Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Явища природи

Мета: формувати уявлення про явища природи, вміння їх описувати, визначати, для якої пори року вони притаманні; розвивати вміння спостерігати та зіставляти; виховувати бажання пізнавати світ природи, бережно ставитись до неї.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего», ілюстрації із зображенням явищ природи у різні пори року.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Спостереження за змінами в природі.

— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Який стан неба? Холодно чи тепло надворі? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?

— Запишіть у таблиці календаря спостережень відповідні умовні знаки.

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Відгадайте загадку.

✵ Що за книга — без букв, без сторінок,

а багато чого навчить? (Книга природи)

— На уроках з якого навчального предмета ви ознайомилися з природою в 1 класі?

— Про що ви довідалися на уроках «Я досліджую світ» у 1 класі?

На уроках «Я досліджую світ» у 1 класі ви дізналися, що таке природа, що вона буває неживою та живою. Ви здійснювали уявні мандрівки рідним краєм і рідною країною, ознайомлювались зі світом природи, серед якої живете. Ви розкрили деякі таємниці природи, отримали відповіді на багато запитань, найголовніше серед яких — чому потрібно берегти природу та як поводитись серед природи, щоб не шкодити їй. — Пригадайте, що таке природа. (Відповіді учнів.)

— Що належить до тіл живої та неживої природи?

— Якими ознаками жива природа відрізняється від неживої?

Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, що таке явища природи, які явища притаманні різним порам року.

Тема сьогоднішнього уроку: «Явища природи».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь з елементами бесіди та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про явища природи.

— Розгляньте ілюстрації (учитель / учителька розміщує на дошці ілюстрації із зображенням яблуні або будь-якого дерева чи куща навесні, влітку, восени та взимку).

— Опишіть те, що зображено на малюнках. Які зміни відбулися з рослиною упродовж року?

Упродовж року з рослиною відбулися зміни. Навесні вона зацвіла, влітку на ній з’явилися плоди, восени плоди достигли, а листя пожовтіло. Потім рослина скинула листки та підготувалась до зими. Але прийде весна, і все повториться знову.

Щодня ви спостерігаєте, як у навколишньому світі відбуваються зміни. Сонце сходить і заходить, утворюються хмари, падає дощ або сніг, прилітають з вирію птахи, дме вітер, жовкне листя на деревах і кущах.

Усі зміни, що відбуваються у природі, називають явищами природи.

Явища природи відбуваються незалежно від сподівань і бажань людини. Людина не може їх зупинити чи відмінити.

— Розгляньте світлини на с. 31 у підручнику, назвіть зображені явища природи та дайте відповідь на запитання.

— Які із зображених явищ природи є явищами неживої природи, а які — живої? (Відповіді учнів.)

Явища неживої природи:

✵ веселка;

✵ блискавка.

Явища живої природи:

✵ достигання плодів каштана;

✵ будівництво гнізда вивільгою.

— Наведіть приклади явищ неживої та живої природи, які вам доводилося спостерігати.

Снігопад, замерзання водойм, танення снігу, листопад, цвітіння дерев, дозрівання плодів, випадання дощу, гроза, зміна дня і ночі — усе це явища природи.

2. Розповідь з елементами бесіди та практичної роботи з метою формування уявлення про явища природи, характерні для різних пір року, та вміння їх розпізнавати.

Багато явищ природи пов’язані зі зміною пір року. Кожній порі року притаманні свої природні явища.

— Скільки є пір року? Назвіть їх.

— Скільки місяців триває кожна пора року?

— Яка пора року зараз? Назвіть осінні місяці. Чому, на вашу думку, вони отримали такі назви?

— Яка пора року прийде на зміну осені? Назвіть зимові місяці. Чому вони отримали такі назви?

— Яка пора року прийде на зміну зимі? Назвіть весняні місяці. Чому вони отримали такі назви?

— Яка пора року прийде на зміну весні? Назвіть літні місяці. Чому, на вашу думку, вони отримали такі назви?

— Відгадайте загадки і скажіть, які слова-підказки допомогли вам їх відгадати.

✵ Жовте листячко летить, під ногами шелестить.

Журавлиний клин курличе, птахів усіх у вирій кличе.

Часто дощик накрапає. Коли це буває? (Восени)

✵ Задзвеніли струмки, прилетіли шпаки.

У вулик бджола перший мед принесла.

Хто скаже, хто знає, коли це буває? (Навесні)

✵ В небі ластівка летить, з вітром листя шелестить.

Воду п’є лелека, сонце палить. Спека.

Жито дозріває. Коли це буває? (Влітку)

✵ Сніг на полях, лід на річках,

завірюха гуляє. Коли це буває? (Взимку)

Загадки про пори року вам допомогли відгадати слова-підказки, у яких йдеться про явища природи, притаманні кожній порі року.

— Які явища природи характерні для осені? Зими? Весни? Літа?

Пори року змінюють одна одну та несуть за собою певні зміни в природі. Для кожної пори року притаманні свої явища природи.

✵ Для осені — достигання плодів, похолодання, пожовтіння листя і листопад, затяжні дощі, укрите сірими хмарами небо, скорочення тривалості дня, відліт птахів у вирій.

✵ Для зими — снігопад, завірюха, замерзання водойм, морози, короткий день і довга ніч.

✵ Для весни — потепління, танення снігу й льоду на водоймах, цвітіння ранньоквітучих рослин, розпускання бруньок на деревах і кущах, збільшення тривалості дня.

✵ Для літа — спека, блакитне небо з білими хмарами, зливи, грози, дозрівання збіжжя на полях, довгі дні й короткі ночі.

— Розгляньте малюнки (учитель /учителька демонструє ілюстрації із зображенням явищ природи).

Які явища природи зображені на малюнках? Для яких пір року вони притаманні?

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 21.

— Що пропонується зробити? (Дописати речення.)

Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 21.

— Що пропонується зробити? (Розгадати кросворд «Природа».)

VI. Підсумок уроку. Рефлексія.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

VII. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 31 та провести запропоноване дослідження.

Підготувати розповідь про одне з явищ природи, яке відбувається у вашому рідному краї.