Розробки уроків НУШ - Я досліджую світ. 2 клас. Частина 2 до підручника Т. Г. Гільберг - Порощук В. П. 2020

Урок 173. Будь природі другом
Розділ 4. Природа влітку

Мета:

формування предметних компетентностей: узагальнити та систематизувати знання учнів про охорону природи; розвивати зв'язне мовлення, логічне мислення, творчі здібності; виховувати любов до природи, відповідальне ставлення до навколишнього світу;

формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; соціальні та громадянські компетентності; екологічна грамотність і здорове життя.

Обладнання: сигнальні картки, паперові капелюхи, конверти з пазлами, клубки ниток, конверти із картками, комп'ютер, відеоролик.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань і вмінь.

Форма проведення: урок-квест.

Освітні галузі: соціальна і здоров'язбережувальна, мовно-літературна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

Пролунав шкільний дзвінок,

Запросив нас на урок.

Будемо навчатись гарно,

Швидко, весело і вправно.

2. Актуалізація опорних знань

— Які цікаві спостереження та дослідження ви проводили під час підготовки до сьогоднішнього уроку? (Відповіді дітей.)

3. Повідомлення теми та мети уроку

— Сьогодні ми проведемо квест «Будь природі другом», під час якого ви змагатиметеся за звання кращої екологічної команди.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Вступне слово вчителя

— Усе, що оточує нас, — це природа. Повітря, земля, вода, гори, ліс, море, птиці, звірі в лісі — все це природа. Ми часто говоримо: «Природа — наш дім», інакше кажучи — місце нашого існування. А щоб ми могли мешкати, жити щасливо, наше місце існування має бути в порядку: вода і повітря повинні бути чистими, деревця, тварини і птахи — здоровими, камені — безпечними. Якщо ми не зможемо насолоджуватися природою, то ніколи не зможемо повноцінно жити. А щоб нею можна було насолоджуватись, слід обов'язково піклуватися про неї. І це повинна робити кожна людина.

Природа нам дарує продукти харчування, допомагає зміцнити здоров'я. Вона теж потребує нашого піклування. Що таке турбота про природу? Збереження чистої води в річці — це турбота про природу. Якщо вода буде забрудненою, то почнуть помирати риби, тварини водойм, комахи, порушиться баланс у природі. Збереження цього балансу — обов'язкова умова, адже все в природі взаємозв'язане.

Обережне викидання різних відходів — це турбота про природу. Так, якщо людина прийшла у ліс та просто кинула там поліетиленовий пакет, вона вже завдала шкоди природі. А якщо забрала із собою і викинула в сміття, то потурбувалася про неї.

2. Квест «Будь природі другом»

Умови та правила гри

1. Учні об'єднуються у 4 команди.

2. Кожна команда отримує карту, на якій позначено станції-завдання.

3. Учасники зобов'язані пройти по черзі всі станції.

4. Команда, яка найшвидше збере всі фішки, буде переможцем.

— Розпочнімо гру! З якої станції розпочне гру кожна команда, визначить жеребкування.

1) Станція «Екопатруль».

1. Більшу частину сміття, що забруднює Землю, становлять:

а) пластмаса;

б) скло;

в) метал.

2. Перш ніж почати утилізацію відходів, їх необхідно:

а) розсортувати;

б) зібрати в одному місці;

в) розкришити.

3. Для того щоб переробити пластмасу, її необхідно:

а) компостувати;

б) спалити у спеціальних умовах;

в) переплавити.

4. Першочергова турбота при виборі звалища:

а) захист поверхні землі та ґрунтових вод;

б) огорожа місця звалища;

в) укомплектування відповідною технікою.

5. Шкідливі викиди впливають:

а) тільки на ті регіони, де з'явилося забруднення;

б) на прилеглі регіони;

в) навіть на території, віддалені від місця, де забруднення «побачило світ».

6. Пляшка або банка з пластмаси, кинута в лісі, пролежить без зміни:

а) 10 років;

б) 50 років;

в) 100 років і більше.

7. Викинутий папір розкладеться за:

а) 1-2 роки.

б) 5-8 років.

в) 20 і більше років.

8. Найбільш ефективний шлях боротьби зі зростанням кількості відходів, що потрапляють у навколишнє середовище:

а) їхнє поховання;

б) розроблення правових механізмів регулювання процесу;

в) повторне використання.

2) Станція «Екологічний світлофор».

— Ми потрапили у лісове царство, і помічником у ньому буде екологічний світлофор. Кожен його сигнал на лісовій стежці означає те саме, що і на проїжджій частині дороги: червоне світло загоряється тоді, коли вчинки людини шкодять природі; жовте світло загоряється для того, щоб ми дотримували певних правил поведінки; зелене світло загоряється тим, хто робить для його мешканців — рослин і тварин — добрі справи.

До класу заходить хлопчик із рюкзаком. Учитель звертається до хлопчика:

— Покажи нам, будь ласка, з чим ти йдеш до лісу, а діти засвітять сигнал світлофора і покажуть тобі, з чим можна, а з чим не можна ходити до лісу. Є такі речі, якими можна користуватися рідко, обережно, дотримуючи суворих правил.

Хлопчик дістає із рюкзака речі.

· Гумові чоботи.

— Я збирався походити на березі озера, назбирати мушлі. (Жовте світло.)

· Ніж.

— Я хотів ножем зідрати бересту з берези, щоб запалити багаття. (Червоне світло.)

· Запальничка.

— Я вирішив, коли втомлюся, посидіти біля вогнища. (Червоне світло.)

· Магнітофон.

— Я збираюся послухати нові аудіозаписи. (Червоне світло.)

· Невеличке пластмасове відерце.

— Минулого разу я з товаришем посадив на краю яру кущі верболозу. А сьогодні хочу їх полити. (Зелене світло.)

· Пакунок із крихтами хліба, крупою.

— Це для качок. Вони на озері живуть. Я їх часто підгодовую. (Зелене світло.)

· Лопатка.

— Я хочу викопати квіти, щоб посадити у своєму саду. (Жовте світло.)

3) Станція «Павутина живлення».

Діти утворюють коло. На голові кожного гравця — паперовий капелюх, на якому великими літерами написано назву якої-небудь групи тварин або рослин. Ведучий зазначає, що представники цих груп належать до однієї екосистеми водойми, лісу, степу тощо. Кожен гравець тримає кілька клубків і за командою ведучого, залишаючи у себе кінці ниток, перекидає клубки тим гравцям, що є для нього об'єктами живлення. Ведучий пропонує кожному гравцеві прокоментувати свій вибір та розповісти про ланцюги живлення, пояснити, що зникнення навіть одного виду рослин або тварин порушує ці ланцюги.

Бажана кількість гравців — 8-12 осіб.

Розминка «Зарядка поруч із загадкою»

· Швець — не швець, кравець — не кравець,

Держить у роті вуса, а в руках — ножиці. (Рак.)

(Діти розводять руки, як клешні у рака. Положення рук повинно бути фіксованим. Потім починають робити оберти верхньої частини тулуба праворуч — ліворуч.)

· Летить — пищить, сяде — мовчить.

Хто його вб'є, той свою кров проллє. (Комар.)

(Діти розводять прямі руки на рівні плечей. Починають швидко рухати пальцями і голосно «дзижчати». Потім замовкають, складають руки і присідають на підлогу. Вправу повторюють декілька разів.)

· Узимку спить, улітку бринить,

Понад садами літає, солодку росу збирає. (Бджола.)

(Діти розводять прямі руки на рівні плечей, а потім згинають їх у ліктях і ставлять на пояс. Починають рухи руками вперед — назад і водночас голосно «дзижчать».)

· Голова є, шиї нема; очі є, а брів нема;

Рот є, а не говорить; без ніг, а далеко ходить. (Риба.)

(Діти повільно відкривають рота, а потім повільно закривають (начебто позіхають). При цьому з кожним «позіхом» вони максимально розпрямляють спину й обертають головою праворуч — ліворуч.)

4) Станція «Пазли».

Учні отримують конверт із пазлами, складають картинку, коментують її зміст.

5) Станція «Склади розповідь».

Учитель роздає учням конверти, у яких на картках записано окремі речення. Діти повинні розкласти їх у певному порядку (згори донизу) так, щоб утворилася розповідь.

Наприклад:

1. Зникла сова — почали розмножуватися миші.

2. Якось людина сказала сові: «Немає від тебе в лісі жодної користі».

3. Мало квітів і трави — корови не дають молока.

4. Сова повернулася до рідного лісу, і все стало так, як було раніше.

5. Миші почали нищити гнізда бджіл та джмелів.

6. Погано стало людині без молока і меду.

7. Зникли бджоли та джмелі — нікому стало запилювати квіти.

8. Людина вимушена була помиритися з совою.

9. Сова образилась і полетіла в інший ліс.

Відповідь: 3, 1, 6, 9, 4, 7, 5, 8, 2.

3. Підбиття підсумків квесту

Представники команд підраховують фішки. Визначають команду-переможця.

4. Робота за підручником (с. 141-142)

1) Робота за малюнками.

— Розгляньте малюнки. Яка між ними відмінність?

— Який варіант вибере ваша родина після пікніка?

— Що слід робити із залишками й відходами?

Висновок. Під час відпочинку на природі заборонено смітити. Сміття за собою необхідно прибирати.

2) Мовна вправа «Віднови вірш».

— Доберіть із довідки слова замість крапок, доповніть вірш.

— Обговоріть одне з одним, що означає — бути природі другом.

5. Літературна хвилинка

Різноманітна матінка-природа:

Блакитні ріки, квіти і ліси,

Та, щоб не втратила вона своєї вроди,

Ти часточку душі в її збереження внеси.

Саджай квітник, дерева не ламай,

Оберігай тварин, пташок, комах

І біля річки сміття не лишай.

Краса настане у твоїх краях!

— До чого закликає автор вірша?

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

— Пропоную завершити наше заняття флешмобом «Бережіть природу!» (https://youtu.be/RZX0Oyk3wgU).