Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Твої обов'язки як члена суспільства

Мета: формувати уявлення про обов’язки дитини як члена суспільства, вміння спостерігати і формулювати висновки, порівнювати, працювати з підручником, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, висловлювати судження, складати розповіді за ілюстраціями; розвивати мислення, спостережливість; виховувати бажання пізнавати навколишній світ, виконувати свої обов’язки як члена суспільства.

Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего».

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Спостереження за змінами в природі.

— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Який стан неба? Холодно чи тепло надворі? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?

— Запишіть у таблиці календаря спостережень відповідні умовні знаки.

ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

Фронтальна бесіда.

— Що ви вивчали на попередньому уроці?

— Які права ви маєте в суспільстві як діти? Розкажіть про них.

— Якими правами дитини в суспільстві ви користуєтеся?

IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Які ви маєте громадянські обов’язки? (Відповіді учнів.)

Ви — члени суспільства. Як і в кожного члена суспільства, у вас є громадянські обов’язки, тобто те, що ви маєте неухильно виконувати. Це обов’язок шанувати державні символи України, навчатися, не завдавати шкоди природі та культурній спадщині, не посягати на права та гідність інших громадян.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які обов’язки ви маєте як члени суспільства — людської спільноти. Тема сьогоднішнього уроку: «Твої обов’язки як члена суспільства».

V. Вивчення нового матеріалу.

Бесіда з елементами розповіді та практичної роботи в парі (групі) з використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про обов’язки дітей у суспільстві.

Ви, як члени суспільства, маєте не лише права, а й обов’язки, тобто те, що потрібно неухильно виконувати.

— Які обов’язки ви маєте вдома? (Відповіді учнів.)

— Якими є ваші обов’язки в школі?

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 33-34 в підручнику. Розгляньте малюнки. Прочитайте й обговоріть обов’язки дітей у суспільстві. (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів, узагальнює й доповнює їх.)

Пам’ятайте, щоб бути гідним членом суспільства, ви маєте неухильно виконувати свої обов’язки.

VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 21.

— Що пропонується зробити? (Позначити «+» правильні твердження.)

Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 21.

— Що пропонується зробити? (Прочитати зашифрований вислів, починаючи з виділеного слова. Записати та запам’ятати його.)

2. Завдання на застосування знань.

— Чи всі обов’язки в суспільстві ви виконуєте?

— Що вам потрібно ще розпочати робити, щоб бути гідним членом суспільства?

VII. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

VIII. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 33-34.