Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Рослини восени
Мета: формувати уявлення про осінні явища в житті рослин, вміння описувати осінні явища в житті рослин, розпізнавати осінні квіти, дерева та кущі за листками й плодами; розвивати мислення, спостережливість, уміння спостерігати та порівнювати, складати розповідь; виховувати бажання пізнавати світ природи, бережно ставитися до неї.
Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего», ілюстрації із зображенням осінніх явищ у житті рослин та рослин, які цвітуть восени.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Спостереження за змінами в природі.
— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Яка температура повітря? Який стан неба? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?
— Запишіть у таблиці календаря спостережень відповідні умовні знаки.
ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
Фронтальна бесіда.
— Що ви вивчали на попередньому уроці?
— Як змінюється полуднева висота Сонця на небосхилі восени, у порівнянні з літом?
— Як змінюється тривалість дня і ночі восени?
— Які зміни відбуваються в неживій природі восени?
IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Відгадайте загадку.
✵ Коли вона загляне в сад,
наллється соком виноград,
і пізні яблука ранет
солодкі стануть, наче мед.
Як помандрує по гаях
з чарівним пензлем у руках, —
все розмалює на путі,
берізки стануть золоті!
І ми її уклінно просим:
заходь у гості, щедра... (осінь).
— Які підказки допомогли вам відгадати загадку? (Відповіді учнів.)
Сьогодні на уроці ви довідаєтеся про осінні явища в житті рослин, дізнаєтеся, що життя рослин залежить від стану неживої природи. Ви навчитеся розпізнавати осінні квіти, дерева і кущі за їх листками та плодами.
Тема сьогоднішнього уроку: «Рослини восени».
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді та практичної роботи з метою формування уявлення про зміни, які відбуваються з рослинами восени.
— Які зміни в житті рослин вам довелося спостерігати під час осінньої екскурсії в природу?
Восени Сонце в полудень піднімається нижче на небосхилі, ніж улітку, менше освітлює й нагріває земну поверхню. Тому восени стає холодніше, ніж улітку, і коротшає день.
У природі все взаємопов’язане. Життя рослин залежить від змін у неживій природі. З настанням осені зменшується кількість сонячного тепла й світла, тому змінюється життя рослин. Восени рослини готуються до холодної зими.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 57 у підручнику. Користуючись малюнком на форзаці 1 у підручнику та своїми спостереженнями за погодою та явищами природи, розкажіть, які зміни відбуваються в житті рослин восени. (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь.)
Восени листю не вистачає сонячного світла й тепла, тому воно починає змінювати зелене забарвлення на жовте, бронзове, червоне. Першими починають змінюватися листочки берези. Вони стають золотисто- жовтими. Згодом листя починає опадати.
Опадання листя — це підготовка дерев і кущів до суворої пори року — зими. Найбільший листопад розпочинається після перших заморозків. Спершу починають скидати листки липа та вишня, потім клен і горобина. А на дубі листя не опадає навіть узимку.
— Розгляньте малюнки на с. 57 у підручнику та дайте відповіді на запитання.
— У які кольори розфарбувала осінь листя на деревах? (Відповіді учнів.)
— На яких деревах листки залишаються зеленими навіть узимку?
Зеленими залишаються сосни та ялини. Їх листки — хвоїнки — також опадають, тільки не всі одразу, а поступово, за що сосну та ялину називають вічнозеленими.
На деяких деревах і кущах восени достигають плоди.
— Розгляньте малюнки у верхньому рядку на с. 58 у підручнику та дайте відповіді на запитання.
— На яких деревах і кущах восени достигають плоди? (Відповіді учнів.)
— На яких ще деревах і кущах достигають плоди восени?
Достигають плоди дуба, калини, горобини, каштана, клена, глоду, ліщини, шипшини. У садах дозрівають плоди яблунь, груш, слив.
На початку осені, коли ще досить тепло, у парках і садах цвітуть осінні квіти. Жовкнуть і відмирають трав’янисті рослини.
— Розгляньте наступний рядок малюнків на с. 58 у підручнику та дайте відповідь на запитання.
— Які рослини цвітуть восени? (Відповіді учнів.)
На луках можна побачити квітучими конюшину, деревій, волошки, цикорій, пижмо. У соснових лісах земля у вересні вкривається суцільним рожевим килимом із квітучого вересу. Назва місяця вересня ймовірно походить від назви вересу, який цвіте в цю пору.
Восени цвітуть гладіолуси, жоржини, чорнобривці, хризантеми, айстри.
— Які осінні квіти вам подобаються? Назвіть їх.
Отже, достигання плодів і насіння, пожовтіння листя, листопад — це осінні явища в житті рослин.
2. Дидактична гра «З якої рослини листок та плід?» з метою формування уміння розпізнавати листки й плоди дерев і кущів.
Учнів об’єднують у команди (за кількістю рядів парт). Кожна команда отримує набір карток із зображенням плодів та листків дерев і кущів (або натуральні об’єкти). Учні мають упізнати, з якого дерева чи куща листок і плід. Виграє команда, яка впізнає більше дерев і кущів.
VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 34.
— Що пропонується зробити? (Розфарбувати гілки дерев у кольори осені.)
Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 34.
— Що пропонується зробити? (Розгадати кросворд. У виділених клітинках прочитати, коли достигають ці плоди.)
2. Завдання на застосування знань.
— Чому в народі кажуть: «Весна красна квітами, а осінь — плодами»?
— Чому восени відбуваються зміни в житті рослин?
VII. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».
VIII. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 57-58.
Провести запропоновані після статті дослідження.