Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Життя людини - найвища цінність
Розділ 1. Людина
Мета: формувати уявлення про цінність життя людини; виробляти вміння аналізувати, порівнювати і робити висновки, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, складати розповідь за ілюстраціями, робити оцінні судження; виховувати толерантне ставлення до людей.
Обладнання: ілюстрації, невеликі кольорові аркуші паперу, «дерево життя».
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
Фронтальне усне опитування.
— Чому кожна людина неповторна? У чому полягає цінність кожної людини?
— Яка формула неповторності?
— Що таке зовнішність? Назвіть відмінності в зовнішності людей.
— Що таке характер або вдача? Назвіть риси характеру, властиві людям.
— Що таке поведінка? Як поводяться учні вашого класу?
— Що таке здібності та талант? Назвіть властиві вам здібності та таланти.
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Які права має кожна людина? (Відповіді учнів.)
— Яке право найважливіше? Обґрунтуйте свою думку.
Після народження людина отримує одразу найважливіше й невід’ємне право на життя, а відтак — право на свободу, рівність перед законом, висловлювання думок, а також на освіту, охорону здоров’я, працю, відпочинок, право власності, виборче право, право на безпечне довкілля тощо.
Сьогодні на уроці ви довідаєтесь про те, що життя людини — це найвища цінність, що треба берегти своє життя та життя інших людей. Ви також дізнаєтеся, які цінності в житті найважливіші.
Тема сьогоднішнього уроку: «Життя людини — найвища цінність».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь з елементами бесіди та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про цінність життя людини.
Право на життя — це першочергове й найважливіше право, яке має людина. Про це йдеться в Загальній декларації прав людини: «Кожна людина має право на життя, свободу й особисту недоторканність».
Стаття 3 Конституції України проголошує: «Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю».
Отже, життя — найбільша цінність, якою володіє людина. Життя дається людині тільки один раз. Воно безцінне. Потрібно радіти кожному прожитому дню, не завдавати шкоди собі та іншим людям.
— Розгляньте малюнки на с. 7 у підручнику і дайте відповіді на запитання.
— Чому кожна людина має своє особливе життя?
Людина — це неповторна особистість, несхожа на інших, зі своєю зовнішністю, будовою тіла, захопленнями, смаками, світоглядом, здібностями, мріями, проблемами, недоліками, помилками, страхами, цінностями. Отож люди різні й життя в них різне.
Без життя неможливо уявити взагалі нічого. Цінуйте його, адже воно прекрасне, унікальне та неповторне!
2. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про ставлення до свого життя та життя інших людей.
— Що, на вашу думку, означає цінувати життя? (Відповіді учнів.)
Цінувати життя означає дбати про своє здоров’я та безпеку. Ваше здоров’я значною мірою залежить від способу життя, який ви ведете.
— Який спосіб життя потрібно вести, щоб уникнути погіршення стану здоров’я? (Відповіді учнів.)
Щоб уникнути погіршення стану здоров’я, а отже — й життя, потрібно вести здоровий спосіб життя.
— Пригадайте складові здорового способу життя. (Відповіді учнів.)
Складовими здорового способу життя є повноцінне й різноманітне харчування, корисні звички, фізичні навантаження, доброзичливе спілкування. Тому вживайте корисну їжу, відпочивайте активно, дотримуйтеся розпорядку дня, займайтеся фізкультурою і спортом, набувайте корисних звичок, спілкуйтеся доброзичливо, робіть добрі справи.
Про вашу безпеку дбають дорослі, але й ви завжди пам’ятайте і дотримуйтеся правил безпечної поведінки вдома, у школі, на вулиці.
— Які правила безпечної поведінки вдома, у школі, на вулиці вам відомі? (Відповіді учнів.)
3. Розповідь з елементами бесіди та практичної роботи з метою формування уявлення про життєві цінності людини.
Перебіг життя можна порівняти з рухомим потягом, у якому вагони символізують життєві цінності (тобто те, що особливо важливо для людини), а локомотив — життя. Цінності — це те, що особливо важливе для людини. Їх здобуття й усвідомлення дають кожному можливість стати особистістю, відчути задоволення від життя.
— Виконайте практичне завдання, запропоноване на с. 8 у підручнику.
У кожної людини свої життєві цінності. Та безперечно найважливішими є здоров’я, щаслива родина, добробут, любов до рідних, вірні друзі.
— Запишіть на кольоровому аркуші паперу свої думки про те, за що ви любите життя. Прочитайте й прикріпіть на колективно створене «Дерево життя».
Життя людини — найвища цінність, і яким би воно не було, — це безцінний дар, яким людина має дорожити. Цінуйте своє життя, воно прекрасне! Бережіть себе! Поважайте інших!
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Робота в зошиті з друкованою основою (с. 6-7).
2. Завдання на застосування знань.
— Чому в народі кажуть: «Без здоров’я немає життя»?
— Прочитайте вірш Н. Кішовар на с. 9 у підручнику і дайте відповідь на запитання.
VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? (Відповіді учнів.)
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці:
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал».
VII. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 7-9. Дати відповіді на запитання після тексту та виконати запропоноване практичне завдання.