Я досліджую світ 3 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Дослідження природи. Значення дослідження природи
Мета: формувати уявлення про дослідження природи та значення дослідження природи в житті людини; розвивати навички дослідницької діяльності, мислення, спостережливість, вміння робити висновки, виховувати бережне ставлення до природи, бажання її досліджувати.
Обладнання: ілюстрації із зображенням тварин, за зразками яких створені винаходи людства (акула, бабка, птах, кальмар, кріт), робочий зошит.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.
1. Індивідуальне письмове опитування на картках.
2. Фронтальне опитування.
— Що ви вивчали на попередньому уроці?
— Що називають тілом?
— Які бувають тіла?
— Наведіть приклади тіл неживої природи.
— Наведіть приклади тіл живої природи.
— Чим відрізняються між собою тіла природи?
— У яких станах перебувають тіла природи? Наведіть приклади тіл природи в різних станах.
3. Індивідуальне усне опитування.
— Що називають явищами природи? Навести приклади явищ неживої та живої природи.
— Що називають сезонними явищами природи? Навести приклади сезонних явищ природи.
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Що вам відомо про воду, повітря, ґрунт? (Відповіді учнів.)
— Що вам відомо про рослини і тварин? (Відповіді учнів.)
На уроках «Я досліджую світ» ви вже отримали певні знання про тіла природи. Ви довідалися багато цікавого, адже природа така різноманітна і така надзвичайна. Природа та життя людини дуже тісно пов’язані. Людина сама є частинкою природи. Всі ми живемо серед природи, отримуємо від неї все необхідне для життя. Тому для людини дуже важливо знати якомога більше про природу. Вивчає природу природознавство.
— З яких слів утворилося слово природознавство? Що воно для вас означає? (Відповіді учнів.)
Природознавство — це сукупність знань про природу.
Тема сьогоднішнього уроку «Дослідження природи. Значення дослідження природи».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь з елементами бесіди та робота в парі (групі) з метою формування уявлень про винаходи людства, підказані природою.
— Для чого потрібно досліджувати природу? (Відповіді учнів.)
Знання про природу полегшують людині життя. Природа — геніальний конструктор та винахідник, джерело ідей для відкриттів людства, які змінили його життя.
— Попрацюйте в парі (групі). Виконайте завдання на с. 38 у підручнику.
Обтічна форма тіла риб підказала винахідникам ідеї для створення підводного човна.
Бабка, яка може підніматися вгору з місця, зависати в повітрі та сідати, стала прообразом гелікоптера.
Дивовижні літальні здібності бабки надихнули видатного українського винахідника Ігоря Сікорського на створення гелікоптера, який був дуже подібний на цю комаху.
Літати як птахи люди мріяли здавна. Саме пернаті підказали винахідникам ідею створення літака.
Кальмари наштовхнули винахідників використовувати їхній спосіб пересування в ракетах та реактивних літаках. Наприклад, якщо кальмару потрібно здійснити швидкий рух, він набирає через щілину воду в порожнину свого тіла, а потім різко викидає її через вузький отвір, склавши докупи щупальці. Вода виштовхується назад, а кальмар рухається вперед, при цьому швидкість його руху може сягати до 70 км/год. Кальмарів можна назвати живими ракетами. Ракета копіює форму і рух кальмара.
Кріт і землерийка підказали ідею створення екскаватора.
Які ще винаходи, підказані природою, вам відомі? (Відповіді учнів.)
Перелік винаходів, підказаних винахідникам природою, дуже великий. Це: парашут, акваланг, світло- відбивач, локатор, присоски, суперклей, застібка-липучка, застібка-блискавка тощо.
2. Розповідь з елементами бесіди з метою продовження формування уявлень про дослідження природи та його значення.
— Для чого ще потрібно досліджувати природу? (Відповіді учнів.)
Людина безперервно взаємодіє з природою, тому з давніх-давен вона почала її вивчати. Без такої взаємодії людина існувати не може. Вона становить основу людського існування і полягає у впливі природного середовища на діяльність людини і у впливі господарської діяльності людини на навколишнє середовище.
Природа для людини — середовище життя і діяльності, джерело існування, світ пізнавальних і естетичних цінностей, краси і радості. Усі свої матеріальні потреби людство задовольняє за рахунок природи. Особливості природи прискорюють чи затримують розвиток господарської діяльності людини.
Вивчивши природу, людина почала збирати багаті врожаї культурних рослин, вирощувати свійських тварин і отримувати від них багато м’яса, молока, яєць.
Знання про природу дозволили людині добувати корисні копалини, виплавляти з них метали і виготовляти машини, які полегшують працю. Вивчивши природу, людина змусила працювати на себе воду, вітер і Сонце.
Люди вивчають природу також для того, щоб краще її розуміти і дбайливо ставитися до її багатств. Адже використовуючи природні багатства, людина впливає на природу. На жаль, не завжди цей вплив не завдає їй шкоди.
Природа — це джерело натхнення для художників, письменників, поетів, музикантів.
— Попрацюйте в парі (групі). Виконайте завдання на с. 39 у підручнику.
Краса природи, її неповторність та мальовничість наштовхнула художників на створення картин, де зображена природа. Картини, на яких зображено природу, називають пейзажами. Художники- пейзажисти змальовують гори, ріки, море, ліс, луки тощо. Відома українська художниця Катерина Білокур відтворювала на своїх полотнах квіти та пейзажі рідного краю.
— Які вірші український поетів про природу ви знаєте? Продекламуйте їх.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Фронтальна бесіда.
— Що вивчає природознавство?
— Що дає людині дослідження природи?
— Як змінюють життя людини знання про природу?
— Чому в народі кажуть: «Природа одному мати, іншому — мачуха»? (Тому, хто береже природу, дбає про неї, вона мати. Як мати, природа дає свіже повітря, чисту воду, корисну їжу.)
2. Робота в зошиті з друкованою основою.
— Виконаймо завдання 1 в зошиті на с. 22. Що пропонується зробити в завданні? (З’єднати лініями зображення тварин із малюнками винаходів, побудованих за їхнім зразком.)
Птах — літак; бабка — вертоліт; акула — підводний човен; кріт — землерийна машина; кальмар — ракета.
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
— Про що ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
VIІ. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 38-39. Підготувати мініпроєкт про один із винаходів людства, підказаний природою, за запропонованим у робочому зошиті планом (с. 23).