадаймо правила, що опрацювали минулого уроку. Уважно дивіться на малюнки та піднімайте цеглинку, колір якої, на вашу думку, відповідає правильній відповіді.
— Як пишемо перше слово у реченні?
![]()
— Як пишуться слова в реченні?
![]()
— Які розділові знаки можна поставити у кінці речення?
![]()
3. Робота над деформованим текстом. Робота в парах
— Побудуйте вежу, використовуючи цеглинки LEGO, щоб утворився вірш.
(Виконавши роботу, діти піднімають угору вежу, декламують вірш, що утворили.)
Канікули, канікули,
«Канікули» Канікули» —
Співає все навколо.
Канікули у школі!
Відповідь:
«Канікули! Канікули!» —
Співає все навколо.
Канікули, канікули,
Канікули у школі!
4. Перевірка домашнього завдання
Діти за бажанням зачитують розповіді про літній відпочинок.
5. Каліграфічна хвилинка
Кк кк ка ні ку ли канікули
— Скільки складів у слові канікули?
— Складіть та запишіть речення з цим словом.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Мотивація навчальної діяльності
— Заплющте очі та послухайте запис. (Лунає аудіозапис звуків лісу: спів пташок, дзижчання комах, шелест листя тощо.)
— Кого ви почули? Що ви ще почули? Де ви уявно опинилися? (У лісі.)
— Як можна назвати одним словом усе те, що ви чули? (Звуки.)
— Усе це немовні звуки. Безліч інших звуків довкола нас. За допомогою них слів не побудувати. Та вирізняються з-поміж них звуки людського мовлення, тобто мовні звуки.
2. Читання вчителем вірша (або підготовленим учнем)
Ти знаєш? На землі все голос має:
Гуркоче хвиля, камінь стукотить.
Гуде жучок і пташечка співає,
Десь вітер свище, в небі грім гримить.
Муркоче котик, кенгуру стрибає.
Цвірінькають веселі горобці.
Та думку звук такий не виражає,
Тому немовні звуться звуки ці.
3. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми навчимося розрізняти мовні та немовні звуки, а також позначати мовні звуки буквами на письмі.
4. Робота за підручником (с. 6-7)
1) Виконання вправи 1. «Щоденні 5». Читання для друга.
— Прочитайте вірш Леоніда Полтави.
— Про яких тварин згадується у вірші?
— Розкажіть, хто де живе.
Фізкультхвилинка
2) Виконання вправи 3.
· Бесіда.
— Якою мовою ви розмовляєте вдома?
— Якою мовою ми розмовляємо на цьому уроці?
· Запис відповідей у зошиті.
3) Робота над правилом (вправа 4):
— Поміркуйте, із чого складається мовлення людини.
— Порівняйте власну думку з правилом.
4) Гра «Які звуки?». Виконання вправи 5.
— Розгляньте малюнок до вправи. Визначте, хто на малюнку утворює мовні звуки. Поясніть Щебетунчикові, якою дорогою потрібно йти до цих звуків. Орієнтуйтеся за деревами.
5) Виконання вправ 6-7.
— Розгляньте малюнки. Складіть речення про те, чим зайняті діти.
— Запишіть речення у зошиті.
— Поміркуйте, хто з цих дітей утворює мовні звуки.
— Якими знаками їх позначають на письмі?
— Перевірте себе за правилом.
6) Робота в групах. Виконання вправи 8.
· Об'єднання в 2 групи.
· Повторення правил роботи в групах.
· Виконання завдання.
Група 1 — знаходить і виписує у зошит речення, у яких ідеться про мовні звуки.
Група 2 — знаходить і виписує у зошит речення, у яких ідеться про немовні звуки.
· Презентація робіт.
7) Гра «Питання від Ґаджика». Виконання вправи 9.
— Ґаджикові цікаво, що ви знаєте про звуки і букви.
— Перевірте себе за правилом.
8) Гра «Відлуння» (вправа 10).
Умова гри: хтось із учнів називає букву, а хтось вимовляє звук, який вона позначає.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Гра «Склади та поясни»
· Об'єднання учнів у 3 групи.
· Складання пазлів.
· Виконання завдання.
— Розгляньте малюнок, що утворився, та поясніть, які мовні та немовні звуки можна почути в ситуації, зображеній на ньому.

Презентація робіт учнів.
Складання речень за малюнками та запис їх у зошиті.
2. Бесіда
— З чого складається мовлення? А слова?
— Як на письмі ми позначаємо мовні звуки?
— Які звуки ви знаєте?
— Що ми чуємо і пишемо? А що чуємо і вимовляємо?
3. Рефлексія
Вправа «Роза вітрів»
Учням пропонують поділитися своїми враженнями від уроку, прикріпивши стікер біля відповідного запису.
«Мало дізнався»
«Було цікаво»
«Багато дізнався»
«Нудно, нецікаво»

4. Домашнє завдання
С. 7, впр. 11; повторити правила.