Інтегровані уроки курсу «Я досліджую світ» у 2-му класі Частина 1 - Ягупа І. Д. 2019


Що змінилося, а що не змінилося у школі протягом року?
Тиждень 2

Мета:

· розповісти учням, як змінилася школа для школярів;

· закріпити уявлення учнів про дружбу і товаришування;

· допомогти учням зрозуміти духовну цінність дружби, дати можливість відчути радість від творення добра іншим;

· поглибити знання учнів про правила безпечної поведінки в школі;

· учити організовано евакуюватися з різних приміщень школи;

· учити дітей правил переходу проїжджої частини дороги, розпізнавати дорожню розмітку;

· поглибити знання учнів про правила пішохідного руху;

· учити уникати небезпеки на дорозі, визначати напрямок руху транспортних засобів;

· учити учнів вибирати безпечний маршрут від дому до школи;

· ознайомлювати учнів із вулицями, розташованими навколо школи;

· розвивати вміння спілкуватися з однолітками, близькими;

· закріплювати знання про звуки мовлення;

· вправляти учнів у поділі слів на склади, наголошуванні складу;

· закріплювати читацькі навички учнів, розуміння прочитаного;

· розвивати каліграфічні навички письма;

· збагачувати словниковий запас учнів відповідно до тематики тижня;

· закріплювати правило написання власних іменників;

· закріплювати вміння орієнтуватися у просторі та на площині;

· учити розрізняти різновиди ліній;

· навчити вимірювати довжину ламаної лінії;

· активізувати пізнавальну діяльність дітей; розвивати самостійне мислення, уяву, доказове мовлення;

· розвивати емпатію, уміння виявляти позитивні емоції, контролювати їх, зв'язне мовлення дітей, пам'ять, увагу, фантазію, дрібну моторику руки, критичне мислення; естетичні смаки, акторські, декламаторські здібності, навички вільного спілкування;

· виховувати відповідальність за свої вчинки, дисциплінованість пішохода; виховувати акуратність, повагу, ввічливість, доброзичливість, удячність, тактовність, щирість у спілкуванні з іншими, естетичні смаки, почуття поваги та взаємоповаги.

Очікувані результати навчання:

· з увагою сприймає усні репліки вчителя й однокласників й доречно реагує на усну інформацію в діалозі;

· сприймає монологічне висловлення;

· ставить запитання до усного повідомлення й відповідає на запитання;

· ділиться своїми почуттями та емоціями від прослуханого висловлення;

· розповідає про те, що його вразило;

· звертається, вітається, дотримуючи норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;

· спілкується з однокласниками та з учителем;

· організує своє робоче місце для навчання;

· об'єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;

· називає учасників спілкування, їхні дії та ознаки дій, робить висновок про настрій, емоції учасників спілкування;

· читає правильно та виразно вголос різні тексти, залежно від мети читання;

· створює невеликі висловлення на добре відому тему з різною метою спілкування;

· аналізує звуковий склад слова (кількість складів, наголошений та ненаголошені склади, голосні та приголосні звуки);

· уміє добирати спільнокореневі слова;

· уміє записувати власні іменники з великої літери;

· орієнтується на площині та у просторі;

· демонструє вміння переміщувати об'єкти в заданих напрямках;

· розрізняє ламану, криву, пряму лінії;

· уміє знаходити довжину ламаної лінії;

· коментує виконувані дії, вживаючи у мовленні відповідні математичні терміни;

· встановлює логічну послідовність подій або дій;

· знає, які зміни відбулися в школі з роками, як змінилася школа для школярів;

· обирає безпечну дорогу, розробляє безпечний маршрут до / зі школи з урахуванням правил дорожнього руху;

· знає правила пішохода;

· знає правила поведінки у школі під час виникнення небезпечних ситуацій;

· уміє користуватися планом евакуації школи у разі небезпеки;

· знає свою домашню адресу;

· уміє дружити, знає правила дружби.

Обладнання: картки для індивідуальної, парної, групової роботи; цеглинки LEGO, кольорові олівці.

ХІД УРОКУ

І частина

1. Ранкова зустріч

1) Привітання.

Діти утворюють коло і разом з учителем промовляють вітання.

Доброго ранку,

Ліси і поля!

Доброго ранку,

Плането Земля!

Щастя й здоров'я

Всім людям бажаємо.

З радістю в школу

До знань поспішаємо.

2) Вправа «Приємні побажання».

Усі учасники зустрічі, утворивши коло, сильно труть свої руки, потім «віддають» тепло своїх долоньок сусідам праворуч і ліворуч, посміхаються і говорять компліменти.

3) Психогімнастика.

— У мене зараз дуже гарний настрій. А у вас?

У кожної дитини на парті — 2 квітки різних кольорів: червона символізує гарний настрій, синя — сумний. Виберіть ту квітку, що відповідає вашому настрою. Покажіть мені. (Опитування.)

— Я хочу, щоб гарний настрій у вас зберігся до кінця уроку.

Діти виконують дії, що називає вчитель.

— Посміхніться, «зніміть» посмішку зі свого обличчя долонькою та «киньте» своєму сусідові. «Спіймайте» посмішку, «прикрасьте» нею своє обличчя.

— Зобразіть на обличчі радість, «подаруйте» її своєму товаришеві.

4) Повідомлення проблемного запитання, що буде досліджуватися.

— Ми продовжуємо працювати над темою «Зміни». Продовжимо досліджувати, які зміни відбулися у нашій школі.

5) Вправа «Очікування».

— Чого ви очікуєте від сьогоднішнього заняття?

— Яким, на вашу думку, воно має бути?

— А якими на занятті мають бути діти?

— Отже, сподіваюся, ми разом проведемо цікаве, творче, корисне заняття, на якому кожен дізнається багато нового цікавого.

6) Заповнення щоденних новин.

· Дата...

· Місяць...

· Сьогодні... (день тижня).

· Який день тижня за порядком?

· Яка сьогодні погода?

· Опади...

Учитель назначає помічників дня.

2. Робота за ілюстраціями до оповідання І. Франка «Грицева шкільна наука»

— Що зображено на малюнку?

— Чому ви так уважаєте?

— Коли відбуваються події?

— Що наштовхнуло на цю думку?

— Такою була школа майже сто років тому.

— Що вам сподобалося у старій школі, а що — ні?

— Як ви вважаєте, чи змінилася школа від того часу?

— Чим саме?

— Знайди спільне і відмінне серед шкільних предметів на картині й у твоєму класі.

3. Розвиток зв'язного мовлення. Складання розповіді за опорними словами та словосполученнями

Прочитай слова і словосполучення зі словника. Використай їх, аби розповісти, що тобі подобається у твоєму класі й школі.

4. Проведення дослідження «Що змінилося у моїй школі?»

— Запиши відповіді на питання.

· Скільки учнів було у твоєму класі торік? (30.)

· Скільки учнів у твоєму класі цього року? (30.)

· Як змінилась кількість учнів у твоєму класі? (Збільшилась, зменшилась, не змінилася.)

— Запитай у секретаря директора школи, запиши.

· Скільки у школі з'явилося першокласників? (100.)

· Скільки нових учнів, окрім першокласників, прийшли до школи? (20.)

· Скільки учнів пішли в інші школи? (12.)

· Скільки з'явилося нових учителів? (6.)

· Скільки з'явилося нових працівників, окрім учителів? (5.)

— Де відбулися найбільші зміни? Підкресли.

Першокласники

Нові учні

Учні, які пішли в інші школи

Нові вчителі

Нові працівники

5. Розвиток математичних знань учнів

1) Робота з попередніми даними.

— Назвіть сусідів чисел 30, 20, 12, 6.

— Назвіть одноцифрові числа. (6, 5.)

— Назвіть двоцифрові. (20, 30, 12.)

— Назвіть трицифрове число. (100.)

— Назвіть круглі числа. (20, 30, 100.)

2) Робота над планом класу. Орієнтування у просторі.

Кожен учень отримує план розташування парт класу.

— Жовтим кольором познач місце, де ти сидів торік, а зеленим — де твоє місце тепер. Познач дошку, шафи, стіл учителя, ігровий куточок.

— Назвіть предмети, яких у класі по одному.

— Яких предметів стільки, скільки учнів у класі?

— З ким ти сидів/ла торік?

— З ким сидиш цього року?

6. Розвиток каліграфічних навичок письма

— Скільки у тебе друзів у школі?

— Не так давно, рік тому, коли ви зійшлися на шкільному подвір'ї, не всі ви знали одне одного. Та навчання в одному класі об'єднало вас, ви стали друзями.

— Доберіть спільнокореневі слова до слова ДРУГ. (Дружба, дружні, друзі.)

— Ми говоримо — дружба, друзі... А що воно таке — дружба? Нумо обґрунтуємо свою думку.

Дружба — це почуття... (Відповіді дітей.)

Правда, чесність, доброта, симпатія, радість, повага.

— Як ще можна назвати вас? Запишімо ці слова у зошит. (Клас, група, учні, колектив.)

— Що означає слово колектив?

Колектив — це група людей, об'єднаних спільною роботою, спільними інтересами.

7. Аналітико-синтетичні вправи зі словами

— Назвіть звуки в слові ДРУЖБА.

— Покажіть цеглинками LEGO кількість складів у словах ДРУЖБА, ГРУПА, КЛАС, КОЛЕКТИВ.

8. Читання та робота над змістом казки М. С. Пляцковського «Урок дружби»

Урок дружби

Жили два горобця: Чик і Чирик. Одного разу Чикові надійшла посилка від бабусі. Цілий ящик пшона. Але Чик про це ані слова не сказав своєму приятелеві.

«Якщо я пшоно роздаватиму, то мені нічого не залишиться», — подумав він. Так і склював усі зернятка сам. А коли ящик викидав, то кілька зерняток все ж випало на землю.

Знайшов ці зернятка Чирик, зібрав у пакетик акуратно і полетів до свого приятеля Чика.

— Здрастуй, Чику! Я сьогодні знайшов десять зерняток пшона. Нумо їх поділимо порівну і склюємо.

— Не треба... Навіщо?..— почав відмахуватися крильцями Чик. — Ти знайшов — ти й їж!

— Але ж ми з тобою друзі, — сказав Чирик. — А всі друзі повинні ділитися. Хіба не так?

— Ти, мабуть, маєш рацію, — відповів Чик. Йому стало дуже соромно. Адже він сам склював цілий ящик пшона і не поділився з другом, не дав йому жодної зернини. А зараз відмовитися від подарунка приятеля означає образити його. Узяв Чик п'ять зерняток і сказав:

— Дякую тобі, Чирику! І за зернятка, і за урок... дружби...

Для роботи над змістом казки учитель застосовує стратегію критичного мислення «Крісло автора». Учні обирають автора, ставлять йому запитання за змістом казки.

9. Вивчення прислів'їв про дружбу напам'ять

· Людина без друзів, як дерево без коріння.

· Дружба — велика сила.

· Окраса людини — друзі.

· Одиноке дерево й вітер вириває.

10. Запис прислів'я у зошит із пам'яті

Дружба — велика сила.

11. Вправа «Мікрофон»

— Як ви гадаєте, що саме людина шукає в друзях?

— Які риси характеру ви найбільше цінуєте в другові?

— Чи можливі суперечки та незгоди між друзями?

12. Вправа «Подаруй долоньку дружби»

— А зараз спробуймо зробити приємне для свого сусіда по парті.

— У вас на партах є кольоровий папір, ножиці. Обведіть свою долоньку, виріжте її. Це долоньки — дружби. Напишіть ім'я свого сусіда по парті та з усіх слів, яким повинен бути друг, виберіть ту ознаку, те слово, що найбільше йому підходить. Подаруйте йому свою долоньку дружби.

ІІ частина

1. Вправа «Асоціативний кущ»

— З чим асоціюєте слово «небезпека»?

— Де на вас може чатувати небезпека?

— Нас оточує чимало небезпек удома, на вулиці, у школі. Але надто боятися небезпечних ситуацій не слід. Головне — про них знати, вміти уникати та ухвалювати правильні рішення. Небезпечні ситуації з дітьми найчастіше трапляються через порушення ними правил поведінки.

Багато серйозних травм школярі зазнають на перервах між уроками, коли бігають і граються у не встановлених для цього місцях. Іноді між учнями зчиняються сварки та бійки, що також можуть закінчитися травмою.

— Що слід робити, аби уникнути небезпечних ситуацій у школі?

— Які інші небезпеки інколи трапляються в школах?

— Як слід діяти, якщо сталася пожежа в школі? Від чого часто гинуть люди під час пожеж? Чому?

— Що слід добре знати, аби швидко та організовано залишити палаюче приміщення? (Правила евакуації.)

2. Ознайомлення учнів із планом евакуації

Евакуація — організоване виведення людей з небезпечних місць.

План евакуації — це документ, у якому зазначено шляхи і виходи з приміщення, визначено правила поведінки людей у разі виникнення пожежі чи іншої небезпечної ситуації.

У кожній школі є план евакуації. Він указує, як залишати різні приміщення, аби уникнути скупчення.

— Розгляньте план евакуації.

— Знайдіть на плані двері центрального виходу.

— Скільки навчальних кабінетів є на поверсі?

— Знайдіть свій кабінет. Де він розташований відносно до центральних дверей? Де медичний кабінет?

— Якщо всі люди, які перебувають у школі, спробують одночасно вийти з неї, у коридорах, на сходах і у дверях утвориться натовп. А це дуже небезпечно. Адже від того, як швидко люди залишать приміщення під час пожежі або іншої небезпечної ситуації, залежить їхнє життя. Тому в небезпечних ситуаціях евакуацію здійснюють не лише через основні, але й через запасні виходи. На дверях запасних виходів є спеціальний знак. Запам'ятайте його!

3. Вивчення позначень знаків евакуації із приміщень. Робота в групах

— Розгляньте знаки евакуації, прочитайте, що вони означають, запам'ятайте.

4. Фізкультхвилинка

5. Читання правил евакуації

— Прочитайте і запам'ятайте основні правила, яких слід дотримувати під час пожежі в школі.

Текст для читання

1. Почувши сигнал тривоги, необхідно спокійно рухатися до виходу, зазначеного в плані евакуації. Уважно слухай команди вчителя.

2. Із приміщення необхідно виходити швидко, але без паніки.

3. Якщо рухові заважають речі, наприклад, портфель, його варто залишити.

4. Якщо в приміщення потрапляє дим, органи дихання слід захистити мокрою ганчіркою.

5. Пальці рук потрібно зчепити перед грудьми в «замок», руки тримати на рівні грудей, лікті розвести в сторони, підборіддя притиснути до грудей. Така поза дає змогу спокійно дихати в тисняві.

6. Розвиток математичних знань учнів

— На плані евакуації ми бачимо багато різних ліній.

— Розгляньмо, як ці лінії називаються.

— Які лінії зображено на малюнку?

— Як знайти довжину ламаної лінії?

— Щоб знайти довжину ламаної лінії, потрібно виміряти довжини всіх її частин і додати.

— Обчисліть довжину ламаних ліній. Запишіть приклад на додавання та розв'яжіть його.

Картка

Графічний диктант

— За допомогою простого олівця у зошиті за допомогою ламаної лінії зобразіть маршрут евакуації школярів. Обчисліть довжину ламаної лінії.

— Поставте точку у правому нижньому куточку клітинки. Проведіть 6 клітинок праворуч, 2 — вгору, 4 праворуч, 6 вниз, 4 ліворуч, 2 вниз.

7. Практична робота

— Дізнайтеся, де у нашій школі є план евакуації.

— Утворіть пари і пройдіть до евакуаційного виходу спочатку від вашого класу, потім — від спортивної зали, їдальні, бібліотеки, інших приміщень, у яких буваєте впродовж дня.

8. Підсумок

— Яким чином повідомляють про евакуацію в школі? (Дають довгі й короткі дзвінки.)

— Як діяти під час евакуації?

ІІІ частина

1. Розв'язування проблемної ситуації

Після уроків Сергійко та Олесь домовилися влаштувати змагання, хто першим завтра прийде до школи.

— Основним завданням є те, що йти до школи необхідно іншою дорогою, а не тією, що ходиш завжди.

На тому і розійшлися.

Олесь швиденько побіг додому, аби пограти у нову комп'ютерну гру. А Сергійко вирішив піти ознайомитися з новим шляхом — від школи до дому. Він крокував між знайомих будинків і намагався їх запам'ятати. Раптом побачив магазин, де завжди купував хліб, дійшовши до магазину, звернув не праворуч, як завжди, а ліворуч. Обійшовши магазин, побачив свій будинок. Сергійко зрадів від того, що тепер має є новий шлях від школи до будинку.

Уранці Сергійко швиденько пішов, згадуючи, як він обходив магазин з іншого боку і, побачивши знайомі дома, прийшов до школи. А Олесь вирішив піти дорогою, якою ніколи не ходив. Йому зустрівся собака, який виліз із кущів. Перелякавшись, він зупинився і розгублено стояв посеред тротуару. Коли до нього підійшла дівчинка, яка гуляла з собакою, в нього на очах з'явилися сльози. Олесь розповів про влаштоване змагання і про те, що він розгубився і заблукав. Дівчинка уважно його вислухала і показала на магазин, позаду якого стояв Олесь. Він зрадів, що пригадав шлях від магазину до школи. Подякувавши дівчинці, він швиденько побіг до школи, подумавши: «Старою дорогою легше ходити...»

Бесіда

— Про що домовилися хлопці?

— Що з ними сталося?

— Що необхідно було зробити для того, щоб не розгубитися?

— Який висновок зробив Олесь?

Складання ситуації з позитивною кінцівкою

Висновок. Ви щодня ходите до школи певним маршрутом. Його необхідно знати напам'ять. Дуже добре було б разом з батьками декілька разів пройтися цим маршрутом, аби пильно звернути увагу на:

· дорожні знаки, що є на цьому маршруті;

· на дорожню розмітку;

· на сигнали світлофора.

Потрібно знати, якими вулицями проходить ваша дорога до школи; яка дорога найкоротша; яка — найбезпечніша; які є пішохідні переходи: наземні, підземні.

Висновок. Головне — вибрати найбільш безпечний маршрут та завжди ходити цим маршрутом.

2. Складання безпечного маршруту «Дім — школа»

Учні на аркуші паперу за допомогою малюнків складають безпечний маршрут від свого дому до школи. Діляться своїми враженнями з однокласниками.

— Які вулиці розташовані біля школи?

— Чи є перехрестя?

— Чи є пішохідні переходи?

— Чи є світлофори?

— Які є дорожні знаки?

— Які місця біля школи можна вважати небезпечними?

3. Дослідження «Я — пішохід»

Досліди свою дорогу до школи. Визнач і занотуй результати в зошит. Порівняй результати дослідження з однокласниками.

На моєму шляху:

· перехресть —

· підземних переходів —

· дорожніх знаків —

· «зебр» —

· світлофорів —

4. Ознайомлення з мікрорайоном школи

— Чи знаєте ви, на якій вулиці проживаєте?

— У якому будинку ви мешкаєте?

— Між якими будинками ви йдете до школи?

— На якій вулиці розташована наша школа?

— Які вулиці розташовані поряд із вашим будинком, поряд зі школою?

— Якими вулицями ви ходите до школи?

— На яких вулицях є небезпечні місця для пішоходів?

— Чи небезпечний ваш шлях до школи?

— Які визначні місця, організації та установи є в мікрорайоні школи?

5. Повторення правила написання власних назв іменників — назв вулиць

— З якої букви пишемо назви вулиць?

Діти по черзі виходять до дошки і записують назву вулиці, на якій проживають.

6. Розв'язування життєвих математичних завдань

Розглянь малюнок. Запиши всі числа, що ти на ньому бачиш. Розкажи однокласнику, що вони означають.

7. Повторення правил пішохода

— У школі ви — учні, а на дорозі — пішоходи. Щоб не сталося біди, необхідно дотримувати Правил дорожнього руху.

— Які з них ви вивчили у 1-му класі? (Кожна вулиця має проїжджу частину для руху транспорту. Це — дорога. Пішоходи ходять узбіччями або тротуарами. Світлофор — найкращий друг пішоходів. Переходити дорогу потрібно на переході.)

8. Рухливі ігри

1) Гра «Червоний, жовтий, зелений».

· На сигнал «жовтий» — тиша;

· на «червоний» — плещуть у долоні;

· на «зелений» — крокують (умовно).

2) Гра «Перехід».

Перед початком руху — подивитись ліворуч.

Машин немає — іди!

Дійшов до середини — подивись праворуч.

Машини близько — почекай.

Машин немає — закінчуй перехід!

(Повторити двічі-тричі.)

9. Дорожня вікторина

· Особа, яка перебуває поза транспортним засобом на дорозі. (Пішохід.)

· Частина дороги, призначена для руху пішоходів. (Тротуар.)

· Випередження одного або кількох транспортних засобів. (Обгін.)

· На який сигнал світлофора пішоходові заборонено рухатися? (На червоний.)

· Місце, де перетинаються дороги. (Перехрестя.)

· Особа, яка кермує будь-яким транспортним засобом. (Водій.)

· Будь-яка вулиця, що використовують для руху. (Дорога.)

· На який сигнал світлофора можна рухатися? (Зелений.)

· Двоколісний механічний транспортний засіб. (Мопед.)

10. Вправа «Допоможіть мишеняткові»

Допоможіть мишеняткові перейти перехрестя. Зафарбуйте його шлях зеленим олівцем.

11. Підсумок уроку

— З яким настроєм закінчуєте заняття?

— Про що дізналися?

— Чи справдилися ваші очікування?

12. Рефлексія. Гра «Пішохід»

Гравці утворюють коло. Ведучий, тримаючи м'яч, стає в його середину. Потім, обираючи одного з гравців, кидає йому м'яч і називає слово «пішохід». Той, хто зловив м'яч, розповідає одне з правил поведінки пішохода і повертає м'яч ведучому. Наступний гравець називає інше правило і т. ін. Повторювати вже названі правила не можна. Той, хто не знає правила або відповів неправильно, залишає гру.