Я досліджую світ 2 клас - Конспекти уроків - 2020

Чи можуть рослини лікувати?

Мета: формувати вміння розрізняти рослини, вміння визначати частини рослини; розвивати природничу компетентність; виховувати любов до природи. Розширити знання дітей про лікувальні властивості рослин.

Обладнання: ноутбук, предметні малюнки, конверт із завданням, лікарські рослини.

Очікуваний результат: наприкінці заняття учні знатимуть назви деяких рослин своєї місцевості; органи рослин; умови необхідні для розвитку рослин; вмітимуть встановлювати зв’язок між рослиною і людиною; використовувати рослини як ліки; уважно слухати один одного.

Хід уроку

I. Ранкова зустріч

1. Привітання

Добрий ранок! Всім привіт!

Хай почує увесь світ

Третьокласник тепер я,

В класі ми одна сім ҆я.

2. Новини дня

Обираємо дитину дня, яка повідомляє про дату, назву тижня, погоду.

(Діти сідають у коло. Лунає музика. Динамічна гра з Lego-цеглинками «Передай цеглинку»).

Створення атмосфери.

На столі лежать: баночка меду, гілочка калини, малинове варення, сухі ягідки шипшини, чай з липового цвіту, квіти липи, та конверт з листом

Технологія передбачення

Вчитель. На нашому столі з ҆явилися гостинці. Спробуйте здогадатися хто нам їх приніс?

(діти висловлюють свої думки, припущення)

Щоб перевірити своє припущення давайте прочитаємо листа.

Загадка

Допоможе завжди вам,

І птахам, і дітлахам.

Він під деревом сидить,

Добрий лікар….(Айболить)

На дошці зображення лікаря- Айболита.

- Як ви гадаєте чому саме ці ласощі та напої прислав нам лікар-Айболить

- Щоб лікувати від різних захворювань.

- Із яких рослин приготували ?

- Сьогодні спробуємо з҆ ясувати, чи можуть рослини лікувати?

Учитель.

Природа-матінка не тільки дарує нам свою красу, вона ще й цілителька. Сьогодні ми поговоримо про лікувальні властивості рослин, відгадаємо загадки,познайомимося з народними легендами про походження рослин. Сьогодні ми поговоримо про чудодійні властивості рослин. Які ви зустрічаєте дуже часто у лісі, у лузі, на полі, але, навіть, і не замислюєтесь, що у вас під ногами справжній скарб. І цей скарб - лікарські рослини.

До чудо-ліків в гості вирушаймо,

Дивинку щонайменшу помічаймо.

Де материнка, подорожник, молочай,

Повинен знати кожен травознай.

Із вдячністю цілющі трави пийте,

Ростіть на славу й здоровійте!

(діти мають змогу спробувати гостинці)

Відеоматеріал про «лікарські рослини» www.youtube.com/watch?v=ADK0FfWODTc

Групове заняття

Утворення цілісного зображення рослини шляхом розташування чисел в порядку зростання.

(картка розрізана на 10 смужечок)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

3. Вправа «В пошуках скарбів»

Пропоную дітям відшукати у таблиці слова — назви лікарських рослин, виділивши їх кольоровим олівцем. (Додаток)

Е

Л

И

П

А

Е

О

Є

К

М

Р

О

М

А

Ш

К

А

Д

Р

З

М

К

А

Л

И

Н

А

Л

О

В

С

П

Л

Р

П

Р

В

Р

П

І

У

О

И

Г

Ш

О

В

П

И

Р

А

Л

Н

И

И

Л

Ц

Й

В

О

Р

Т

А

А

Н

Д

Е

Р

А

Б

П

Ь

Л

О

А

О

Г

О

Л

Б

К

А

Л

Е

Н

Д

У

Л

А

Й

І

П

Р

Б

А

И

М

Р

Л

Д

(Ромашка, калина, календула, звіробій, кропива, шипшина, липа. )

4. Вправа «Відгадай»

- Отож, відгадайте загадки про лікарські рослини

1. Росла біленька кулька,

подув вітер — кулька полетіла. (Кульбаба)

2. Стоїть, колихається,

Червоною голівкою величається,

Голівкою величається,

А як торкнеш, то зойкнеш. (Будяк)

3. Білі горошки на зеленій стеблині. (Конвалія)

4. Я на сонце дуже схожа,

Золотиста, ніжна, гожа.

Я щоранку розцвітаю,

Промінцями всіх вітаю.

Відгадати вам не важко,

Що за квітка я? (Ромашка)

5. З молоком, а не корова, літає не соловей. (Кульбаба)

6. Стоїть, коливається,

Головою величається,

А торкнеш — кусається. (Кропива)

5. Гра відгадати рослину

(Учням роздаються карточки з завданнями,вони повинні відгадати що це за рослина.)

1. Що то за рослина,

Що вбиває звіра?

Використовують при хворобах шлунку, печінки, нирок. У народі називають травою від 99 хвороб. (Звіробій)

2. Сонечко в траві зійшло,

Усміхнулось, розцвіло.

Потім стало біле-біле

І за вітром полетіло.

У давнину її вважали «еліксиром життя». У листках її багато вітамінів. З неї готують салати. Настій — чудовий засіб від опіків. (Кульбаба)

Викупана в сонечку,

Стоїть донечка.

Бджоли сонячний медок

Дістають з її квіток. Її цвіт — найпопулярніший потогінний і жарознижувальний засіб. Цвіт сушать, заварюють і п′ють як чай. (Липа)

Хоч трава дуже гірка,

З неї користь неабияка.

У народі його здавна вживали як жарознижувальну, кровоспинну, жовчогінну рослину. Відвар покращує апетит. (Полин)

Послухайте віршик про лісову аптеку.

https://www.youtube.com/watch?v=DYBndQ3Wb-0

Робота в групі. Діти об’єднуються в групи за порами року свого народження. Вправа «Ми фантазуємо»

Скласти казочку «Як ромашка допомогла одужати метелику»

- Які частини рослини можуть лікувати?

Насамперед: збирати лікарські трави може тільки той, хто знає правила їх збору і вигляд рослини не за малюнком, а за ботанічними ознаками, тому зможе її відрізнити від близьких видів, котрі не варто заготовляти через низьку біологічну цінність.

Ви повинні твердо знати, яка частина рослини вам потрібна, яким чином її заготовляти, у які терміни вегетації і навіть у який час доби. Заготовляють рослину тоді, коли вона містить найбільшу кількість біологічно активних речовин, від яких залежить її лікувальна дія.

6. Робота в парах. Вправа «Шифрувальник»

Дітям роздають карточки із буквами. Потрібно закреслити букви які повторюються і прочитати слово.

К О В О І О Т О И

П У Л У І У Д

С К Т К Е К Б ЛКО

Л А И А С А Т

Квіти

Плід

Стебло

Лист


  

    

7. Робота в парах. «Ерудит»

- Знайди на якій гілочці найбільше ягідок? Розфарбуй.

- На якій найменше? Чи є гілочки з однаковою кількістю ягідок?

8. Дослідження «Чи можна зустріти лікарські рослини на шкільному подвір᾽ ї». Дослідницька мандрівка «Де заховалась рослинка».

Перед тим як йти мандрувати, пригадуємо з дітьми, що треба бути обережним, не виходити за межі школи, дбайливо ставитися до природи.

Діти відшукують потрібні рослини і розповідають, як можна використати в медицині

(Калина, подорожник, ромашка, шипшина.)

А також збирають зразки кількох рослин, щоб з᾽ясувати пізніше чи є вони лікарським (полин, деревій, каштан).

Завдання після екскурсії

- Чи можуть бути рослини лікарями?

- Які рослини лікарські їм зустрілися?

- Чи є серед них лікарські?

- Яку частину рослини використовують у медицині?

- Які органи чуття допомогли вам у дослідженні?

ІІ. Підсумок уроку. Рефлексія

✵ Сьогодні я дізналася…

✵ Сьогодні я зрозумів…

✵ Мені було цікаво…