Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Винаходи людства, підказані природою
Розділ 4. Людина і природа
Мета: формувати уявлення про винаходи людства, підказані природою; виробляти вміння розпізнавати галузі тваринництва та тварин, які вони вирощують; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки; виховувати повагу до людей, що займаються тваринництвом, і бережне ставлення до результатів їхньої праці.
Обладнання: ілюстрації.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.
1. Індивідуальне письмове опитування на картках.
2. Індивідуальне усне опитування.
— Яких свійських тварин і з якою метою вирощують люди, які займаються скотарством?
— Яких свійських тварин і з якою метою вирощують люди, які займаються свинарством?
— Яких свійських тварин і з якою метою вирощують люди, які займаються птахівництвом?
— Які роботи виконують люди, щоб отримати продукцію тваринництва?
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.
— Хто такі винахідники? (Відповіді учнів.)
— Які винаходи людства вам відомі? Як вони змінили життя людини?
Від найдавніших часів до сьогодення життя людини супроводжувалося створенням різноманітних винаходів. Винаходи — це дивовижний результат діяльності людини, які відкрили перед людством нові знання і можливості.
Винахідники — це люди, які завдяки своєму розуму, таланту, знанням і наполегливій праці створюють нове та покращують існуюче. Серед винаходів людства є такі, які змінили світ і значно вплинули на життєдіяльність людини — наприклад, літак, автомобіль, телефон, телевізор, радіо, електрична лампочка, посудомийна машина, комп’ютер, годинник тощо.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які винаходи підказала винахідникам природа, та про значення для людей цих винаходів.
Тема сьогоднішнього уроку: «Винаходи людства, підказані природою».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Вступна розповідь з елементами бесіди та використання ілюстрацій з метою формування уявлення про підказки природи для винахідників.
Природа — це джерело знань і натхнення для винахідників. Досліджуючи природу та розкриваючи її секрети, люди багато чого в неї навчилися. Чимало ідей для винаходів людині підказала природа, а таких ідей у неї дуже багато. Так виникла нова галузь знань — біоніка. Біоніка — це наука, яка використовує знання про живу природу для створення техніки, приладів і матеріалів.
Ще до виникнення біоніки люди, запозичивши ідеї в рослин і тварин, створили цілий ряд винаходів: літальні апарати, парашути, ракети, підводні човни та багато іншого.
— Розгляньте ілюстрації із зображенням бабки та вертольота. Поміркуйте, що між ними спільного.
Надзвичайні літальні можливості бабки надихнули видатного винахідника українського походження Ігоря Сікорського на створення вертольота. Вертоліт, як і бабка, піднімається з місця і може зависати в повітрі.
— Розгляньте ілюстрації із зображенням плодів кульбаби та парашутів. Поміркуйте, що між ними спільного.
Ідею створення парашута взято з будови плоду кульбаби. Парашут, як і плід кульбаби, здатний повільно опускатися з висоти на земну поверхню.
Можна продовжувати перелік винаходів, підказаних людині живою природою.
— Розгляньте ілюстрації. (Учитель демонструє зображення бджолиних стільників, риби, гусениці, пташиних яєць.)
— Поміркуйте, що підказали винахідникам ці природні об’єкти.
Спостереження за бджолами підказали людині багато різних проєктів. Наприклад, будівництво житлових будинків за типом бджолиних стільників.
Спостереження за рибами дозволило вирішити багато технічних питань. Обтічна форма риб допомогла створити обтічні підводні човни.
Лускате розташування рогових пластинок на тілі риби — луски, дозволило покривати дахи черепицею за цим принципом. Міцно і зручно: легко стікає вода, сповзає сніг.
Вигляд гусениці, що пересувається, наштовхнув людину на створення рухливого зчеплення вагонів у потягів, електричок, трамваїв.
Підземний житель кріт допоміг створити землерийні машини з лопатями.
Прямі стовбури дерев стали основою для будівництва колон у палацах.
Спостереження за пташиними яйцями, використання їх у живленні навело давніх людей на створення домашнього посуду — горщиків, глечиків, барилець.
2. Робота в парі (групі) й узагальнююча розповідь учителя з метою формування уявлення про історію винаходів, підказаних природою, та їх значення в житті людини.
— Виконайте роботу в парі (групі), запропоновану на с. 81-82 у підручнику.
Вивчення руху кальмарів та інших організмів надихнуло вчених на створення реактивних двигунів. Кальмари здатні швидко рухатися вперед, викидаючи назад струмінь води через вузький отвір. За таким самим принципом працюють реактивні двигуни ракет і літаків, викидаючи через отвір гази, які утворюються в результаті спалювання палива. Крім того, ракети та літаки копіюють форму тіла кальмара.
Ідею створення снігоходів також запозичено в природи. В основу конструкції снігохода закладений принцип пересування пінгвінів на пухкому снігу.
Щоб не провалюватися в сніг, півгвіни падають на нього та ковзають на череві, відштовхуючись усіма чотирма кінцівками.
Сконструйований за таким принципом снігохід може рухатися зі швидкістю до 50 км на годину.
Ідею створення застібки-блискавки підказала будова пташиного пера. На стрижні пера розташовані борідки, які міцно зчіплюються одна з одною гачечками. За таким самим принципом скріплюються зубчики застібки-блискавки.
Ідею застібки-липучки підказав реп’ях, головки якого міцно чіпляються до шерсті тварин за допомогою великої кількості мікроспопічних гачечків.
Проте в природи ще багато чого можна навчитися. Для цього потрібно досліджувати надзвичайні можливості, якими природа наділила організми, й застосовувати ці дослідження для створення нової техніки, приладів, матеріалів.
Отже, природа — невичерпне джерело не лише різноманітних багатств, але й джерело знань. Досліджуючи живу природу, людина запозичує в неї щоразу нові ідеї. Організми стали зразками для створення нової техніки, приладів, матеріалів.
Багато хто вважає, що людство зробило всі відкриття в природі. Це зовсім не так. Попереду непочатий край роботи, досліджень, спостережень, на вас чекають нові відкриття таємниць і загадок природи. Їх можна зробити, якщо світ природи існуватиме, тобто існуватиме і допитлива людина, яка пізнає і відчуває.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Виконання завдань 1-2 у робочому зошиті (с. 42).
VI. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал»
VII. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 80-82. Дати відповіді на запитання після статті та виконати запропоноване завдання (с. 43, завдання 3 в робочому зошиті).