Я досліджую світ 3 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Джерела інформації про природу та способи її представлення
Мета: продовжувати формувати уявлення про дослідження природи та його значення, джерела інформації про природу та способи її представлення; розвивати навички дослідницької діяльності, мислення, спостережливість, вміння робити висновки, працювати з різноманітними джерелами інформації про природу; виховувати бережне ставлення до природи, бажання її досліджувати.
Обладнання: географічні атласи, довідники, енциклопедії, гербарій, колекція корисних копалин, таблиці, підручник, робочий зошит.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
ІІ. Підсумок спостережень за змінами в природі.
ІІІ. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.
1. Фронтальне опитування.
— Що ви вивчали на попередньому уроці?
— Що таке природа?
— Що таке природознавство?
2. Індивідуальне усне опитування.
— Розкажіть, що дає людині вивчення природи.
— Презентуйте повідомлення про винаходи людства, підказані природою.
IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Звідки ви черпаєте знання про природу? (Відповіді учнів.)
— Які у вас є книги про природу? (Відповіді учнів.)
Природа — це все довкола, крім створеного людиною. А природознавство — це сукупність знань про природу. Науки, що вивчають природу, називають природничими. До них належать астрономія, біологія, географія, фізика, хімія, екологія.
Астрономія — наука, яка досліджує зорі, комети, планети, метеорити та інші небесні тіла, вивчає їхню будову і рух у космічному просторі.
Біологія — наука про живу природу. Учені-біологи вивчають зовнішню і внутрішню будову організмів, умови їхнього життя, зміни, що в них відбуваються. Завдяки біології людина отримує знання, необхідні для збереження видів живих істот, охорони довкілля.
Географія — наука про планету Земля. Географи досліджують земну поверхню, народи, які її населяють, погоду, океани і моря. Завдяки цій науці ми маємо змогу користуватися різними картами, дізнаватися прогноз погоди, ощадливо використовувати багатства природи.
Фізика досліджує різноманітні зміни, що відбуваються з тілами природи (наприклад, утворення туману, поява блискавки під час грози).
Хімія досліджує речовини та їхні перетворення. Знання хімії дають змогу використовувати речовини, які є у природі, а також створювати нові з наперед заданими властивостями.
Екологія вивчає зв’язки організмів між собою та з навколишнім середовищем. Знання цієї науки допомагають захистити організми від негативного впливу природних явищ і господарської діяльності людини.
Ви будете вивчати ці природничі науки в старших класах. Різноманітні відомості, знання ви отримуватимете з підручників. Проте підручники з природничих дисциплін не єдине джерело інформації про природу.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, якими джерелами інформації можна скористатися, щоб здобути знання про природу.
Тема сьогоднішнього уроку: «Джерела інформації про природу та способи їх представлення».
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь з елементами бесіди та робота з підручником з метою формування уявлення про джерела інформації про природу.
— Виконайте завдання на с. 40 у підручнику. (Учні за допомогою схеми називають джерела інформації про природу.)
— Поміркуйте, яке джерело інформації, на вашу думку, є першочерговим в отриманні знань про природу. Доведіть свою думку. (Відповіді учнів.)
Головним і першочерговим джерелом інформації про природу є її дослідження, тобто проведення спостережень, експериментів, вимірювань тощо.
Учені-дослідники (астрономи, біологи, географи, фізики, хіміки, екологи) результати своїх спостережень висвітлюють на сторінках наукових видань про природу. До них належать енциклопедії, словники, довідники, атласи, визначники рослин і тварин, хрестоматії тощо.
Інформації про природу достатньо в інтернеті й на телебаченні. Під час екскурсій в природничі та краєзнавчі музеї можна отримати багато цікавої інформації не лише про природу взагалі, а й про природу рідного краю зокрема.
2. Розповідь з елементами бесіди та робота з підручником з метою формування уявлення про джерела інформації про природу.
— Виконайте завдання на с. 41 у підручнику. (Учні називають способи представлення інформації про природу в різних джерелах.)
У друкованих виданнях інформація про природу представлена текстами, ілюстраціями, схемами, таблицями, діаграмами, картами.
— Продемонструйте друковані видання про природу, які ви принесли на урок.
В інтернеті можна не тільки прочитати текст і подивитися ілюстрації, а й переглянути відео та аудіо- записи. На телебаченні є спеціальні канали, на яких транслюють цікаві телепередачі та фільми про світ неживої та живої природи: Discovery Channel, Animal Planet та інші.
— Які телепередачі та фільми про природу ви бачили на телебаченні? Про що ви з них довідалися? (Відповіді учнів.)
— Чи доводилося вам користуватися інтернетом для пошуку інформації про природу? Як шукати інформацію в інтернеті? (Відповіді учнів.)
— Чи доводилося вам відвідувати природничі чи краєзнавчі музеї? Які природні експонати там виставлені? (Відповіді учнів.)
У природничих та краєзнавчих музеях можна подивитися колекції корисних копалин, гербарій рослин, опудала тварин тощо.
3. Практичні роботи з метою формування вміння користуватися різними джерелами інформації про природу.
Щоб знайти необхідну інформації потрібно вміти користуватися різними джерелами знань про природу.
— Виконайте практичну роботу (с. 42 у підручнику). (Учні за планом, поданим у підручнику, ознайомлюються зі змістом принесених з дому паперових видань і практикуються відшукувати в них інформацію.)
— Виконайте наступну практичну роботу (с. 42 у підручнику). (Учні ознайомлюються з гербарієм і колекцією гірських порід, як одними з джерел знань про природу.)
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Вправа «Ланцюжок знань».
— Природу вивчають природничі науки, наприклад, фізика...
— Учні основну інформацію про природу отримують з.
— Головним джерелом інформації про природу є.
— Джерелами інформації про природу є.
— Інформація про природу в друкованих виданнях представлена .
— Інформація про природу в інтернеті та на телебаченні представлена .
2. Виконання завдань в робочому зошиті.
Виконаймо завдання 1 в зошиті на с. 24.
— Що пропонується зробити в завданні? (Уписати в схему назви джерел інформації про природу, якими ви користуєтеся.)
Учні самостійно заповнюють схему. Потім учитель пропонує порівняти із сусідом по парті свої записи.
VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
— Про що ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
VII. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 40-41. Виконати завдання 2 в робочому зошиті (с. 24).