Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Весна в природі. Весняні місяці

Мета: формувати уявлення про ознаки весни в природі в цілому та весняних місяців зокрема, вміння пояснювати народні вислови про весняні місяці; розвивати уяву та фантазію, вміння спостерігати та зіставляти, складати розповідь; виховувати бажання пізнавати світ природи, бережно ставитися до неї.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего», ілюстрації із зображенням весняних явищ у природі.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Спостереження за змінами в природі.

— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Який стан неба? Холодно чи тепло надворі? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Відгадайте загадку.

✵ Тане сніжок, квітне лужок,

день прибуває. Коли це буває? (Навесні)

— Назвіть весняні місяці. Який весняний місяць зараз триває?

Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь про прикмети весни. Ви також довідаєтесь, як змінюється природа впродовж весняних місяців, чому весняні місяці отримали такі назви.

Тема сьогоднішнього уроку: «Весна в природі. Весняні місяці».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді та практичної роботи з метою формування уявлення про зміни, які відбуваються навесні в природі.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 52 в підручнику. Користуючись малюнком (форзац 1), назвіть ознаки весни в природі.

Якщо взимку Сонце світило та не гріло, то навесні воно світить яскравіше і гріє сильніше. День стає довшим, а ніч коротшою.

Із приходом весни змінюється природа. Сонце піднімається на небосхилі вище, ніж взимку, тому його промені сильніше нагрівають земну поверхню. Температура повітря підвищується, теплішає. Небо стає ясним, блакитним, звільняються від криги водойми, тане сніг, течуть струмки. Прилітають із теплих країв птахи. З приходом весни пробуджується від зимового сну природа. Там, де від снігу звільнився клаптик землі, зеленіє трава, з’являються перші весняні квіти.

2. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про зміни, які відбуваються в природі у березні.

У природі можна спостерігати три весни: весна води, весна світла та весна тепла.

— Розгляньте світлини на с. 52 у підручнику та дайте відповідь на запитання.

— Чому весняні місяці отримали такі назви?

— Відгадайте, про який весняний місяць йдеться в загадці.

✵ Повіває теплий вітер,

сонце яскравіше світить,

тане сніг, біжать струмочки...

Хто назве цей місяць точно? (Березень)

— Які підказки допомогли вам відгадати загадку?

Весна починається із березня.

— Які ознаки березня видно на світлині?

Ранньої весни, у березні, природа ще спить. Ще може падати сніг, а морози та крижані вітри нагадувати про зиму. Та снігові замети поступово тануть під слабкими сонячними променями. Температура повітря повільно, але підвищується. Небо яснішає, блакитнішає, на ньому з’являються білосніжні купчасті хмари. З кожним днем яскраве березневе сонце сильніше нагріває земну поверхню. Розпускаються бруньки на деревах і кущах, цвітуть ранньоквітучі рослини.

— Поміркуйте, чому перший місяць весни отримав таку назву.

Перший місяць весни отримав свою назву від красуні берези. У берези, найпершої серед дерев, розпочинається сокорух.

3. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про зміни, які відбуваються в природі у квітні.

— Відгадайте, про який весняний місяць йдеться в загадці.

✵ Йде по річці льодохід,

несе кригу, несе лід.

Перелітний птах вернувся,

у бору ведмідь проснувся.

В небі жайворон співає,

холодів уже немає!

Ось і пролісок привітний.

Як цей місяць зветься? (Квітень)

— Які підказки допомогли вам відгадати загадку?

Квітень — другий місяць весни.

— Які ознаки квітня видно на світлині?

У квітні переважають ясні сонячні дні. На початку квітня повністю сходить сніг і струмки, що утворюються під час його танення, стікають із пагорбів до водойм, допомагаючи їм скресати.

На річках лід тріскає і ламається, за течією пливуть крижини, які поступово тануть. На озерах і ставках лід посинів, бо став тонким і крихким. На поверхні льоду з’являється вода.

У квітні починає рости трава, розпускаються бруньки на деревах і кущах, цвітуть ранньоквітучі трав’янисті рослини, деякі дерева й кущі.

4. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про зміни, які відбуваються в природі у травні.

— Відгадайте, про який весняний місяць йдеться в загадці.

✵ В білий цвіт убрався сад,

бджілки радо тут летять.

Перший грім гримить-гуркоче,

тепло з ранку і до ночі!

В лузі виросли отави.

Це прийшов зелений... (травень).

— Які підказки допомогли вам відгадати загадку?

Травень — третій місяць весни.

— Які ознаки травня видно на світлині?

У травні земля і повітря прогріваються ще більше, тому тепло. Йдуть перші грозові дощі. На початку травня можуть повертатися холоди. Та все одно приходить тепло, зеленіє трава, листям укриваються дерева і кущі. З’являються усі передвісники літа: тепло, зливи з грозами, ясне небо з білими купчастими хмарами у вишині, зелена трава, укриті листям дерева й кущі.

Отже, у прекрасної царівни Весни є троє братів: Березень, Квітень, Травень.

Березень — якийсь дивний. То веселий і теплий, із сонечком дружить, відлигу до себе в гості запрошує, то, бува, насупиться і з завірюхою заприятелює.

Брат Квітень перші квіти людям дарує: синьоокі проліски, золоті кульбабки. Абрикоси стоять заквітчані, мов рожеві хмаринки. Дружить Квітень із сонечком, легеньким вітерцем, теплим дощиком і з веселими ставками.

А третій брат Травень — зеленню буяє, оксамитові килими розстеляє, шовкові, смарагдові трави розчісує. Все навкруги напоєне пахощами квітів і трав.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 26.

— Що пропонується зробити? (Дописати речення.)

Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 26.

— Що пропонується зробити? (Намалювати весну в природі, яка вам подобається.)

2. Завдання на застосування знань.

— Які ознаки зими ще можна спостерігати в березні? Які ознаки літа вже з’являються у травні?

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі). Поділіться своїми спостереженнями під час весняних прогулянок у ліс чи парк.

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

VII. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 52.