Розробки уроків - Українська мова та читання 2 клас Частина 1 - Абрамюк Т. Л., Аралова Е. О., Оніщенко І. В. 2019

Урок 34. Добирання слів певної тематичної групи. Пошук у текстах потрібної інформації
Досліджую значення слова
Українська мова

Мета: учити добирати слова певної тематичної групи слів та знаходити у тексті потрібну інформацію; розвивати мовлення учнів, пошукову діяльність, логічне та аналітичне мислення; формувати компетентність спілкування рідною мовою, соціальну, громадянську компетентності; виховувати дбайливе ставлення до речей.

Обладнання: клубок ниток, анаграма, конверти із завданням для роботи в групах, малюнки із зображенням конструктора LEGO та кубика Рубіка, цеглинки LEGO, картки з текстами.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Освітні галузі: мовно-літературна, інформаційна, соціальна і здоров'язбережувальна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу. Вправа «Вітання»

Учні торкаються по черзі однойменних пальців рук свого сусіда, починаючи з великих, і кажуть:

Бажаю (стикаються великими пальцями);

Успіху (стикаються вказівними пальцями);

Великого (стикаються середніми пальцями);

У всьому (стикаються безіменними пальцями);

І всюди (стикаються мізинцями). Вітаю! (Дотик всією долонею).

2. Вправа «Прочитай анаграму»

— Яким звуком починається це слово? Він голосний чи приголосний?

— Які ще голосні звуки є в цьому слові?

— Поділіть на склади слово іграшки.

3. Каліграфічна хвилинка

І і і і і іг гр ра аш шк ки іграшки

Моя улюблена іграшка — ...

— Доповніть речення та запишіть його.

4. Вправа «Павутинка»

— Створіть «павутинку» до слова іграшки.

Учні утворюють коло, передають клубок з нитками, називаючи улюблену іграшку.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Вправа «Допоможи друзям». Робота в групах

1) Об'єднання у 4 групи.

2) Отримання завдань.

3) Діяльність у групах.

Завдання:

·    розглянути малюнки;

·    визначити спільну тему;

·    розподілити предмети між Марійкою та Сергійком;

·    записати слова в зошит (дівчата — назви предметів Марійки, хлопці — Сергійка);

·    доповнити групу слів 2-3 власними словами.

2. Вправа «Продовж ланцюжок». Робота в парах

— Марійка дуже любить готувати борщ на своїй іграшковій кухні. А Сергійкові подобається грати різними будівельними машинками.

— Попрацюйте в парі та складіть «ланцюжки» слів для Сергійка та Марійки.

— Запишіть ланцюжки слів у зошит.

Сергійко

«Будівництво»: цегла, фундамент

Марійка

«Борщ»: томат, капуста, ...

Фізкультхвилинка

Хлопчики й дівчатка!

Колони підрівняйте

Й розминку-веселинку

Зі мною починайте.

Раз — підняти руки вгору,

Два нагнутися додолу.

Три, чотири — прямо стати.

Будем знову починати.

Руки в боки, руки так,

Руки вгору, як вітряк.

Вище руки підведіть

І голівки потрясіть.

Нахил вліво — раз, два, три

Нахил вправо — раз, два, три.

Нахилились, розігнулись.

Навкруг себе повернулись.

Раз присядьте,

Два присядьте

І за парти тихо сядьте.

3. Робота з текстом

1) Читання тексту.

— Є іграшки, якими люблять гратися однаково і хлопці, і дівчата. Про одну з таких іграшок дізнаємося з тексту. Прочитайте його.

Кубик Рубіка — це механічна головоломка, яку винайшов угорський скульптор. Спочатку іграшка називалася «Магічний куб». Якщо всі продані кубики вишукувати в ряд, то вони простягнуться від Північного до Південного полюсу Землі.

2) Бесіда.

— Про яку іграшку йдеться в тексті?

— Випишіть речення, в якому є інша назва цієї іграшки.

— Підкресліть речення, в якому йдеться про автора головоломки.

4. Вправа «Прочитай та відгадай». «Щоденні 5». Читання для друга

1) Читання тексту.

— Прочитайте одне одному текст та відгадайте, про яку іграшку в ньому йдеться.

Це серія іграшок, що являє собою конструктор на основі кольорових блоків, коліс, фігурок людей, тварин, птахів та інших деталей, за допомогою яких можна скласти будь-які речі. Назва цієї іграшки утворилася від фрази «добре грати».

2) Бесіда.

— Про яку іграшку йдеться в тексті? (Конструктор LEGO.)

— Яке походження назви цієї іграшки? Спишіть це речення.

3) Робота з цеглинками LEGO.

— Скориставшись цеглинками LEGO, змоделюйте свою улюблену іграшку або іграшку своєї мрії.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Бесіда

— Якою спільною темою були об'єднані сьогодні наші завдання на уроці? (Іграшки.)

— Що нового ви дізналися про іграшки?

— Як потрібно грати іграшками? Що слід зробити після того, як гра закінчилася?

2. Рефлексія

Вправа «Мікрофон»

На уроці я:

·    дізнався(лася)...

·    зрозумів(ла)...

·    навчився(лася)...

·    найбільший мій успіх — це...

·    найбільші труднощі я відчув(ла)...

·    я не вмів(ла), а тепер умію...

·    наступного уроку я хочу...

3. Домашнє завдання

Скласти та записати 3 речення про свою улюблену іграшку. Доповнити роботу малюнком (за бажанням).