Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Птахи восени

Мета: формувати уявлення про зміни, які відбуваються в житті птахів із настанням осені, про зміни в природі, які впливають на життя птахів; продовжувати формувати вміння розпізнавати птахів рідного краю; розвивати мислення, спостережливість, вміння працювати з підручником, висловлювати міркування та доводити їх, узагальнювати, робити висновки; виховувати естетичне сприймання навколишнього світу, бажання охороняти природу.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего», ілюстрації із зображенням осілих і перелітних птахів.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Спостереження за змінами в природі.

— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Яка температура повітря? Який стан неба? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?

ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

Фронтальна бесіда.

— Що ви вивчали на попередньому уроці?

— Як змінюється восени життя комах?

— Чому восени в житті комах відбуваються зміни?

IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Пригадайте, хто такі птахи. (Відповіді учнів.)

— За якими птахами можна було спостерігати під час осінньої екскурсії в природу?

— Послухайте вірш і скажіть, про які осінні зміни в житті птахів йдеться у ньому.

Потемніли крони сосон,

тихо сіються дощі,

оголила темна осінь

і дерева, і кущі.

І тепер здаля помітні

гнізд воронячих шапки,

зникли птахи перелітні —

гуси, іволги, шпаки. (В. Скомаровський)

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які зміни відбуваються у житті птахів восени, чому з приходом осені змінюється життя птахів. Ви будете вчитися розпізнавати перелітних та осілих птахів рідного краю.

Тема сьогоднішнього уроку: «Птахи восени».

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про зміни, що відбуваються в житті птахів із приходом осені.

Улітку серед птахів панувало пожвавлення. Вони вигодовували комахами своїх пташенят, навчали їх літати. Та вже на початку осені, коли ще було доволі тепло, птахів поменшало.

— Куди ж поділися з наших країв птахи?

Пригадайте, яке пожвавлення панувало влітку серед птахів у лісі, на луках, у саду і парку. Вони вигодовували пташенят комахами, навчали їх літати. Та вже наприкінці літа й на початку осені у житті птахів відбуваються зміни: вони починають готуватися до зими.

Частина птахів восени відлітає в теплі краї. Таких птахів називають перелітними.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі) на с. 72 в підручнику. Розгляньте і назвіть перелітних птахів.

— Яких з них, де і коли ви бачили?

— Яких перелітних птахів ви ще знаєте?

Ластівку, вивільгу, зяблика, гуску сіру, соловейка, дрозда співочого, а також зозулю, лелеку, дику качку, серпокрильця, шпака, мухоловку, перепілку, лебедя ви не побачите взимку, тому що це перелітні птахи. Перелітними називають птахів, які влітку гніздяться у нас, а на зиму відлітають у теплі краї.

Ще досить тепло, але птахи вже готуються до відльоту. Як вони дізнаються, що вже час збиратися у вирій? Сигналом для початку перельотів є зменшення тривалості дня: що ближче до осені, то дні стають коротшими. Перелітні птахи до осені починають жиріти, тому що в них попереду далекий шлях, на який знадобиться багато сил та енергії.

Спочатку відлітають птахи, які живляться комахами, тому що кількість комах починає зменшуватися. Першими вирушають серпокрильці, а за ними у вересні ластівки, солов’ї, зозулі, зяблики, мухоловки. Пізніше відлітають ті, які живляться рослинною їжею: шпаки, дрозди, перепілки. Як тільки починають замерзати водойми, подаються водоплавні птахи: дикі гуси, качки, лебеді. До кінця жовтня всі перелітні птахи покидають рідні краї.

— Хто з вас спостерігав пташині перельоти? Що можете про них розповісти?

Щоб спостерігати пташині перельоти, треба знати, як птахи летять у вирій: журавлі та гуси — кутом і клином; качки — шеренгою, а також один за одним; шпаки, ластівки, мухоловки, зяблики — зграєю; зозулі та хижі птахи — поодинці.

Багато птахів залишається у нас зимувати. Птахів, які восени не відлітають у теплі краї, а залишаються зимувати, називають осілими.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі) на с. 73 в підручнику. Розгляньте і назвіть осілих птахів.

— Яких із них, де і коли ви бачили?

— Яких осілих птахів ви ще знаєте?

Дятел, сойка, синиця, сорока, горобець, щиглик, а також голуб, галка, повзик, ворона — це осілі птахи. Вони також готуються до зими. Птахи збираються у зграї і літають у місцях, де багато кормів. У цей час птахи дуже жиріють, а це важливе пристосування до несприятливих зимових місяців. Ворони, галки, сороки, граки восени залишають місця, на яких розселялися навесні, і з потомством перебираються ближче до людського житла, де можна легше роздобути корм.

Сойки створюють комори, у які запасають на зиму жолуді та букові горішки.

Отже, восени в житті птахів відбуваються такі зміни:

✵ перелітні птахи відлітають у теплі краї;

✵ осілі птахи перебираються ближче до людських поселень;

✵ деякі птахи зайняті заготівлею кормів на зиму.

2. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про причини змін, що відбуваються в житті птахів із приходом осені.

— Чому, на вашу думку, одні птахи відлітають на зиму в теплі краї, а інші залишаються зимувати? Що змушує птахів відлітати на зиму в теплі краї?

Птахам узимку не так страшний холод, як голод. Основна причина перельотів — нестача корму або неможливість добути його з-під снігу. Перелітні птахи живляться комахами та рослинами, яких узимку немає. Осілі птахи живляться зерном, насінням, ягодами. Вони не відлітають у теплі краї, тому що можуть взимку знайти собі їжу: ягоди, насіння сосни, ялини, бур’янів, личинок комах, яких спритно дістають з-під кори дерев.

— Коли осілі птахи потерпають від голоду? Як можна допомогти птахам пережити сувору зиму?

Взимку птахам доводиться сутужно через нестачу корму, коли снігом занесені поля, сади, парки, ліси та лютують морози. У цей час їм дуже важлива ваша допомога. Птахів узимку потрібно підгодовувати. Для цього слід виготовити годівнички, розвісити їх у місцях, де збираються птахи, і наповнювати кормом, який варто заготовити восени. Це може бути насіння соняшника, гарбуза, кавуна, яблук, дині, клена та інших рослин. Слід пам’ятати, що смажене насіння шкідливе для птахів.

Отже, птахи бувають перелітними та осілими. Відліт у теплі краї — це осіннє явище в житті птахів.

VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 41.

— Що пропонується зробити? (Використовуючи слова для довідки, записати назви птахів. Позначити цифрами, де перелітні птахи, а де осілі.)

1. Перелітні птахи: ластівка, качка, зозуля, соловейко.

2. Осілі птахи: синиця, дятел, сорока, горобець.

2. Завдання на застосування знань.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 73 в підручнику.

VІІ. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

VІІI. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 72-73. Заготовляти корм для птахів на зиму.