Я досліджую світ 3 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Сучасні народні ремесла рідного краю
Мета: формувати уявлення про сучасні народні ремесла рідного краю; розвивати логічне мислення, вміння спостерігати, аналізувати, робити висновки, правильно висловлювати думки, працювати в парі (групі); виховувати бажання досліджувати свій рідний край.
Обладнання: ілюстрації, підручник, робочий зошит.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
ІІ. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.
Фронтальне усне опитування.
— Якою господарською діяльністю займаються люди? Для чого вони нею займаються?
— Які є галузі сільського господарства? Чим вони займаються?
— Які є галузі промисловості? Чим вони займаються?
— Якою господарською діяльністю займаються люди у вашому рідному краї?
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Які ви знаєте природні матеріали? (Відповіді учнів.)
— Що з них виготовляють?
З давніх-давен в Україні люди займалися народними ремеслами. З природних матеріалів: глини, деревини, лози, вовни, льону, металу, скла вони створювали речі, необхідні людям у побуті.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які народні ремесла розвинуті в сучасній Україні. Ви також довідаєтеся, які речі створюють народні майстри.
Тема сьогоднішнього уроку: «Сучасні народні ремесла рідного краю».
IV. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь з елементами бесіди та роботою в парі (групі) з метою формування уявлення про сучасні народні ремесла, розвинуті в Україні.
З покоління в покоління майстри передавали таємниці своєї майстерності, тому в сучасній Україні збереглися й розвиваються народні ремесла.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 124 у підручнику.
Після повідомлення кожної пари (групи) вчитель робить узагальнюючу розповідь про народне ремесло.
Щоб виготовлений з м’якої глини виріб став твердим, його спочатку висушують, а потім випалюють у спеціальних печах. Сучасне гончарство займається виготовленням різноманітних керамічних виробів: тарілок, горщиків, глечиків, мисок, ваз, іграшок. Гончарний промисел розвинутий у багатьох куточках нашої країни.
Після повідомлення кожної пари (групи) вчитель робить узагальнюючу розповідь про народне ремесло.
Сучасні різьбярі по дереву виробляють меблі, двері, декоративні тарелі, шкатулки, картини, скульптури, музичні інструменти, скрині, іграшки. Різьбленням по дереву в Україні займаються на Прикарпатті та Закарпатті.
Після повідомлення кожної пари (групи) вчитель робить узагальнюючу розповідь про народне ремесло.
Майстри лозоплетіння виготовляють кошики, меблі. Лозоплетінням в нашій країні здавна займаються на Поліссі.
Після повідомлення кожної пари (групи) вчитель робить узагальнюючу розповідь про народне ремесло.
Жіноча та чоловіча вишиванки (вишиті сорочки) — важлива складова українського національного вбрання, яке в давнину носили в будні й у свята. У різних куточках України вишиванки вишивали різними візерунками.
Сучасними народними ремеслами в Україні також є:
✵ писанкарство — розписування яєць;
✵ ткацтво і килимарство — виготовлення тканин і килимів;
✵ ковальство — обробка металів способом кування;
✵ гутництво — виробництво скла і виробів з нього.
Здебільшого вироби, які створюють сучасні народні ремісники, є сувенірною продукцією.
Отже, сучасні народні ремесла — це частина культурної спадщини українського народу.
V. Закріплення засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
Робота в зошиті з друкованою основою.
— Що пропонується зробити у завданні 1 на с. 57? (Позначити «+» сучасні народні ремесла, розвинуті у рідному краї.)
VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що... ».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
VII. Завдання додому.
Опрацювати статтю на с. 124-125 у підручнику. Підготувати повідомлення про одне із сучасних народних ремесл рідного краю за поданим планом (завдання 2, с. 57 в робочому зошиті) й презентувати його в класі.