Розробки уроків - Українська мова та читання 2 клас Частина 1 - Абрамюк Т. Л., Аралова Е. О., Оніщенко І. В. 2019

Урок 1. Представлення себе під час знайомства. Оформлення речень на письмі. Створення усного висловлення за ілюстраціями
Вступ
Українська мова

Мета: удосконалювати навичку письма; пригадати правила оформлення речень; удосконалювати вміння складати усні висловлювання за ілюстраціями; розвивати мовлення учнів; формувати компетентність спілкування рідною мовою, соціальну, громадянську компетентності; виховувати уважність, старанність, інтерес до навчання.

Обладнання: конверти з пазлами, репродукція картини О. Аверина «Юні капітани», картки для рефлексії.

Тип уроку: урок повторення вивченого матеріалу.

Освітні галузі: мовно-літературна, математична, соціальна і здоров'язбережувальна, мистецька.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

1) Вправа «Знайомство — представлення».

— Пропоную кожному з вас презентувати всім свою візитівку — це може бути пісня, вірш, афоризм, девіз, малюнок, розповідь про себе тощо. (Учитель, за потреби, просить учасників пояснити свій вибір та допомагає їм провести пояснювальну роботу.)

2) Вправа «Зберемося разом».

Учасники об'єднуються в невеликі групи по 6-8 осіб. Учитель пропонує найрізноманітніші завдання:

·    вишикуватися в ряд відповідно до абетки за першою літерою імені;

·    вишикуватися в ряд відповідно до абетки за останньою літерою імені (прізвища, за другою літерою тощо);

·    знайти власний спосіб побудови групи.

(Проаналізувати, яка група швидше реагує на завдання, яка група знайшла найцікавіший спосіб класифікації.)

2. Повідомлення теми та мети уроку

— Чим ми займалися на початку уроку?

— Так, ми спробували себе представити. У всіх це було по-різному, по-своєму цікавим. Сьогодні на уроці ми вдосконалимо навички відрекомендування себе під час знайомства, повторимо правила оформлення речень на письмі та попрацюємо за ілюстраціями, створюючи усне висловлення.

3. Каліграфічна хвилинка

1) Складання пазлів. Робота в групах.

·    Об'єднання учнів у 2 групи.

·    Повторення правил роботи в групах.

·    Отримання завдання капітанами груп.

·    Робота в групах.

·    Презентація робіт.

Завдання: учні отримують конверт із завданням, складають пазли, на яких зображено цифри.

— Які цифри у вас утворилися?

— Що ви можете про них сказати? (Одноцифрові, непарні.)

— З чим асоціюєте ці цифри? (1 вересня: 1-ше число місяця, 9-й місяць.)

— Що цього дня відбувається у всіх школах нашої країни?

2) Робота в зошиті. Каліграфічна хвилинка.

Вв Вв Вв ве ер ре ес се ен нь

Вересень

— Скільки у слові складів?

— Скільки у слові букв?

— Скільки у слові звуків?

— Що позначає м'якість звука [н]?

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Ознайомлення з підручником (с. 4-5)

— Цього навчального року ми будемо працювати за підручником «Українська мова та читання» для учнів 2-го класу. Розгляньмо його.

— Чи знайомі вам герої, яких ви бачите на сторінці? Назвіть імена тих героїв, з якими ви знайомі з 1-го класу. Розгляньте малюнок. З ким ви ще не знайомі?

— Наші друзі допомагатимуть нам і в 2-му класі.

— На попередній сторінці розгляньте та запам'ятайте умовні позначки, що стануть вам у пригоді під час роботи з підручником.

2. Робота за підручником (с. 4). Виконання вправи 1

— Сьогодні наші герої залишили для вас чималу кількість повідомлень. Ось перше.

— Прочитайте смс-повідомлення Ґаджика.

— Про що повідомив Ґаджик? Яку відповідь ви йому дасте?

Фізкультхвилинка

3. Продовження роботи за підручником (с. 4-5). Робота в групах

1) Об'єднання учнів у 3 групи.

2) Робота в групах.

Група 1 — виконує вправи № 3-4;

група 2 — виконує вправу № 6;

група 3 — виконує вправу № 7.

3) Презентація робіт учнями.

4) Обговорення.

Запитання до учасників групи 1

— Якої помилки припустилася Читалочка? Поясніть, який знак ви поставите у кінці кожного речення (. ? !).

— Прочитайте питальне речення. Дайте відповідь на нього.

Завдання для всіх учнів класу

— Запишіть власне речення-відповідь на запитання Читалочки в зошиті.

Запитання до учасників групи 2

— Що не так у повідомленні Щебетунчика? (Перше слово в реченні пишеться з великої букви.)

Запитання до учасників групи 3

— Яких помилок припустилася Родзинка? Як пишуться слова в реченні? (Окремо.)

Завдання для всіх учнів класу

— Запишіть третє речення з повідомлення Родзинки в зошиті без помилок.

5) Повторення правил (с. 5).

— Перевірте свої думки за правилом, поданим у підручнику.

Гімнастика для очей

6) Виконання вправи 10.

·    Бесіда.

— Виконайте завдання Родзинки — складіть з пазлів слово (канікули).

— Поясніть, до яких спогадів воно вас спонукає. (Думки дітей.)

— Складіть речення зі словом «канікули». Запишіть його у зошиті.

·    Складання діалогу за темою «Літні канікули». Робота в парах.

·    Презентація роботи (за бажанням учнів).

7) Стратегія «Входження в картину».

— Розгляньте репродукцію картини. Кого ви бачите на ній?

— Де відпочивають діти?

— Чим вони зайняті на березі моря?

— Яку кількість корабликів вони запускають?

— Чи все їм удається? Чому?

— Який настрій у дітей? З чого це видно?

— Як ви вважаєте, ким мріють стати діти? Чому?

— Кого ви бачите на репродукції картини, крім дітей?

— Як би ви назвали цю картину?

— Це картина «Юні моряки», що написав художник Олександр Миколайович Аверин.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Бесіда

— Чому важливо вміти відрекомендовуватися під час знайомства?

— Які розділові знаки ви можете поставити у кінці речення?

— Як напишете перше слово у реченні?

— Як пишуться слова в реченні?

— Яке завдання було найцікавішим?

2. Рефлексія

Вправа «Драбинка успіху»

Учням пропонують на нижній сходинці розташувати людину: в якої руки вниз — у мене нічого не вийшло; на середній сходинці — людину руками в боки — у мене були складнощі; на верхній сходинці — людину із руками в сторони — мені все вдалося.

3. Домашнє завдання

С. 5 впр. 12; повторити правило.