Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Земля та її форма. Глобус - модель Землі

Мета: формувати уявлення про форму Землі та глобус, вміння спостерігати і формулювати висновки, пояснювати причину виникнення тіні, порівнювати, працювати з підручником, встановлювати причинно- наслідкові зв’язки, висловлювати судження; розвивати мислення, спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати любов і бережне ставлення до природи.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего», глобус, джерело світла (настільна лампа), ілюстрації із зображенням Землі з космосу, таблиці.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Спостереження за змінами в природі.

— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Який стан неба? Холодно чи тепло надворі? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?

— Запишіть у таблиці календаря спостережень відповідні умовні знаки.

ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

Фронтальна бесіда.

— Що ви вивчали на попередньому уроці?

— Що називають явищами природи?

— Наведіть приклади явищ природи.

— Скільки є пір року? Назвіть їх у тій послідовності, у якій вони змінюють одна одну.

— Яка тривалість кожної пори року?

— Назвіть місяці осені, зими, весни, літа.

— Розгляньте ілюстрацію (учитель / учителька демонструє по черзі ілюстрації із зображенням різних пір року). Назвіть зображені на ній явища природи. Для якої пори року вони характерні?

IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Які є небесні тіла? До якої природи вони належать? Яку форму мають Сонце та Місяць? (Відповіді учнів.)

— Якими тілами є Сонце, Місяць, зорі, планети?

— Як називається планета, на якій ми з вами живемо?

— Яке значення має Сонце для життя на Землі?

Ми з вами живемо на планеті, яка називається Земля. Її оточують небесні тіла: Сонце, Місяць, зорі та інші планети. Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, яку форму має наша планета і що таке глобус. Ви навчитеся порівнювати небесні тіла.

Тема сьогоднішнього уроку «Земля та її форма. Глобус — модель Землі».

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про форму Землі та докази кулястості Землі.

Місяць, Сонце, зорі, Земля — це небесні тіла. Місяць, Сонце та зорі можемо спостерігати на небі. Землю можна побачити з космосу.

— Чи знаєте ви, хто такий космонавт?

Космонавт — це людина, яка керує космічним кораблем і проводить дослідження під час польоту в космос. Космос — це позаземний простір. Космонавти на космічних кораблях можуть спостерігати нашу планету з великої висоти.

— Хто був першим у світі космонавтом?

Першим у світі космонавтом був Юрій Гагарін. Він 12 квітня 1961 року на космічному кораблі «Восток-1» приблизно за 2 години облетів Землю і повернувся назад. Із висоти космічного польоту (це близько 200-300 км) Ю. Гагарін побачив нашу планету та навів незаперечний доказ, що Земля має форму кулі, про що свідчать фотографії, зроблені з космосу.

— Хто був першим українським космонавтом? (Леонід Каденюк.)

— Розгляньте на с. 33 в підручнику знімок Землі, зроблений космічним апаратом, який досліджував поверхню Місяця.

— Яку форму має наша Земля?

На фотографіях, зроблених із космосу, видно, що Земля має форму кулі.

Земля має форму кулі, тому поширений вислів «земна куля». На даний час відомо 8 планет, однією з яких є наша планета. Земля — єдина з відомих планет, на якій існує життя.

2. Робота в парі (групі) з використанням ілюстрацій з метою формування вміння порівнювати космічні тіла.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 33 в підручнику. Розгляньте ілюстрації на с. 22 у робочому зошиті (завдання 2). Порівняйте між собою Сонце, Землю й Місяць. Допишіть у зошиті речення.

Спільним для Сонця, Землі та Місяця є те, що вони мають кулясту форму.

Відрізняються Сонце, Земля та Місяць тим, що вони мають різні розміри.

3. Бесіда з елементами розповіді та демонстрацією наочності з метою формування уявлення про глобус — модель Землі.

Ви вже знаєте, що побачити всю земну поверхню можна лише з космосу. Але це можуть зробити лише космонавти. Щоб побачити все, що розташоване на поверхні Землі, вчені виготовили зменшене зображення — її модель. У багатьох із вас є різноманітні моделі: моделі автомобілів, літаків, пароплавів, будинків. — Що таке, на вашу думку, модель?

Модель — це відтворення якогось об’єкта, зазвичай у зменшеному вигляді.

— Як називається ця модель? (Учитель /учителька демонструє глобус.)

Це глобус — модель Землі, яка у зменшеному вигляді копіює нашу планету. Глобус відтворює найважливішу ознаку Землі.

— Назвіть цю ознаку.

Глобус відображає кулясту форму Землі, тобто її зовнішній вигляд. Він дає нам уявлення про її форму. У перекладі слово «глобус» означає «куля».

— Що можна побачити на глобусі?

На глобусі можна побачити все, що є на земній поверхні.

Отже, Земля має форму кулі. Глобус — це модель Землі.

VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 22.

— Що пропонується зробити? (Дописати речення.)

VII. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— З якими новими словами ви сьогодні ознайомилися?

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

VIІI. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 33.

Підготувати розповідь про дослідження людиною небесного тіла (на вибір).