Я досліджую світ 3 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Червона книга України

Мета: розширити й узагальнити уявлення про Червону книгу України, про рослини і тварин, які перебувають під охороною; формувати вміння висловлювати судження, описувати та розпізнавати рідкісні та зникаючі рослини і тварини; розвивати мислення, спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати любов до природи рідного краю, бережливе ставлення до природи.

Обладнання: таблиці, ілюстрації із зображенням рослин і тварин Червоної книги України, підручник, робочий зошит.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

ІІ. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.

Фронтальне усне опитування.

— Доведіть, що море — це природне угруповання.

— Наведіть приклади рослин, що живуть морях.

— Наведіть приклади тварин, що живуть морях.

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— З якою метою було створено Червону книгу України? (Відповіді учнів.)

У нашій країні Червону книгу вперше було видано в 1980 році. Рослини і тварини, занесені до Червоної книги, охороняються законом, їх заборонено знищувати. Не слід забувати, що серед зірваних квіток чи зловлених метеликів можуть бути представники видів, занесених до Червоної книги. Тож не спішіть простягати руку за кожною гарною рослиною та ловити кожного гарного метелика. Краще помилуйтесь ними і залишіть їх живими, хай помилують погляд і порадують інших.

— Які рослини і тварини, занесені до Червоної книги тобі відомі? (Відповіді учнів.)

До Червоної книги України занесені:

✵ рослини: горицвіт весняний, любка дволиста, зозулині черевички, сон великий, лілія лісова, цибуля ведмежа, тюльпан Шренка, ковила волосиста, білотка альпійська;

✵ тварини: лелека чорний, махаон, дрохва, тхір степовий, ропуха очеретяна, гадюка степова, кіт лісовий, беркут, дятел зелений, жук-олень, бражник мертва голова, їжак вухатий.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про Червону книгу України, про поділ рослин і тварин на охоронні категорії, які розміщені на сторінках різного кольору. Ви навчитеся розпізнавати рослини й тварин, які занесені до Червоної книги України.

Тема сьогоднішнього уроку «Червона книга України».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь з метою формування уявлення про Червону книгу України.

Червона книга України — це державний документ, який містить перелік рідкісних і зникаючих видів рослин і тварин у межах України. У книзі вміщені відомості про стан, у якому на даний час перебувають ці види, а також вказані заходи, яких потрібно вживати, щоб зберегти рідкісні та зникаючі рослини та тварини. Занесені до Червоної книги України види тварин і рослин підлягають особливій охороні на всій території України.

З часу створення кількість видів рослин і тварин, які потребують охорони, збільшується. Якщо в 1980 році у Червоній книзі України налічувалося 151 вид рослин та 85 видів тварин, то в 2009 році рослин було вже 826 видів, а тварин — 542.

Види рослин і тварин, що заносяться до Червоної книги України, поділяють на охоронні категорії, а сторінки, на яких вони розміщені, позначають різними кольорами: чорним, червоним, зеленим, білим, жовтим, сірим.

2. «Ажурна пилка» з метою формування уявлення про охоронні категорії рослин і тварин на сторінках Червоної книги України.

Вчитель заздалегідь готує таблички з кольоровими позначками, щоб учні змогли визначити завдання для їхньої групи. Кожен учень буде входити у дві групи — «домашню» і «експертну».

— Спочатку об’єднаємось у «домашні» групи. Кожен витягніть із торбинки фішку (різні геометричні фігури різного кольору: червоного, синього, жовтого, зеленого, коричневого, білого й оранжевого.)

— Об’єднайтесь в групи за кольорами (має утворитися 6 «домашніх» груп):

1 група — діти, у яких фігури червоного кольору;

2 група — діти, у яких фігури зеленого кольору;

3 група — діти, у яких фігури синього кольору;

4 група — діти, у яких фігури жовтого кольору;

5 група — діти, у яких фігури білого кольору;

6 група — діти, у яких фігури коричневого кольору.

— Ваше завдання — опрацювати в групі частину інформації із підручника. Запам’ятати її, щоб потім розповісти іншим учням у класі.

1 група — опрацьовують інформацію про чорні сторінки Червоної книги України на с. 24.

2 група — опрацьовують інформацію про червоні сторінки Червоної книги України на с. 24.

3 група — опрацьовують інформацію про жовті сторінки Червоної книги України на с. 25.

4 група — опрацьовують інформацію про білі сторінки Червоної книги України на с. 25.

5 група — опрацьовують інформацію про сірі сторінки Червоної книги України на с. 25.

6 група — опрацьовують інформацію про зелені сторінки Червоної книги України на с. 25.

— А зараз кожен з вас стане експертом з окремої теми. Тепер об’єднайтеся в «експертні» групи, використовуючи геометричні фігури (кількість «експертних» груп залежить від кількості дітей у класі. Важливо, щоб у кожній «експертній» групі було по 1 учаснику із «домашніх» груп):

1 група — ті, у кого квадрати;

2 група — ті, у кого трикутники;

3 група — ті, у кого кружечки;

4 група — ті, у кого ромби;

5 група — ті, у кого прямокутники.

— Кожна «експертна» група повинна вислухати всіх представників «домашніх» груп, проаналізувати матеріал у цілому та виконати завдання 1 в робочому зошиті на с. 14. (Діти слухають інформацію експертів і кожен виконує завдання в робочому зошиті.)

На чорних сторінках Червоної книги перелічені рослини і тварини, які зникли, їх не знайдено в місцях можливого поширення в природі.

На червоних сторінках Червоної книги перелічені рослини і тварини, які перебувають під загрозою зникнення, їх потрібно охороняти.

На жовтих сторінках Червоної книги перелічені рослини і тварини, які можуть зникнути, якщо їх не взяти під охорону.

На білих сторінках Червоної книги перелічені рослини і тварини, які рідко зустрічаються в природі, тому їм загрожує зникнення.

На сірих сторінках Червоної книги перелічені рослини і тварини, які недостатньо відомі й можуть бути віднесені до рідкісних.

На зелених сторінках Червоної книги перелічені рослини і тварини, які винесені з Червоної книги через збільшення їх кількості.

— Тепер повертайтесь у «домашні» групи (за кольорами). Кожен з вас має поділитися інформацією, отриманою в експертній групі, з учасниками своєї «домашньої» групи. Порівняйте завдання, які ви виконували. За потреби внесіть у них зміни.

V. Закріплення засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою.

— Що пропонується зробити в завданні 2 на с. 15? (Використовуючи слова для довідки, підписати назви зображених рослин і тварин, занесених до Червоної книги України.)

Зліва направо:

1 рядок: сон-трава велика, жук-олень, лілія лісова.

2 рядок: махаон, сапсан, бражник мертва голова.

3 рядок: нарцис вузьколистий, дрохва, підсніжник.

2. Дидактична гра «Упізнай за описом».

Учень, який виходить до дошки, отримує ілюстрацію із зображенням тварини чи рослини занесеної до Червоної книги України. Не показуючи класу, що зображено на малюнку, і не називаючи тварину чи рослину, він має описати її. Коли діти впізнають тварину чи рослину і назвуть її, учень демонструє ілюстрацію.

3. Завдання на застосування знань.

— Чому кількість видів рослин і тварин, занесених до Червоної книги України, з кожним роком збільшується? (Відповіді учнів.)

Люди розорюють степи, вирубують ліси, осушують болота, забруднюють повітря, ґрунт і воду. Рослини і тварини не мають, де жити. Внаслідок цього багато рослин і тварин стає рідкісними, а деякі взагалі зникають з лиця Землі. Причиною зменшення кількості тварин є також хижацьке полювання. Багато дикорослих рослин знищують заради гарних квіток.

VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Яка інформація зацікавила вас найбільше?

VІІ. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с 24-25.