Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Правила поведінки в природі
Розділ 4. Людина і природа
Мета: формувати уявлення про правила поведінки в природі, які допоможуть зберегти природу рідного краю; виробляти вміння бережно ставитися до природних ресурсів і їх заощаджувати; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки; виховувати бережне ставлення до природи.
Обладнання: ілюстрації.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.
1. Індивідуальне письмове опитування на картках.
2. Індивідуальне усне опитування.
— Яких заходів уживають люди, щоб зменшити негативний вплив господарської діяльності на природу?
— Які існують природоохоронні території? З якою метою їх створюють?
— Що таке природний заповідник? Які природні заповідники вам відомі?
— Що таке національний природний парк? Які національні природні парки вам відомі?
— Що таке природний заказник? Які природні заказники вам відомі?
— Презентуйте мініпроєкт про природоохоронну територію рідного краю.
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.
— Який внесок у справу охорони природи та примноження її багатств можуть внести діти? (Відповіді учнів.)
— Що ви робите для охорони природи?
Життя людини в значній мірі залежить від стану природи. Збереження природи в такому стані, щоб можна було дихати свіжим повітрям, гуляти лісом, пити чисту воду, їсти корисну їжу, жити в затишних будинках, — справа кожної людини.
Природа страждає не тільки від забруднення відходами заводів і фабрик, вирубування лісів, руйнування ґрунтів, а й від того, що багато людей, перебуваючи серед природи, шкодять їй, іноді навіть не задумуючись над цим.
Дехто думає: «Що може статися з природою, якщо я зірву кілька квіток чи помию в річці велосипед?» Але якщо так зроблять й інші, то природа може не оговтатися від завданої шкоди.
Із настанням тепла хочеться якомога більше відпочивати серед природи. Природа — це домівка для багатьох організмів. Вирушаючи в природу, ви йдете до них у гості, тому поводьтесь так, щоб ця домівка залишилася чистою та неушкодженою.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, яких правил поведінки в природі потрібно дотримуватися, щоб не завдавати їй шкоди.
Тема сьогоднішнього уроку: «Правила поведінки в природі».
IV. Вивчення нового матеріалу.
«Ажурна пилка» з метою формування уявлення про правила поведінки в природі.
Вчитель заздалегідь готує таблички з кольоровими позначками, щоб учні змогли визначити завдання для їхньої групи. Кожен учень буде входити у дві групи — «домашню» та «експертну».
— Спочатку об’єднаємось у «домашні» групи. Кожен витягніть із торбинки фішку (різні геометричні фігури різного кольору: червоного, синього, жовтого, зеленого, коричневого та білого).
— Об’єднайтесь у групи за кольорами (має утворитися 6 «домашніх» груп):
1 група — діти, у яких фігури червоного кольору;
2 група — діти, у яких фігури зеленого кольору;
3 група — діти, у яких фігури синього кольору;
4 група — діти, у яких фігури жовтого кольору;
5 група — діти, у яких фігури білого кольору;
6 група — діти, у яких фігури коричневого кольору.
— Ваше завдання — опрацювати в групі частину інформації з підручника. Запам’ятати її, щоб потім розповісти іншим учням у класі.
1 група — опрацьовують перше правило на с. 92.
2 група — опрацьовують перше правило на с. 93.
3 група — опрацьовують друге правило на с. 93.
4 група — опрацьовують третє правило на с. 93.
5 група — опрацьовують перше правило на с. 94.
6 група — опрацьовують друге правило на с. 94.
— А зараз кожен із вас стане експертом з окремої теми. Тепер об’єднайтеся в «експертні» групи, використовуючи геометричні фігури:
1 група — ті, у кого квадрати;
2 група — ті, у кого трикутники;
3 група — ті, у кого кружечки;
4 група — ті, у кого ромби;
5 група — ті, у кого прямокутники.
Кількість «експертних» груп залежить від кількості дітей у класі. Важливо, щоб у кожній «експертній» групі було по 1 учаснику із «домашніх» груп.
— Кожна «експертна» група повинна вислухати всіх представників «домашніх» груп, проаналізувати матеріал у цілому та заповнити схему.

Діти слухають інформацію експертів і кожен заповнює свою індивідуальну схему.
— Тепер повертайтесь у «домашні» групи (за кольорами). Кожен із вас має поділитися інформацією, отриманою в «експертній» групі, з учасниками своєї «домашньої» групи. Порівняйте схеми, які ви заповнювали. За потреби внесіть у них зміни та доповнення.
— То які правила поведінки в природі ви знаєте? (Відповіді учнів.)
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Виконання завдання для роботи в парі (групі) на с. 94 у підручнику.
2. Виконання завдань у робочому зошиті (с. 47-48).
VІ. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал».
VIІ. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 92-94. Підготуватися до контрольної роботи з розділу «Людина і природа».