Я досліджую світ 3 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Повітря. Властивості повітря

Мета: продовжувати формувати уявлення про повітря та його властивості; розвивати навички дослідницької діяльності, мислення, вміння спостерігати й робити висновки, працювати з лабораторним обладнанням; виховувати бережне ставлення до природи, бажання її досліджувати.

Обладнання: ілюстрації, підручник, лабораторне обладнання для проведення дослідів, робочий зошит.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

ІІ. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.

— Що ви вивчали на попередньому уроці?

1. Фронтальне усне опитування.

— Яка вода потрібна людям та іншим організмам?

— Якими способами очищують воду від твердих нерозчинних частинок?

— Як очищують воду методом відстоювання?

— Як очищують воду методом фільтрування?

2. Індивідуальне усне опитування.

— Розкажіть, звідки у вашій родині беруть питну воду. Чи потребує ця вода очищення? Якими способами її очищують?

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Щоб дізнатися, про що йтиметься на сьогоднішньому уроці, вам потрібно відгадати загадку.

✵ Куди ступиш — всюди маєш, хоч не бачиш, а вживаєш. (Повітря.)

— Де міститься повітря? Чи можна його побачити й відчути? Пригадайте досліди, які ви проводили, щоб виявити повітря. (Повітря є всюди. Повітря невидиме, проте його можна побачити, якщо вкинути у воду шматочок ґрунту або крейди. Бульбашки, які з’являються, і є повітрям. Відчути повітря можна, помахавши зошитом перед обличчям.)

— Яке значення має повітря для організмів? (Повітря потрібне для дихання рослинам, тваринам, людям.)

Ми розпочинаємо вивчення нової теми «Повітря». Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, з чого складається повітря; збагатите свої знання про значення та властивості повітря, навчитеся використовувати їх у повсякденному житті.

Тема сьогоднішнього уроку: «Повітря. Властивості повітря».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про повітря та його склад.

— До якої природи належить повітря? У якому стані воно перебуває?

Повітря — газоподібне тіло неживої природи. Воно є всюди, заповнює всі порожнини та проміжки між тілами. Повітря має важливе значення для нашої планети і насамперед — для всього живого на Землі: ним дихають люди, рослини, тварини.

Як товста «ковдра», повітря огортає Землю і зберігає тепло, яке вона отримує від Сонця. Якби довкола Землі не було повітряного шару, то вдень земна поверхня сильно нагрівалась би, а вночі — охолоджувалась. Отже, без повітря життя на Землі було б неможливим.

Учені провели багато дослідів і встановили, що повітря — це суміш газів.

— Розгляньте на с. 81 у підручнику діаграму, яка відображає склад повітря. Якого газу в повітрі міститься найбільше?

Найбільше в повітрі азоту, але для дихання живим організмам він не потрібний.

Кисню в повітрі в чотири рази менше, ніж азоту. Саме кисень необхідний для дихання. Рослини, тварини, люди під час дихання вбирають з повітря кисень, а видихають вуглекислий газ. У повітрі, яке живі організми видихають, кількість кисню зменшується порівняно з тим, яке вони вдихнули. Отже, кількість кисню в повітрі мала б зменшуватися, проте цього не відбувається.

— Чому? Що є джерелом поповнення повітря киснем?

Джерело поповнення кисню на Землі — зелені рослини. Лише вони в процесі своєї життєдіяльності вбирають вуглекислий газ, а виділяють кисень, збагачуючи ним повітря, яким дихають живі організми. Проте живі організми живуть і у воді. Це можливе тому, що кисень розчиняється у воді. Організми, що живуть у воді, дихають розчиненим киснем.

Вуглекислого газу в повітрі дуже мало. Він виділяється в повітря під час горіння, гниття решток рослин і тварин, виверження вулканів та під час дихання. Під час дихання живі організми поглинають із повітря кисень, а видихають вуглекислий газ.

— Пригадайте, як після дощу через деякий час висихають дороги. Куди зникає вода?

Вода не зникає, вона випаровується і у вигляді водяної пари — невидимого газу — потрапляє в повітря.

— Звідки випаровується вода в природі?

Велика кількість води випаровується з поверхні океанів, морів, озер, річок, ґрунту, листочків рослин. Таким чином, водяна пара завжди є в повітрі, а потрапляє вона туди різними шляхами.

Чим більше в повітрі водяної пари, тим воно вологіше. Коли в повітрі мало водяної пари, воно сухе.

— Куди потрапляють відпрацьовані гази автомобілів; дим, який викидають труби заводів, фабрик, котелень; дим і сажа, які утворюються під час пожеж, вивержень вулканів; пил, який здіймає вітер? (Дим, сажа, пил і відпрацьовані гази потрапляють у повітря.)

Отже, до складу повітря входять азот, кисень, вуглекислий газ, завжди є водяна пара, а також пил, дим, сажа та інші гази, які його забруднюють.

2. Практична робота з метою продовження формування уявлення про властивості повітря.

— Виконаємо досліди 1 і 2 запропонованої на с. 81-82 у підручнику практичної роботи. (Учні самостійно виконують досліди й роблять висновки, що повітря легше за воду. Воно може стискатися і повертатися до попередньої форми, тобто є пружним.)

— Виконаємо дослід 3 запропонованої на с. 82 у підручнику практичної роботи. (Учитель демонструє дослід і учні роблять висновок, що повітря погано проводить тепло.)

Отже, провівши досліди, ви довідалися, що повітря має такі властивості:

✵ легше за воду;

✵ може стискатися;

✵ є пружним;

✵ погано проводить тепло.

3. Робота в парі (групі) з метою формування уміння використовувати набуті знання на практиці.

— Поміркуйте над питаннями й презентуйте свої міркування (учитель роздає записані на папері запитання).

1-ша група: Завдяки яким властивостям повітря накачаний м’яч відскакує, коли ним ударити об підлогу? (Коли вдаряти накачаним повітрям м’ячем об підлогу, він негайно підскакує догори. Це відбувається тому, що повітря пружне.)

2-га група: Чому шерсть у звірів на зиму стає густішою? (Між густими волосинками чи пір’їнками затримується більше повітря, яке не дає теплу тіла виходити назовні, а холоду — проникати до тіла. Завдяки цьому тваринам узимку тепло. Причиною цього є те, що повітря має властивість погано проводити тепло.)

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Виконання завдання в робочому зошиті.

Виконаймо завдання в робочому зошиті на с. 36.

— Що пропонується зробити в завданні 1? (Записати в схемі нáзви складників повітря.)

— Що пропонується зробити в завданні 2? (Уписати в таблицю властивості повітря.)

Властивість

Повітря

Стан

Газоподібний

Прозорість

Прозоре

Колір

Без кольору

Запах

Без запаху

Зміни під час нагрівання

Розширюється

Зміни під час охолодження

Стискається

Легше ви важче за воду

Легше за воду

Здатність стискатися

Може стискатися

Пружність

Пружне

Здатність проводити тепло

Погано проводить тепло

VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.

— Про що ви дізналися на сьогоднішньому уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався /дізналася, що... ».

VIІ. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 81-82. Виконати запропоноване дослідження.