Інтегровані уроки курсу «Я досліджую світ» у 3-му класі Частина 3 - Ягупа І. Д. 2020
Що таке енергія? Яка енергія рухає потяги?
Тиждень 1
Мета:
· ознайомити з поняттям «вузькоколійка»;
· дослідити, чим вузькоколійка відрізняється від звичайної залізничної колії, що рухає потяги;
· поглибити знання про енергію;
· учити мистецтва ставити запитання;
· повторити порядок виконання дій, величини довжини;
· збагачувати словниковий запас учнів відповідно до тематики тижня;
· активізувати пізнавальну діяльність дітей; розвивати самостійне мислення, уяву, доказове мовлення;
· розвивати навички дослідницької роботи, логічне мислення, спостережливість, зв'язне мовлення дітей, пам'ять, увагу, фантазію, дрібну моторику руки, критичне мислення; естетичні смаки, навички вільного спілкування;
· виховувати пізнавальний інтерес.
Очікувані результати навчання:
· звертається, вітається, дотримуючи норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
· об'єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
· висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших та дослухаючись до спільних рішень;
· підтримує діалог на теми, пов'язані з важливими для дитини життєвими ситуаціями;
· зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
· ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка змушує сумніватися або є незрозумілою;
· знаходить значення числового виразу;
· записує результати вимірювання величин у міліметрах (мм), сантиметрах (см), дециметрах (дм), метрах (м), використовуючи одиниці вимірювання та співвідношення між ними;
· використовує різні стратегії розв'язування проблемної ситуації;
· планує самостійне спостереження;
· розуміє, що таке енергія;
· розуміє, що рухає потяги;
· знає, у чому полягає відмінність між вузькоколійкою та звичайною залізничною колією;
· створює виріб за зразком (шаблоном) та власним задумом із використанням конструктора LEGO SYSTEM.
Обладнання: картки для групової роботи; відеофільми; презентація; конструктор LEGO SYSTEM.
ХІД УРОКУ
1. Ранкова зустріч
1) Привітання.
Діти утворюють коло і разом з учителем промовляють вітання.
Сонечко встало,
Іде новий день.
Любі малята,
Усім: «Добрий день!»
Пташечка в небі
Співає пісень.
Ніби вітає усіх:
«Добрий день!»
Дзвоник видзвонює:
«Дзень! Дзень-дзелень!
Учні, школярики, всім
Добрий день!»
— Діти, нумо спочатку посміхнімось, привітаймо одне одного і побажаймо: «Доброго здоров'я! Доброго дня!».
2) Вправа «Павутинка».
— Розкажіть, що цікавого відбулося з вами вчора. (Перший учень бере клубочок ниток і коротко розповідає про свої новини. Потім, тримаючи свою нитку, кидає клубочок іншому.)
— Що у вас утворилося? (Павутинка.)
— Де у природі можемо побачити павутинку? Хто її плете?
— Чи міцна павутинка у павучка? Чим вона є для павучка?
— Тож і наша чарівна павутинка нехай нас сьогодні об'єднає.
3) Діагностична вправа «Кольоровий настрій».
— Прислухайтеся до себе. Що ви відчуваєте: радість чи сум, спокій чи тривогу? Чому? Якого кольору ви уявляєте свій настрій?
— Покажіть цеглинку LEGO того кольору, що відповідає вашому настрою. З чим ви асоціюєте обраний колір?
— Сподіваюсь, що у всіх настрій гарний. Подивіться одне на одного, посміхніться і заспівайте пісню «Посміхайтеся» (муз. О. Осадчого, сл. В. Дмитрука).
4) Виконання пісні В. Дмитрука «Посміхайтеся».
(https://www.youtube.com/watch?v=isID9MN9zmk)
5) Повідомлення проблемного запитання, яке буде досліджуватися.
— Наша подорож Кіровоградщиною разом із жевжиками триває.
І сьогодні ми завітаємо до одного історичного міста. Дізнайтеся, до якого, розгадавши ребус.
(Гайворон.)
— Отже, сьогодні ми побуваємо у Гайвороні, дізнаємося про найдовшу у Європі Гайворонську вузькоколійку, дослідимо, яка енергія рухає потяги.
6) Вправа «Очікування».
— Чого ви очікуєте від сьогоднішнього заняття?
— Яким, на вашу думку, воно має бути?
— Що б ви хотіли робити на уроці? (Мислити, шукати відповіді, спостерігати, робити висновки.)
— Як для цього необхідно працювати? (Творчо, дружно, уважно, швидко.)
— Отже, сподіваюся, ми разом проведемо цікаве, творче, корисне заняття, на якому кожен з вас дізнається багато нового.
7) Заповнення щоденних новин.
· Дата...
· Місяць...
· Сьогодні... (день тижня).
· Який день тижня за порядком?
· Яка сьогодні погода?
· Опади...
Учитель назначає помічників дня.
2. Робота за картою Кіровоградської області
— Розгляньте карту Кіровоградської області. Знайдіть на ній місто Гайворон.
— Як уважаєте, від чого пішла назва міста?
Гайворон — місто в Кіровоградській області, на березі річки Південний Буг. Адміністративний центр Гайворонського району. Залізничний вузол. Заснований у XVIII ст. як козацький зимівник.
Герб Гайворона. У зеленому щиті з лазуровою вільною частиною і червоною главою — лазуровий хвилястий перев'яз праворуч, на якому — чорний крук із золотим дзьобом, що тримає золоту дубову гілку. Під ним срібна залізнична емблема — крилате колесо. В главі герба — золоті схрещені шабля і ціп, а також орнамент у червоному полі. У вільній частині — золоті гармата з трьома ядрами перед нею. Зображені в главі орнамент і шабля із селянським ціпом указують на виникнення міста на місці селянських поселень.

3. Вправа «Постав запитання»
— Наші друзі жевжики вирушили до Гайворна потягом. Оглядаючи залізницю, Блискавка зі здивуванням відзначила, що одна колія значно вужча за решту. Жевжики вирішили дізнатися про неї в місцевих перехожих. Сформулюй запитання, з яким можна до них звернутися. Запиши їх.
4. Ознайомлення учнів з Гайворонською вузькоколійкою

— Вузькоколійка у Гайвороні — одна з найцікавіших пам'яток України.
Гайворонська вузькоколійка ще й досі перевозить пасажирів. Вона стала дещо коротшою, ніж колись. Ширина колії виглядає іграшковою — якихось 75 сантиметрів! А вузькоколійку обслуговує ціле локомотивне депо, де можна побачити як і діючі локомотиви, так і ретро-варіанти.
5. Розвиток математичних знань
• Ширина вузькоколійки — 75 см. Це вдвічі менше, ніж ширина звичайної залізничної колії. Якою є ширина звичайної колії?
• Щоб дізнатися, якою є довжина Гайворонської вузькоколійки, розв'яжіть приклад.
(57 + 36 : 4) + (8 • 3 : 6 + 60) =
• Отже, довжина Гайворонської вузькоколійки — 130 км.
Перетворіть 75 см у міліметри, у дециметри.
Запишіть ці одиниці вимірювання довжини від найменшої до найбільшої. (750 мм, 75 см, 7 дм 5 см, 130 км.)
6. Віртуальна подорож Гайворонською вузькоколійкою (11 хв)
(https://www.youtube.com/watch?v=15ERd7gyOls)
— На станції у Гайвороні є купа цікавої залізничної техніки — снігоочисників, різних локомотивів, ремонтників. Тут справжній музей вузькоколійки.
Запрошую вас до цього музею просто неба.
— Переглядаючи фільм, подумайте, яка енергія рухає потяг.
— Отже, потяг рухається завдяки енергії, яка виробляється під час згорання палива.
7. Фізкультхвилинка
Швидко-швидко мчиться потяг!
Він спішить кудись чимдуж.
Ми за ним всі поспішаєм,
Часу даремно ми не гаєм!
Руки всі підняли вгору,
Вслід махаєм ними скоро!
Хочем потяг ми спинити,
В гарну подорож рушити!
Ось, спинився для нас потяг!
Біжимо хутчіш за ним!
Ми в вагончики вбігаєм
І у мандри вирушаєм!
8. Перегляд мультфільму «Фіксики. Залізниця» (6 хв)
(https://www.youtube.com/watch?v=5HCTSZaRMmw&list=PL-6hx__Uo52mw8tw NQgGq4xbn_J_CK3oQ&index=62)
— Фіксики розкажуть, що рухає іграшковий паровозик. Будьте уважні!
9. Дослідницька робота в групах
— Розгляньте малюнки і поміркуйте, що спільного у зображених об'єктів. Запишіть свої міркування.

— Отже, електропотягу для роботи потрібна електроенергія, автомобілю — бензин, рослині — сонце, телефону — заряджена батарея, дитині — їжа. Тобто їм усім потрібна енергія.
— Які із-поміж зображених об'єктів є природними? Які — рукотворними тілами?
10. Вправа «Склади речення»
— Із розсипаних слів складіть речення про те, що таке енергія, запишіть його.
величина, Енергія,— це, об'єкта, здатність, яка, виконувати, характеризує, роботу.
(Енергія — це величина, яка характеризує здатність об'єкта виконувати роботу.)
11. Конструювання з LEGO SYSTEM. Робота в групах
Завдання: побудувати залізницю, розповісти про неї.
Запитання:
— Яку залізницю побудували: вузькоколійку чи звичайну?
— Що рухає ваш потяг?
— Куди б хотіли помандрувати потягом? Кого із собою взяли б?

12. Підсумок уроку. Рефлексійний лист
— Складіть лист учителеві, у якому опишіть свої враження: що вам сподобалося на уроці, що не сподобалося, що б ви хотіли змінити, що найбільш запам'яталося, що нового дізналися.