Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Українські Карпати
Розділ 3. Природа

Мета: формувати уявлення про розташування, природні умови, рослинний і тваринний світ Українських Карпат, використання їх природних багатств людиною, охорону природи, заповідники на їх території, рідкісні рослини та тварини, занесені до Червоної книги України; розвивати мислення, уміння працювати з фізичною картою України, порівнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, аналізувати й робити висновки; виховувати любов і бережне ставлення до природи України.

Обладнання: фізична карта України, карта природних зон України, таблиці.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

1. Індивідуальне письмове опитування на картках.

2. Фронтальне опитування.

— Які природні багатства є в зоні степу?

— Які галузі промисловості розвинуті в зоні степу? Що вони виробляють?

— Чим займається сільське населення в зоні степу?

— Якої шкоди природі зони степу завдає господарська діяльність людини?

— Які заповідники є на території зони степу? З якою метою вони були створені?

— Який із заповідників був створений першим у зоні степу? Що там охороняють?

— Які рослини, занесені до Червоної книги України, ростуть у заповідниках степової зони? Опишіть їх.

— Які тварини, занесені до Червоної книги України, живуть у заповідниках степової зони? Опишіть їх.

— Презентуйте повідомлення про один із заповідників зони степу.

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Які форми земної поверхні є на території України?

У межах природних зон України основними формами земної поверхні є рівнини. Лише незначну її територію займають гори.

— Як на фізичній карті позначають гори? Які гори є на території України? (Відповіді учнів.)

Гори на карті позначають коричневим кольором різних відтінків. На території нашої країни є Карпати та Кримські гори.

— Що вам відомо про Карпатські гори?

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про розташування, природні умови, рослинний і тваринний світ Українських Карпат. Ви навчитеся показувати на карті Карпати та розпізнавати рослини й тварин, які там живуть. Ви також дізнаєтеся, якої шкоди довкіллю завдає господарська діяльність людини та як люди дбають про природу Українських Карпат. Ви навчитеся розпізнавати рідкісні рослини та тварин Карпат.

Тема сьогоднішнього уроку: «Українські Карпати».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь з елементами бесіди та практичної роботи з метою формування уявлення про природні умови Карпат.

— Виконайте практичну роботу, запропоновану на с. 52 у підручнику.

Карпатські гори простягаються в межах кількох країн. Частину цих гір, яка лежить в Україні, називають Українськими Карпатами. Українські Карпати розташовані на заході України. Це середні за висотою гори (середня висота становить 1000 м). Найвища вершина Українських Карпат — гора Говерла (2061 м).

— Розгляньте на малюнку (с. 52 у підручнику) гору Говерлу. Зверніть увагу на округлу вершину гори та пологі схили.

Карпати — молоді гори, їх утворення триває й досі, про що свідчать землетруси, які час від часу там відбуваються. Гори складаються з кількох гірських хребтів, які простягаються з північного заходу на південний схід. Вершини гір та хребтів округлі.

Гірські хребти в Карпатах розчленовані гірськими долинами, якими течуть бурхливі гірські річки. Навесні під час танення снігу вони стають дуже повноводними, розливаються, затоплюючи великі території. У Карпатах беруть початок Дністер, Серет, Тиса, Прут та їх найбільші притоки.

Деякі річки течуть глибокими вузькими ущелинами, утворюючи водоспади, які є окрасою Карпат. Шалена сила води, що з гуркотом падає з висоти й тече кам’янистим річищем, зачаровує та вражає. Найвищий водоспад Українських Карпат — Манявський, розташований на річці Манявці у мальовничій ущелині серед стрімких гір. Висота водоспаду близько 20 м.

У Карпатах є кілька невеликих, але глибоких озер із чистою холодною водою. Найбільшим і найвідомішим у Карпатах є високогірне озеро Синевир — одне з семи природних чудес України. Його ще називають «морським оком» Карпат. Озеро розташоване між гірськими хребтами на висоті майже 1000 м і славиться своєю чарівною й неповторною красою. Озеро утворилося в результаті потужного зсуву, викликаного землетрусом, близько 10 тисяч років тому.

Літо в Карпатах прохолодне, дощове, а зима не дуже холодна, сніжна. На території Карпат найбільша в Україні кількість опадів. Навесні й улітку часто випадають дощі й навіть бувають зливи, узимку багато снігу.

2. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про рослинний світ Карпат.

З підняттям угору температура в горах знижується, стає холодніше. Тому від підніжжя до вершин змінюються природні умови та природні зони.

Від підніжжя Карпат до висоти 500 м ще досить тепло, тому тут ростуть листяні ліси з дуба, граба, клена, липи. Вище стає прохолодніше і вологіше. Схили тут вкриті мішаними лісами зі смереки, бука, граба, дуба. На висоті понад 1000 м стає ще холодніше, тому там ростуть тільки хвойні смерекові (ялинові) ліси.

Ще вище вже настільки холодно, що дерева не ростуть. Смерекові ліси змінюються чагарниками й гірськими луками, які в Карпатах називають полонинами. Полонини вкриті різнобарвними квітучими трав’янистими рослинами. Тут ростуть рододендрон, костриця, арніка, жовтець, мак, перстач, конюшина. — Розгляньте на малюнку (с. 53 у підручнику) краєвид полонини в Карпатах. Зверніть увагу на різнобарвний килим трав’янистих рослин, які вкривають полонину.

Отже, біля підніжжя гір ростуть рослини, які потребують багато тепла (листяні дерева), вище їх змінюють рослини, які потребують менше тепла (хвойні рослини, кущі, трав’янисті рослини). Зі зміною рослинного світу змінюється і тваринний світ, життя якого тісно пов’язане з рослинами.

3. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про тваринний світ Карпат.

Тваринний світ Карпат дуже різноманітний. Незважаючи на те, що Карпати займають малу частину України, тут живе половина представників тваринного світу нашої країни.

— Поміркуйте, чи відрізняються умови для життя тварин у лісах зони мішаних лісів від умов у лісах Карпат.

У Карпатах живуть ті ж тварини, що і в лісах на рівнинах: ведмідь бурий, козуля, олень, дика свиня, лисиця, заєць, білка, борсук. Та є тварини, яких можна зустріти тільки в Карпатах: білку карпатську та тритона карпатського.

У лісах гніздяться птахи, серед яких багато рідкісних. У гірських річках живе багато різноманітної риби, найціннішою з яких є форель струмкова.

4. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про використання людиною природних багатств Карпат.

— Виконайте практичну роботу, запропоновану на с. 53 у підручнику.

— Поміркуйте, які природні багатства є в Карпатах. Якою господарською діяльністю можуть займатися там люди?

Головні природні багатства Карпат — це ліси й пасовища на полонинах, родовища нафти, природного газу та кам’яної солі, цілюще повітря і мінеральні води. У Карпатах заготовляють деревину для промислових потреб, яка є сировиною для виробництва паперу, меблів, будівельних матеріалів.

З ранньої весни до пізньої осені сільське населення на полонинах випасає отари овець, заготовляє сіно. Вівчарство дає людям молоко, сир, хутро та вовну. Біля підніжжя Карпат ростуть сади та виноградники.

Карпати багаті на джерела цілющих мінеральних вод, на базі яких діють численні санаторії, будинки відпочинку та гірськолижні бази.

5. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про шкоду, якої завдає природі Українських Карпат господарська діяльність людини.

— Поміркуйте, якої шкоди природі Українських Карпат завдає господарська діяльність людини.

Карпати зазнають значного впливу внаслідок господарської та туристичної діяльності людини. Вирубування лісів на гірських схилах, надмірне збирання ягід, грибів, лікарських рослин і рослин з гарними квітками, хижацьке полювання на диких тварин, видобування корисних копалин, будівництво доріг стало причиною забруднення довкілля, руйнування гір, зменшення різноманітності рослинного і тваринного світу. Зараз суцільна вирубка лісу на гірських схилах заборонена. Проводиться лише вибіркове вирубування старих і хворих дерев.

6. Розповідь з елементами бесіди й практичної роботи з метою формування уявлення про заповідники Українських Карпат та природні об’єкти, які в них охороняють.

— Виконайте наступну практичну роботу, запропоновану на с. 53 у підручнику.

У Карпатах з метою охорони та збереження в природному стані лісових масивів і полонин з їх рослинним і тваринним світом, створено природний заповідник «Горгани» і Карпатський біосферний заповідник.

Карпатський біосферний заповідник складається з шести масивів, розташованих на різних висотах, завдяки чому під охороною перебувають ділянки усіх природних зон Карпат: листяні, мішані та хвойні ліси, полонини.

Переважна частина території заповідника вкрита незачепленими господарською діяльністю людини лісами, у яких живуть багато рідкісних й зникаючих видів рослин і тварин. На території Карпатського заповідника розташована найбільша в Європі ділянка, де росте нарцис вузьколистий, занесений до Червоної книги України, — «Долина нарцисів».

Природний заповідник «Горгани» був створений з метою збереження рідкісної сосни кедрової європейської, яка росте на недоступних кам’янистих схилах, та інших представників рослинного і тваринного світу

Серед рослин і тварин Карпат зустрічається чимало рідкісних, які більше ніде в Україні не трапляються. — Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 54 у підручнику.

Білотка альпійська, яку ще називають едельвейс альпійський — багаторічна трав’яниста опушена рослина 10-25 см заввишки. Стебла біля основи з розеткою видовжених листків. Квітки білі. Росте на вапнякових скелях. Цвіте у червні-липні. Декоративна рослина.

Рододендрон — вічнозелений низькорослий кущ 10-40 см заввишки. Квітки рожеві, зібрані в зонтикоподібні суцвіття. Цвіте у травні-липні. Декоративна рослина.

Дзвоники карпатські — багаторічна трав’яна рослина до 40 см заввишки. Квітки голубі, поодинокі, розташовані на верхівках стебел. Цвіте в липні-серпні. Лікарська і декоративна рослина.

Беркут — великий птах, розмах крил якого сягає 2 м, маса тіла до 6 кг. Оперення темно-бурого кольору, голова рудувата з золотистим відтінком, пера на хвості сіруваті з вузькими темними поперечними смугами, на кінці — широка темна смуга. Живиться звірами й птахами.

Поліксена — яскравий метелик із строкатим забарвленням і розмахом крил близько 5 см. Крила жовті із сітчасто-смугастим чорним малюнком. На задніх крилах є червоні цятки. Живиться нектаром.

Тритон карпатський — представник земноводних, який селиться у водоймах. Довжина тіла з хвостом 7-8 см. Забарвлення тіла жовтувато-коричневе. Живиться комахами та їхніми личинками.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в парі (групі).

Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 54 у підручнику.

2. Робота в зошиті з друкованою основою (с. 26-27).

VІ. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися на уроці?

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал»

VIІ. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 52-54. Дати відповіді на запитання після статті.