Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Звірі восени
Мета: формувати уявлення про зміни, які відбуваються в житті звірів із настанням осені, про зміни в природі восени, які впливають на життя звірів; продовжувати формувати вміння розпізнавати звірів рідного краю; розвивати мислення, спостережливість, вміння працювати з підручником, встановлювати при- чинно-наслідкові зв’язки, висловлювати міркування та доводити їх, узагальнювати, робити висновки; виховувати естетичне сприймання навколишнього світу, бажання охороняти природу.
Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего», ілюстрації із зображенням звірів рідного краю.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Спостереження за змінами в природі.
— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Яка температура повітря? Який стан неба? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?
ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
Фронтальна бесіда.
— Що ви вивчали на попередньому уроці?
— Чому восени в житті птахів відбуваються зміни?
— Які птахи відлітають у теплі краї?
— Які птахи відлітають першими? Чому?
— Які птахи відлітають останніми? Чому?
— Назвіть осілих птахів.
— Які осілі птахи переселяються ближче до людських осель? Чому?
— Відгадайте загадки і дайте відповідь на запитання. Який птах перелітний, а який — осілий?
✵ Швидко скрізь цей птах літає,
безліч мошок поїдає,
за вікном гніздо будує,
тільки в нас він не зимує. (Ластівка)
✵ Сіра шубка із пір’їн,
на морозі жвавий він.
Не орел цей стрибунець.
Хто це, діти? (Горобець)
IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Послухайте вірш і скажіть, про яку тварину в ньому йдеться і до якої групи вона належить.
На гіллячках, на тоненьких,
поки день ще не погас,
сироїжки та опеньки
білка сушить про запас.
Так нашпилює охайно,
так їх тулить на сосні
і міркує: а нехай-но
ще побудуть тут мені!
Поки дні іще хороші,
поки є іще тепло,
а як випадуть пороші,
заберу їх у дупло.
Буде холодно надворі,
сніг посиплеться з дубів,
буде в мене у коморі
ціла в’язочка грибів! (Л. Костенко)
— Яких тварин називають звірами? Про які осінні зміни в житті звірів йдеться у вірші?
Білка, а також багато інших звірів, восени роблять запаси кормів на зиму. Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які зміни відбуваються в житті звірів восени, чому з приходом осені змінюється життя звірів. Ви будете вчитися розпізнавати звірів рідного краю.
Тема сьогоднішнього уроку: «Звірі восени».
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про зміни, що відбуваються в житті звірів із приходом осені.
Усе літо звірі були зайняті вигодовуванням і турботою про малят. Та вже наприкінці літа й на початку осені у їхньому житті відбуваються зміни: вони починають готуватися до зими. По-різному зустрічають зиму звірі.
— Які зміни у житті звірів ви помітили з приходом осені? (Відповіді учнів.)
У багатьох звірів восени змінюється забарвлення і густота шерсті. Зміни забарвлення і густоти шерсті у звірів називають линянням. Під час осіннього линяння в них відростає густа й пухнаста шерсть.
Шерсть зайця-біляка на зиму із буро-сірої стає чисто білою, лише кінчики вух залишаються чорними. У зайця-русака шерсть влітку жовто-руда, а до зими стає сірою і біліє з боків. Бурий колір своєї шерсті на сніжно-білий змінюють невеличкі хижі звірі — ласки.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 76 у підручнику. Порівняйте літнє та осіннє хутро білки. Поміркуйте, чому звірі восени линяють.
У білок шерсть влітку була рідкою, рудого кольору, не помітною поміж стовбурів ялин і сосен. До початку зими вона стає густою, пухнастою і набуває сірого кольору.
— Поміркуйте, чому звірі линяють восени. (Відповіді учнів.)
Густа й пухнаста шерсть тепліша, вона краще захищає звірів від зимових холодів, а світліша робить тварин малопомітними серед снігу.
Багато звірів восени роблять запаси кормів на зиму.
— Розгляньте світлини на с. 76 у підручнику та дайте відповідь на запитання.
— Які звірі восени запасають на зиму корм?
✵ Лісові миші збирають і ховають у нори або дупла повалених дерев жолуді й насіння інших рослин.
✵ Миші-полівки, хом’яки заповнюють зерном зимові підземні комори (до 5 кг зерна).
✵ Білки старанно запасають на зиму жолуді, горіхи, гриби, які ховають у дуплах, під опалим листям, або розвішують на гілках дерев (у запасах білки буває до трьох і більше кілограмів горіхів).
✵ Бобри запасають гілки і стовбури дерев, які перегризають і складають у воді біля своїх хатинок.
Звірі, яким узимку нічим живитися, впадають у зимову сплячку. Вони готують для цього свої нори та посилено живляться, щоб накопичити жир. Жир для звірів є джерелом існування протягом тривалої зими.
— Розгляньте світлини на с. 77 у підручнику та дайте відповідь на запитання.
— Які звірі восени готуються до зимової сплячки?
Ховрахи, борсуки, ведмеді, їжаки, а також бабаки, летючі миші, землерийки восени інтенсивно живляться, щоб нагуляти жир.
Отже, восени в житті звірів відбуваються такі зміни:
✵ звірі линяють, змінюючи свою шерсть на світлішу й теплішу;
✵ роблять запаси кормів на зиму;
✵ нагулюють жир перед тим, як залягти у зимову сплячку.
2. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про причини змін, що відбуваються в житті звірів із приходом осені.
— Чому, на вашу думку, із приходом осені в житті звірів відбуваються зміни?
— Які зміни в природі вплинули на життя звірів восени?
Восени Сонце піднімається на небосхилі нижче, ніж улітку, тому гріє слабше. З кожним днем стає все холодніше. Жовкне листя на деревах і кущах, відмирають трави. Зникають комахи, відлітає у теплі краї більшість птахів. Усе це впливає на життя звірів. Щоб не загинути від холоду і голоду, звірі готуються до зими. Підготовка звірів до зими — це осінні явища в житті тварин.
VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 в зошиті на с. 42.
— Що пропонується зробити? (З’єднати лініями, як звірі готуються до зими.)
Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 42.
— Що пропонується зробити? (Дати відповіді на запитання.)
2. Завдання на застосування знань.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 77 у підручнику.
VII. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
VIII. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 76-77.