Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Внесок українців у світові досягнення
Мета: формувати уявлення про внесок українців у світові досягнення, вміння спостерігати і формулювати висновки, порівнювати, працювати з підручником, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, висловлювати судження, складати розповіді за ілюстраціями; розвивати мислення, спостережливість; виховувати бажання пізнавати свою Батьківщину, патріотичні почуття.
Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего», ілюстрації, відео- матеріали про видатних історичних постатей України.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Спостереження за змінами в природі.
— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Який стан неба? Холодно чи тепло надворі? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?
— Запишіть у таблиці календаря спостережень відповідні умовні знаки.
ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
Фронтальна бесіда.
— Що ви вивчали на попередньому уроці?
— Яких найвидатніших київських князів ви знаєте? Який їхній внесок у розвиток української держави?
— Яких видатних гетьманів України ви знаєте? Який їхній внесок у розвиток української держави?
— Яких видатних діячів культури України ви знаєте? Який їхній внесок у культурну спадщину?
— Яким видатним історичним постатям установлені пам’ятники у нашому місті (селі)?
— На честь яких історичних постатей названо вулиці у нашому місті (селі)?
IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Яких видатних спортсменів, письменників ви знаєте? (Відповіді учнів.)
В Україні багато людей, відомих у всьому світі своїми досягненнями, які мали значний вплив на розвиток людства.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які українці зробили значний внесок у світові досягнення.
Тема сьогоднішнього уроку: «Внесок українців у світові досягнення».
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь з елементами бесіди та практичної роботи в парі (групі) з використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про всесвітньо відомих учених України.
Україна дала світові багато відомих людей, які зробили значний внесок у розвиток науки, техніки, культури, спорту. Таких людей знають, їх пам’ятають і вшановують.
— Виконайте перше завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 48 у підручнику. Розгляньте зображення всесвітньо відомих учених з України.
І. Сікорський — авіаконструктор, який сконструював багатомоторні літаки та гелікоптери. Перший гелікоптер І. Сікорського піднявся в небо в 1939 році. Всього ученим було створено 17 типів літаків та 18 — гелікоптерів. Гелікоптери, сконструйовані І. Сікорським, виробляють і донині.
М. Амосов — визнаний у світі лікар-хірург, науковець, письменник. Завдяки йому стало можливим робити операції на серці, замінюючи хворі частини на штучні. За роки своєї роботи М. Амосов зробив тисячі операцій на серці, врятувавши тим самим життя людей.
С. Корольов — конструктор космічних супутників і ракет, які забезпечили дослідження космічного простору. Під його керівництвом був створений перший штучний супутник Землі, який дав початок дослідженням космосу. Наступним досягненням був запуск супутника до Місяця, з якого був сфотографований зворотний бік Місяця. Завдяки його винаходам людина полетіла в космос у 1961 році на борту космічного корабля «Восток», а в 1965 році здійснила перший вихід у відкритий космічний простір.
2. Розповідь з елементами бесіди та практичної роботи в парі (групі) з використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про всесвітньо відомих діячів мистецтва України.
Україна дала світові багато видатних діячів мистецтва: художників, композиторів, співаків, які залишили світові значну творчу спадщину.
— Виконайте друге завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 48 у підручнику. Розгляньте зображення всесвітньо відомих діячів мистецтва України.
С. Крушельницька — співачка, голос якої лунав у багатьох оперних театрах світу. За життя її визнали найвидатнішою співачкою світу. С. Крушельницька працювала викладачем у Львівській консерваторії.
М. Леонтович — композитор, диригент, піаніст, автор пісень. Увесь світ на різних мовах співає на Різдво його «Щедрик», відомий як «Колядка дзвоників».
К. Білокур — народна художниця-самоучка. Вона не ходила до школи, самотужки навчилася читати, писати й малювати. З раннього дитинства малювала вугіллям на полотні. Її яскраві та світлі картини із зображенням квітів зачарували весь світ. Картини К. Білокур експонують на виставках як в Україні, так і в багатьох містах світу.
3. Розповідь з елементами бесіди та практичної роботи в парі (групі) з використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про всесвітньо відомих спортсменів України.
Україна дала світові багато всесвітньо відомих спортсменів: боксерів, футболістів, плавців, легкоатлетів, біатлоністів тощо.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 49 у підручнику. Розгляньте зображення всесвітньо відомих спортсменів України.
Олександр Усик — олімпійський чемпіон, абсолютний чемпіон світу з боксу в першій важкій вазі. Щоб здобути титул чемпіона світу, О. Усик переміг сімох бійців. У 2018 році став першим українцем, який завоював титули чемпіона світу чотирьох найавторитетніших боксерських організацій у першій важкій вазі.
Олена Підгрушна — олімпійська чемпіонка, чемпіонка світу, п’ятиразова чемпіонка Європи з біатлону.
Олег Верняєв — олімпійський чемпіон, чемпіон світу зі спортивної гімнастики.
Отже, видатні українці зробили значний внесок у світові досягнення в розвитку різних галузей: у науці, техніці, мистецтві, спорті.
VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 25.
— Що пропонується зробити? (З’єднати лініями імена та прізвища видатних українців з описом їхнього внеску у світові досягнення.)
VII. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».
VIІI. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 48-49.
Провести запропоноване після статті дослідження.
Підготувати навчальний проєкт «Відомі люди рідного краю».