Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Бережи свій рідний край
Розділ 5. Людина в суспідьстві

Мета: продовжувати формувати уявлення про рідний край і збереження його багатств; розвивати мислення, увагу, спостережливість, допитливість; виробляти вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки; виховувати любов до рідного краю та бажання вивчати його природу, культуру, історію.

Обладнання: ілюстрації, зображення прапора та герба рідного краю (області), карта України.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

II. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.

1. Індивідуальне письмове опитування на картках.

2. Індивідуальне усне опитування.

— Із символікою яких країн ви ознайомилися?

— Опишіть державні та народні символи Індії. Що вони символізують?

— Опишіть державні та народні символи Канади. Що вони символізують?

— Опишіть державні та народні символи Бразилії. Що вони символізують?

— Опишіть державні та народні символи Канади. Що вони символізують?

— Як потрібно ставитися до державних і народних символів інших країн?

— Презентуйте мініпроєкт про державні чи народні символи країни, яку ви обрали.

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.

— Як ви розумієте значення слова «Батьківщина»? Що воно для вас означає? (Відповіді учнів.)

Україна — наша Батьківщина. Це велика країна, у якій багато населених пунктів — міст, селищ і сіл.

В одному з них живеш ти і твоя родина. Це твій рідний край — мала батьківщина.

Сьогодні на уроці ми помандруємо рідним краєм, щоб дізнатися, які визначні місця та пам’ятки природи, історії та культури є в рідному краї та як до них ставитися. Ви дізнаєтеся також, де і як можна вивчати рідний край.

Тема сьогоднішнього уроку: «Бережи свій рідний край».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь з елементами бесіди й використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про природні та культурні пам’ятки народу.

— Як називається область, у якій ви живете? (Відповіді учнів.)

— Яке місто є її обласним центром?

Метою нашої сьогоднішньої уявної мандрівки стане наш рідний край — область у якій ми живемо.

— Поміркуйте, звідки можна почерпнути інформацію про свій рідний край. Куди потрібно піти, щоб здійснити кількагодинну уявну мандрівку й багато довідатися про його природу, історію, культуру?

Найбільше про рідний край, його природу, історію, культуру можна дізнатися в музеях: краєзнавчому, природничому, історичному, художньому тощо. Відвідуючи їх, ви неодмінно дізнаєтеся про довкілля, відомих особистостей, історичну й культурну спадщину свого народу.

— У яких музеях рідного краю вам доводилося бувати? (Відповіді учнів.)

У кожному місті, містечку чи селищі України є щось цікаве: пам’ятник людині, яка уславила свій край; місце визначної події; архітектурна, природна, історична пам’ятка тощо.

— Розгляньте на ілюстраціях у підручнику (с. 104) пам’ятки з різних куточків нашої країни.

— Як потрібно ставитися до пам’яток рідного краю? (Відповіді учнів.)

Довкілля, історична та культурна спадщина — це безцінні народні скарби. Держава та громадяни України мають берегти їх, піклуватися й охороняти.

2. Розповідь за планом та використанням ілюстрацій з метою продовження формування уявлення про рідний край і його природні й культурні пам’ятки.

Учитель робить повідомлення про рідний край за планом:

1. Назва області та її центру.

2. Назва рідного міста (села). Походження назви міста (села). Дата його заснування.

3. Природні умови краю (форми земної поверхні, водойми, погода, ґрунти, рослинний і тваринний світ).

4. Природні пам’ятки (заповідники, заказники, пам’ятки природи, парки) рідного краю.

5. Культурні та історичні пам’ятки (архітектурні споруди: храми, палаци, фортеці, замки, а також пам’ятники, місця визначних подій, музеї, мистецькі заклади тощо).

6. Народні ремесла рідного краю.

7. Видатні люди — вихідці з рідного краю та їхні досягнення.

3. Робота в парі (групі) й узагальнююча розповідь з метою формування уявлення про краєзнавство та методи дослідження у краєзнавстві.

Чимало людей захоплюються дослідженням свого краю, вивчають його, розповідають іншим про свої знахідки. Таких людей називають краєзнавцями. Ви теж можете стати краєзнавцями, адже вже багато чого знаєте і вмієте, наприклад, можете вправно створити презентацію якогось дослідження.

В Україні діє рух учнівської молоді «Моя земля — земля моїх батьків». Школярі проводять краєзнавчі дослідницькі експедиції. Там можна навчитися описувати пам’ятки культури та археологічні знахідки, досліджувати джерела, береги річок, історію старих будинків, замків, фотографувати та замальовувати їх.

Головне — бути допитливим, вивчати навколишній світ і пам’ятати: «Не можна полюбити те, чого не знаєш».

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 105 у підручнику.

Після повідомлення кожної пари (групи) вчитель робить узагальнюючу розповідь про метод дослідження рідного краю.

1. Найпоширенішим методом дослідження рідного краю є власні спостереження за певним туристично- краєзнавчим об’єктом. Усі цікаві та пам’ятні місця бажано фотографувати або знімати відеокамерою.

2. Багато цікавого й корисного про рідний край можна дізнатися під час екскурсій пам’ятними місцями міста (села), у краєзнавчий музей.

3. Вивчаючи різноманітні літературні джерела (архівні матеріали, енциклопедії, довідники, статті з газет і журналів тощо) можна багато дізнатися про історію та культуру рідного краю, славетних людей, важливі події, які відбувалися на території рідного краю тощо. На основі проведених досліджень можна створити куточки культурної спадщини в класі.

4. Багато про рідний краю, його культуру та історію можна довідатися під час спілкування з місцевими жителями, які були свідками певних подій.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

Виконання завдань у робочому зошиті (с. 56).

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися на уроці?

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал»

VII. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 104-105. Дати відповіді на запитання після статті та виконати запропоноване завдання.