Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Твої права як члена суспільства

Мета: формувати уявлення про права дитини як члена суспільства, вміння користуватися своїми правами, спостерігати і формулювати висновки, порівнювати, працювати з підручником, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, висловлювати судження, складати розповіді за ілюстраціями; розвивати мислення, спостережливість; виховувати бажання пізнавати навколишній світ, бути достойним членом суспільства.

Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего».

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Спостереження за змінами в природі.

— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Який стан неба? Холодно чи тепло надворі? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер? Запишіть у таблиці календаря спостережень відповідні умовні знаки.

ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

Фронтальна бесіда.

— Що ви вивчали на попередньому уроці?

— Чому Україна — ваша Батьківщина? Коли Україна стала незалежною державою?

— Які є державні символи України? Розкажіть про них.

— Як потрібно ставитися до державних символів України?

IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Які ви маєте громадянські права? (Відповіді учнів.)

Ви — члени суспільства. Як і в кожного члена суспільства, у вас є громадянські права, тобто те, що має забезпечити суспільство. Це право на життя та його захист, охорону здоров’я, повноцінне харчування, освіту й розвиток своєї особистості, відпочинок, житло, повагу своєї людської гідності.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які особливі права, крім громадянських, мають у суспільстві діти. Тема сьогоднішнього уроку: «Твої права як члена суспільства».

V. Вивчення нового матеріалу.

Бесіда з елементами розповіді та практичної роботи в парі (групі) з використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про права дітей у суспільстві.

Крім прав, які має кожен член суспільства, є ще права, які стосуються виключно дітей. До 18 років діти мають особливі права, тому що потребують виняткового захисту, піклування та допомоги.

У 1990 році набула чинності Конвенція про права дитини. Цей документ визнаний в усьому світі, зо - крема й в Україні. У ньому викладено права дитини.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 31 у підручнику. Розгляньте символи, які позначають права дитини. Прочитайте й обговоріть, як ви розумієте права дитини, викладені в Конвенції прав дитини. (Учитель /учителька вислуховує відповіді учнів, узагальнює й доповнює їх.) Усі країни світу, які підписали Конвенцію про права дитини, узяли на себе обов’язок забезпечувати кожній дитині рівні права.

Пам’ятайте, ви — члени суспільства. До 18 років — ви діти. У вас є права члена суспільства та права дитини.

VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 20.

— Що пропонується зробити? (Зафарбувати кружечки в зелений колір, якщо права дітей не порушено, а в червоний — якщо порушено. Пояснити, чому ви так вважаєте.)

2. Завдання на застосування знань.

— Якими правами члена суспільства та правами дитини ви користуєтеся?

— Хто має дбати про дотримання ваших прав?

VII. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

VIII. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 31-32.