Я досліджую світ 3 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Взаємозв'язок між вчинком і наслідком

Мета: формувати уявлення про взаємозв’язок між вчинком і наслідком; розвивати логічне мислення, вміння спостерігати, аналізувати, зіставляти, робити висновки, правильно висловлювати думки, приймати правильні рішення, працювати в парі (групі); виховувати відповідальність за свої вчинки.

Обладнання: ілюстрації, підручник, робочий зошит.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

ІІ. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.

Фронтальне усне опитування.

— Які сучасні народні ремесла розвинуті в Україні? Які вироби створюють народні майстри?

— Якими народними ремеслами займаються у вашому рідному краї?

— Презентуйте повідомлення про одне із сучасних народних ремесел рідного краю.

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Які вчинки вам довелося робити сьогодні вдома та в школі? (Відповіді учнів.)

Щодня вам доводиться здійснювати чимало вчинків. Вчинок — це ваші дії. Вчинки бувають різними: добрими й не зовсім, поганими, а іноді навіть жахливими.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, яким є взаємозв’язок між вчинком і наслідком, які риси характеру властиві людям, що роблять добрі й погані вчинки, навчитеся оцінювати вчинки та їхні наслідки.

Тема сьогоднішнього уроку: «Взаємозв’язок між вчинком і наслідком».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь з елементами бесіди та роботою в парі (групі) з метою формування уявлення про наслідки, які мають різні вчинки.

Кожен ваш вчинок має певні наслідки. Наслідок — це результат ваших дій. Те, яким буде наслідок, залежить від вчинку. Добрі вчинки — це обдумані, корисні дії. Добрі вчинки мають хороші наслідки, вони підтримають і допоможуть. Погані вчинки — це безвідповідальні дії, які не враховують потреби інших людей. Погані вчинки мають погані наслідки, вони можуть образити, наразити на небезпеку, завдати шкоди.

— Поміркуйте, на що заслуговують добрі вчинки, а на що — погані.

Хороші вчинки заслуговують на подяку й похвалу. За погані вчинки вам доведеться відповідати, вони заслуговують на осуд і покарання.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 126 у підручнику.

Людям, які роблять хороші вчинки, властиві: чуйність, увічливість, щирість, доброзичливість, дисциплінованість, товариськість, відповідальність, працьовитість, чесність, щедрість.

Людям, які роблять погані вчинки, властиві: озлобленість, упертість, лінощі, жорстокість, грубість, байдужість, неуважність, безвідповідальність, жадібність.

2. Бесіда та робота в парі (групі) з метою формування уміння оцінювати вчинки та їхні наслідки.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 127 у підручнику.

Добрі вчинки та їхні наслідки: хлопчик переходить дорогу по пішохідному переходу (він не спричинить дорожньо-транспортної пригоди, не завдасть шкоди іншим); хлопчик допомагає бабусі (вони швидше наліплять вареників, а бабуся не втомиться); діти граються на спортивному майданчику (їм не загрожує небезпека); діти прибирають сміття в лісі чи парку (довкілля буде чистим, там приємно буде відпочивати).

Погані вчинки дітей та їхні наслідки: дівчинка дражниться, насміхається над хлопчиком (хлопчик засмутиться, йому буде неприємно); дівчинка штовхнула хлопчика (хлопчик упаде, що може бути небезпечним для здоров’я); діти граються на проїзній частині дороги (вони можуть потрапити під машину); хлопчик пошкоджує кору дерева (дерево може загинути); дівчинка кидає на дорогу шкірку від банана (хтось може стати на шкірку, послизнутися і впасти, що може бути небезпечним для здоров’я).

Перш ніж щось вчинити, спочатку подумайте про наслідки, далі прийміть правильне рішення, тоді дійте.

Отже, кожен ваш учинок має наслідки. Завжди думайте про наслідки своїх учинків.

V. Закріплення засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою.

— Що пропонується зробити у завданні 1 на с. 58? (Розглянути малюнки. Записати, якими можуть бути наслідки вчинків зображених дітей. Зробити висновок, який з учинків добрий, а який — поганий.)

2. Завдання на застосування знань.

— Чому в народі кажуть «Обираючи вчинок, ти обираєш і наслідок»?

VI. Підсумок уроку. Рефлексія.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

VII. Завдання додому.

Опрацювати статтю на с. 126-127 у підручнику. Скласти пам’ятку добрих і корисних учинків, які ви можете робити (завдання 2, с. 58 в робочому зошиті).